Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: W budynku Wydziału Neofilologii UG nie mogą odbywać się odpłatne zajęcia

Maciej Pietrzak
Budynek Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego
Budynek Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego mat. prasowe
Kontrowersje w środowisku Uniwersytetu Gdańskiego wzbudził list jaki kanclerz prof. Jerzy Gwizdała oraz prorektor ds. rozwoju i finansów prof. Mirosław Szreder wystosowali do pracowników tej uczelni.

Pismo informuje, że nowe budynki uczelni finansowane ze środków unijnych będą objęte określonymi zasadami użytkowania.
- Z uwagi na kwalifikowalność podatku VAT oraz obowiązek utrzymania trwałości projektów nie może być prowadzona jakakolwiek działalność gospodarcza co najmniej do końca 2020 r. - czytamy w liście.

List władz Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie gospodarowania nowymi budynkami
List dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy

Sprawa zbulwersowała szczególnie osoby związane z powstającym budynkiem Neofilologii. Na stronie internetowej UG swoją odpowiedź na list kanclerza i prorektora opublikował dziekan Wydziału Filologicznego prof. Andrzej Ceynowa.
- Przedstawione w liście zasady korzystania z nowego budynku uniemożliwią wszelką niemal działalność naukową skoro w budynku Neofilologii do 2020 roku nie będzie można organizować odpłatnych (obecnie niemal wszystkie konferencje wiążą się z uiszczeniem opłaty konferencyjnej) ani bezpłatnych konferencji naukowych, nie będzie można prowadzić w nich studiów podyplomowych ani projektów naukowych oraz reklamować przedsięwzięć naukowych, które wiążą się z jakimikolwiek przychodami dla Wydziału – komentuje prof. Ceynowa.

Przeczytaj więcej na temat Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego

Studenci martwią się z kolei bardziej prozaicznymi konsekwencjami zakazu prowadzenia działalności gospodarczej – w budynkach finansowanych ze środków unijnych nie będą mogły funkcjonować bufety, punkty ksero, czy nawet automaty z napojami.
Władze uczelni podkreślają, że wszystkie bezpłatne konferencje naukowe, niekomercyjne spotkania i działalność studenckich kół naukowych oraz zajęcia dla studentów i doktorantów stacjonarnych, badania naukowe i naukowa aktywność, odbywać się będą na Neofilologii bez przeszkód. Od dwóch lat w ten sposób funkcjonują oba wydziały UG – Wydział Biologii i Wydział Chemii, które zostały wybudowane w ramach unijnych funduszy.

List władz Uniwersytetu Gdańskiego w sprawie gospodarowania nowymi budynkami
List dziekana Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Andrzeja Ceynowy

- W ramach Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie uczelnia dysponuje budynkami kilku nowoczesnych budynków – na Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Nauk Społecznych w gmachu Biblioteki Głównej UG, a także budynkami Wydziału Filologicznego oraz Matematyki, Fizyki i Informatyki, gdzie płatne formy aktywności, także komercyjne, jak na przykład wynajem sal, mogą się odbywać. Wydział Filologiczny, oprócz nowego gmachu Neofilologii, będzie cały czas dysponował budynkiem przy ul. Wita Stwosza. Uniwersytet Gdański dysponuje w najbliższym sąsiedztwie wydziałów Biologii, Chemii i powstającego gmachu Neofilologii wieloma nowoczesnymi aulami, w których mogą się odbywać płatne konferencje i spotkania. Niedogodności z powodu unijnych ograniczeń w porównaniu z ogromną poprawą warunków pracy i studiowania pracowników i studentów Uniwersytetu Gdańskiego w nowo wybudowanych budynkach z unijnych funduszy są nieporównywalne. Uniwersytet Gdański korzystał wielokrotnie i będzie korzystał z unijnych funduszy na rozwój uczelnianej infrastruktury. Dzięki temu w ogóle był możliwy rozwój Bałtyckiego Kampusu UG w Oliwie, a także kampusu w Sopocie. Ważna jest każda unijna dotacja i pieniądze na rozwój uczelni. Uczelnia nie posiadała takich środków finansowych, które mogłyby stanowić alternatywę dla unijnej dotacji, a naukowy i dydaktyczny rozwój nie jest w żaden sposób zagrożony – przeciwnie dzięki unijnym środkom możliwy jest rozwój, a dla wydziałów otwierają się nowe możliwości – komentuje prorektor ds. rozwoju i finansów Uniwersytetu Gdańskiego prof. Mirosław Szreder.

List dziekana Wydziału Filologicznego:
Przestawiam do wiadomości pracownikom i studentom Wydziału Filologicznego list prof. dr. hab. Mirosława Szredera, Prorektora ds. Rozwoju i Finansów oraz prof. UG, dr. hab. Jerzego Piotra Gwizdały, Kanclerza Uniwersytetu Gdańskiego dotyczący zasad gospodarowania nowymi budynkami finansowanymi ze środków unijnych tzn. także nowego budynku Neofilologii Wydziału Filologicznego.

Przestawione w nim zasady korzystania z nowego budynku uniemożliwią wszelką niemal działalność naukową skoro w budynku Neofilologii do 2020 roku nie będzie można organizować odpłatnych (obecnie niemal wszystkie konferencje wiążą się z uiszczeniem opłaty konferencyjnej) ani bezpłatnych konferencji naukowych, nie będzie można prowadzić w nich studiów podyplomowych ani projektów naukowych oraz reklamować przedsięwzięć naukowych, które wiążą się z jakimikolwiek przychodami dla Wydziału.

Przedstawiona wykładania jest bardzo rygorystyczna i oznacza, że na najbliższe sześć lat kadrę naukową należałoby w sensie naukowym, a może i dosłownym „uśpić”, bo jak prowadzić Wydział Filologiczny bez spotkań, szkoleń, kursów, warsztatów, studiów podyplomowych, a przede wszystkim bez wymiany myśli naukowej podczas konferencji, która niestety w żadnej mierze nie może odbywać się całkowicie bezpłatnie? Przecież kosztuje dziś wszystko, zarówno organizacja, jak i obsługa sprzętu, reklama i druk efektów pracy naukowej.

Na pewno należałoby także na ten czas wygasić wszelką działalność kół naukowych, aby nie generowały kosztów narażających Uniwersytet na konieczność zwrotu unijnych dotacji. Zastanawiam się czy nie należałoby znaleźć zgodnej z prawem, ale mniej rygorystycznej wykładni, która umożliwiałaby nieskrępowane prowadzenie przez Wydział działalności naukowej i okołodydaktycznej.

Jeśli się to nie uda, Królewnie Śnieżce czyli Nauce Gdańskiej, życzyć będę miłego długiego snu.

prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa
Dziekan Wydziału Filologicznego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki