Taśmociąg sprawi, że będą żyć normalnie

  Taśmociąg sprawi, że będą żyć normalnie

  Romuald Piela

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Od 13 lat codziennie przez Świerki przejeżdżało kilkadziesiąt ciężarówek załadowanych melafirem. Wkrótce już ich nie będzie.
  Hałas i tumany kurzu zatruwały ludziom życie, wozy niszczyły drogę, a wstrząsy powodowały pękanie budynków. Już za miesiąc uciążliwy transport zniknie. Kopalnia Surowców Skalnych w Świerkach kończy budowę taśmociągu, którym urobek wprost z kamieniołomu trafi na bocznicę kolejową w oddalonej o 2,5 km Bartnicy.
  - Ten taśmociąg to zbawienie - mówi Wacław Łukasiewicz ze Świerków. - Po tylu latach gehenny, w końcu będziemy mogli odetchnąć.

  Mieszkańcy od lat walczyli z kamieniołomem. Domagali się zakazu wożenia kamienia przez centrum wsi. Protestowali, pisali do władz gminy i powiatu, dziennikarzy i szefa kamieniołomu. Bez skutku. Sytuacja zmieniła się dopiero, kiedy kopalnię kupił koncern Lefarge.
  - Z poprzednim właścicielem nie dało się dojść do porozumienia. Obecny od razu zdeklarował, że wybuduje taśmociąg i ciężarówki przestaną zatruwać nam życie - dodaje Łukasiewicz. - I dzisiaj taśmociąg jest już prawie gotowy.

  Kamieniołom w Świerkach wydobywa rocznie milion ton melafiru, używanego głównie w budownictwie drogowym i kolejowym.
  - Taśmociągiem omijającym wieś na bocznicę kolejową trafiać będzie ponad 90 proc. naszej produkcji - mówi Krzysztof Sobczyk, kierownik zakładu. - Ludzie na pewno odczują tę zmianę.
  Taśmociąg kosztował nowego właściciela kamieniołomu kilkanaście milionów złotych.
  W latach 70. urobek z kamieniołomu był wywożony wagonikami podczepionymi do wyciągu. W latach 80. państwo zaprzestało produkcji. Wtedy zapadła decyzja o likwidacji linii z wagonikami. Na początku lat 90., kopalnię kupił niemiecki inwestor. I wywoził kamień samochodami przez centrum wsi.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama