Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamiast targu przy Zielińskiego będzie nowy Sąd Apelacyjny. Zobacz, jak będzie wyglądał (ZDJĘCIA)

Marcin Walków
Nowy budynek Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu stanie u zbiegu ulic Piłsudskiego, Zielińskiego i Kolejowej. Stowarzyszenie Architektów Polskich rozstrzygnęło dziś konkurs na jego koncepcję architektoniczną. Zwyciężył zespół projektantów z Neapolu i Gdańska.

- Nowy budynek Sądu Apelacyjnego to ważny dla Wrocławia gmach, który będzie stał w eksponowanym miejscu, a równocześnie trudnym dla projektanta - mówił dr inż. arch. Bolesław Stelmach. - Szukaliśmy pracy, która najlepiej ukazywała prestiż budynku oraz prestiż ulicy. Takiej, która łączy funkcjonalność z estetyką i będącej syntezą znakomitej współczesnej architektury - dodał.

Zwrócił też uwagę, że dla przyjezdnych, jadących pociągiem do dworca Wrocław Główny, nowy Sąd Apelacyjny będzie jednym z pierwszych budynków w ścisłym centrum.

Autorzy zwycięskiego projektu to architekci z pracowni w Neapolu i Gdańsku. Jako główną nagrodę nie otrzymali pieniędzy, a zaproszenie do negocjacji "z wolnej ręki" z Sądem Apelacyjnym. Autorzy prac nagrodzonych II i III miejscem otrzymali 30 i 20 tys. zł.

- Budynek nowego sądu będzie sąsiadował z gmachem Izby Skarbowej. Jego architektura musi podkreślać powagę wymiaru sprawiedliwości, a także odróżniać go od innych stawianych współcześnie budynków. Dziś bardzo trudno jest zaskoczyć architekturą. Nikt nie może mieć wątpliwości, że to gmach sądu, a nie kolejny biurowiec czy galeria handlowa - podkreślał Piotr Fokczyński, architekt miejski.

ZOBACZ TEŻ: PSIE POLE MIAŁO SIĘ ZMIENIĆ PO REMONCIE. MIESZKAŃCY: GDZIE TA REWOLUCJA?

Zwracał też uwagę, że choć największa część gmachu znajdzie się wzdłuż ul. Zielińskiego, jego fasada od strony ul. Piłsudskiego także miała spełniać zadania reprezentacyjnego "frontu" a nie ściany bocznej.

Fokczyński dodaje, że w budynku tym będą pracować cztery wydziały Sądu Apelacyjnego, w tym wydział karny, a w każdym będą trzy sale rozpraw. To też stawiało zasadnicze wymogi wobec projektów.

- Nie może dojść do sytuacji, w której zaprojektowane rozwiązania powodują, że w drodze na salę rozpraw na jednych schodach spotyka się sędzia z podsądnym. A zdarzały się i takie prace. Sąd to także potężna machina funkcjonalna. Dlatego trzeba uwzględnić część biurowo-administracyjną, zapewnić należyte przechowywanie bardzo ważnych przecież akt i archiwów - dodaje Piotr Fokczyński.

Budynek sądu ma nie tylko umożliwiać pracę sędziów i wymiaru sprawiedliwości. - Historia pokazuje też, że sądy budujemy raz na 100-150 lat. Budynek sądu znajduje się w przestrzeni miejskiej i tym samym buduje to miasto. Dlatego doceniliśmy m.in. zaprojektowanie przez autorów zwycięskiej koncepcji szerokiego podcienia od strony ul. Zielińskiego, otwarcia jej na podwórze budynku. Ma tam powstać swego rodzaju ogród, to bardzo ciekawe założenie - zwraca uwagę Zbigniew Maćków, architekt i sędzia konkursowy.

W jego ocenie bardzo dobrze rozwiązano również proporcję między otwartością budynku, a swego rodzaju intymnością, konieczną ze względu na specyfikę pracy sądu.

- Ze zrozumiałych względów budynek sądu nie może być całkowicie przeszklony, choć takie prace również zostały zgłoszone do konkursu. Zaprojektowanie gmachu sądu dla architekta jest trudnym wyzwaniem. - dodaje Maćków.

CZYTAJ TEŻ: SĄD ZAMIAST TARGOWISKA NA ZIELIŃSKIEGO. 50 MLN ZŁ NA BUDOWĘ (SZCZEGÓŁY)

Na konkurs wpłynęły 34 prace. Przez trzy dni 8-osobowy skład sądu konkursowego debatował nad wyborem najlepszego projektu. Wyniki ogłoszono dziś w Muzeum Architektury. W konkursie na II miejscu znalazł się projekt architektów z Krakowa, na III - wrocławskiej pracowni Major Architekci.

W Muzeum Architektury przez najbliższe dwa tygodnie w Sali Wschodniej można oglądać pokonkursową wystawę prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamiast targu przy Zielińskiego będzie nowy Sąd Apelacyjny. Zobacz, jak będzie wyglądał (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska