Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w województwie łódzkim spada. Ale nie wszyscy pracują

Piotr Brzózka
Tylko w 88 tys. przypadków (niecałe 50 proc.) powodem skreślenia z listy bezrobotnych było podjęcie pracy
Tylko w 88 tys. przypadków (niecałe 50 proc.) powodem skreślenia z listy bezrobotnych było podjęcie pracy archiwum Dziennika Łódzkiego
W 2014 roku 42 tys. osób w woj. łódzkim wykreślono z rejestru bezrobotnych, bo nie przejawiali gotowości do podjęcia pracy.

Ponad 180 tys. osób zniknęło z rejestrów pośredniaków w woj. łódzkim w 2014 r. W tym czasie powiatowe urzędy pracy zarejestrowały 155 tys. nowych "klientów". Bezrobocie ewidentnie spada. Trzeba jednak wziąć poprawkę na to, że tylko połowa bezrobotnych została wykasowana z rejestrów w związku z rozpoczęciem pracy. Ogromna rzesza status bezrobotnego i prawo do ubezpieczenia zdrowotnego straciła z powodu... braku gotowości do podjęcia pracy.

Na koniec 2014 r. w woj. łódzkim było 126.157 bezrobotnych. W tym tylko 16 tys. z prawem do zasiłku oraz 75 tys. trwale bezrobotnych. Pewne powody do optymizmu jednak są, bo sytuacja wyraźnie poprawiła się w porównaniu z grudniem 2013 r., gdy łączna liczna bezrobotnych sięgała 151.626, a bezrobotnych długotrwale - 84 tys. W ciągu roku stopa bezrobocia w regionie spadła z 13,9 do 11,9 proc.

W 2013 r. w pośredniakach zarejestrowało się nieco ponad 173 tys. osób, a wyrejestrowanych zostało minimalnie mniej - 172.626 osób. W 2014 r. proporcje znacznie zmieniły się na korzyść. W rejestrach przybyło 155 tys. osób, jednocześnie liczba wyrejestrowanych przekroczyła 180 tys.

Bezrobotni w łódzkiem | Create infographics

Jednak tylko w 88 tys. przypadków (niecałe 50 proc.) powodem skreślenia z listy bezrobotnych było podjęcie pracy. Było to zaledwie o 1,5 tys. osób więcej, niż rok wcześniej. Część bezrobotnych utraciła swój status z powodu emigracji, przejścia na emeryturę, podjęcia stażu. Co jednak istotne - aż 42,4 tys. osób zostało wykreślonych z powodu braku gotowości do podjęcia pracy - liczba ta była o prawie 3 tys. większa, niż rok wcześniej. W tej grupie mieszczą się np. ci, którzy nie odmeldowali się w pośredniaku na umówionej wizycie albo odmówili przyjęcia propozycji zatrudnienia.

GUS podawał niedawno dane ogólnopolskie za III kwartał 2014 r. Z 716 tys. osób wyrejestrowanych wtedy w pośredniakach tylko 328 tys. podjęło pracę. Staż lub szkolenie podjęło 66 tys. osób, zaś 44 tys. osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bez-robotnego. Niecałe 9 tys. uzyskało prawa do emerytury. Natomias aż 204 tys. osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy...

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki