Skąpią na akademik

  Skąpią na akademik

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Największa legnicka uczelnia nie ma akademika. W tej sprawie interweniuje poseł Platformy Janusz Mikulicz.
  W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Legnicy studiuje osiem tysięcy osób. Ponad 600 z nich pochodzi z odległych rejonów kraju. Żeby studiować, muszą mieć w Legnicy dach nad głową. Jednak kolejny rok akademicki za pasem, a uczelnia wciąż nie ma akademika.
  Remont zabytkowego budynku przy ul. Mickiewicza, gdzie ma być dom studencki, trwa już czwarty rok. Nie można go dokończyć, bo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie wywiązuje się z obietnic.


  Dziesięć lat temu, gdy powstawała uczelnia, urzędnicy obiecali, że pokryją większą część kosztów budowy akademika.
  - Radzimy sobie, jak możemy. Ale nie jesteśmy w stanie sfinansować adaptacji budynku tylko z własnych środków. Przecież jest on wpisany na listę ministerialnych inwestycji - mówi Mirosław Szczypiorski z PWSZ.

  I wyjaśnia, że całkowity koszt adaptacji budynku to ponad 21 milionów.
  - I nie są to żadne luksusy. Robimy mieszkalne moduły, składające się z 2-3 pokoi. Przy każdym module będzie wspólna kuchnia i łazienka - wyjaśnia Szczypiorski.

  Problem w tym, że pochodzący z XIX wieku budynek wymaga bardziej skomplikowanego remontu, niż współczesne budowle. Stoi bowiem na płynącym pod ziemią potoku.
  - Niemcy poradzili sobie z podmokłym terenem, stawiając ściany na granitowych płytach. Budynek stał, ale przez lata obowiązywał w nim zakaz biegania, bo każdy intensywniejszy ruch mógł go uszkodzić - tłumaczy Szczypiorski.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama