Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociągi wjechały na Świebodzki. Na razie plastikowe. Doczekamy się prawdziwych? (ZDJĘCIA, FILM)

Bartosz Józefiak
Dziś po raz pierwszy od 1991 roku pociągi wjechały na Dworzec Świebodzki! Niestety, nie były to prawdziwe składy, a jedynie zabawki, bo od poniedziałku, 26.01.2015 r., na dworcu pokazywana jest największa makieta kolejowa w Polsce. Na prawdziwe składy wjeżdżające na ten dworzec poczekamy jeszcze wiele lat. Trzeba zbudować nowy dworzec pod ziemią i odnowić zniszczone tory.

Na Dworcu Świebodzkim można już odwiedzać największą makietę kolejową w Polsce. Znacznie dłużej poczekamy na widok prawdziwych pociągów wjeżdżających na zabytkowy dworzec. Choć pogłoski o przywróceniu ruchu kolejowego w tym miejscu słyszymy od lat, do tej pory nie udało się ziścić tego planu. PKP SA, przewoźnicy i władze województwa od lat toczą dyskusje o tym, czy i kiedy przywrócić połączenia. Przez lata nie było jednak pomysłu i pieniędzy na rewitalizację tych okolic. A bez nowych torów i odremontowanego dworca pociągi nie mają dokąd dojeżdżać...

Pojawiła się jednak nadzieja, bo PKP zamierzają przebudować cały teren kolejowy przy ul. Robotniczej, w tym sam budynek dworca. Wtedy też na Świebodzki mogłyby wrócić pociągi. Prawdopodobnie nie zatrzymywałyby się one przy samym dworcu, tylko kilkaset metrów przed zabytkowym budynkiem. Kolejarze chcą tu zbudować podziemne perony. Na Świebodzkim mogłyby stawać pociągi np. z Wałbrzycha i Jeleniej Góry, ale przede wszystkim byłoby to centrum przewozów aglomeracyjnych. PKP musi jednak najpierw wybrać prywatną firmę, z którą przebuduje ten teren. Marszałek województwa obiecuje, że jeśli przebudowa w końcu ruszy, na Świebodzkim zatrzymają się składy Kolei Dolnośląskich.

CZYTAJ DALEJ
Ostatni pociąg z Dworca Świebodzkiego odjechał w 1991 roku. Od tamtej pory w zabytkowym obiekcie z XIX wieku był już teatr, klub muzyczny i punkty usługowe, a także najsławniejsze targowisko. Tylko pociągi nie wróciły. Niestety, prędko się to nie zmieni...

Prace nad koncepcją Świebodzkiego rozpoczęto w... 2004 roku. W 2012 r. PKP zapewniały, że pociągi na Świebodzki mogłyby wrócić już za dwa lata. Prace idą jak po grudzie, bo wymagają współpracy kilku grup: PKP SA - właściciela terenu, PKP PLK - spółki, która odpowiada za tory, urzędu marszałkowskiego, który finansuje połączenia kolejowe, oraz ratusza, który ustala plany miejscowe. Jednostki wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością, a postępu nie ma...

Czy tym razem się uda? PKP zapewniają, że tak. Całe 30 hektarów kolejowych terenów przy ul. Robotniczej ma zostać przebudowane. Katarzyna Mazurkiewicz z PKP SA wyjaśnia, że trwają rokowania, które wyłonią inwestora do tego projektu.
- Planujemy tam funkcje handlowe, mieszkaniowe i biurowe, a także uruchomienie dworca kolejowego. Przywrócenie ruchu kolejowego będzie zależało od decyzji marszałka województwa, który odpowiada za ruch pasażerski w regionie - mówi Katarzyna Mazurkiewicz.

Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, zapewnia, że urząd marszałkowski jest gotowy przywrócić ruch pociągów na Świebodzkim. - To idealne miejsce dla połączeń aglomeracyjnych. Mogłyby tu dojeżdżać pociągi z Obornik, Brzegu Dolnego, Kątów Wrocławskich czy Środy Śląskiej. Najpierw jednak PKP musi przywrócić funkcję kolejową dworca - dodaje.

Trzeba jeszcze wyremontować tory prowadzące do stacji, założyć sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem. A to oznacza kolejne, niemałe inwestycje. Dziś infrastruktura Świebodzkiego nie nadaje się do ruchu kolejowego, choć na terenie Świebodzkiego odnowiono 400 m torów. Pojadą po nich pociągi do stacji Wrocław Grabiszyn.

Inwestor do współpracy z PKP zostanie wybrany wiosną 2015 r. Prace na tym terenie ruszą najwcześniej za trzy lata.

Odnowią elewację dworca
Na wielką rewitalizację przyjdzie nam poczekać, ale jeszcze w tym roku zacznie się remont elewacji zabytkowego dworca Świebodzkiego. Roboty obejmą odtworzenie zabytkowej elewacji obiektu oraz kompleksowy remont dachu. Rozpoczęcie realizacji tego etapu planowane jest na II kwartał 2015 r.

Koszt prac szacowany jest na ok. 2,5-3 mln zł. Większość finansowania pokryją dochody z funkcjonującego koło dworca niedzielnego targowiska.

Odnowiony Świebodzki miałby stać się nowym kulturalnym centrum Wrocławia. Raczej nie będzie już pełnił funkcji dworca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska