Głogów: System wykryje metan w kopalni

  Głogów: System wykryje metan w kopalni

  Agata Grzelińska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dyrektor wrocławskiego Okręgowego Urzędu Górniczego zezwolił na wznowienie robót przygotowawczych w złożu Głogów Głęboki. Po tajemniczym i nigdy wcześniej niespotykanym w kopalniach miedzi zjawisku, jakim był wyrzut skał we wrześniu 2009 roku, na ponad rok wstrzymano drążenie dwóch chodników na głębokości 1200 m.
  Wznowiono drążenie chodników w Głogowie Głębokim

  Wznowiono drążenie chodników w Głogowie Głębokim ©Piotr Krzyżanowski

  Zdarzenie było niezwykłe. Górnicy z Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń, którzy rozpoczynali poranną zmianę, zobaczyli coś, czego nigdy dotąd nie widzieli. 70-metrowy chodnik był całkowicie zasypany okruchami skał wielkości fasoli. Nie zniszczyły przy tym żadnych urządzeń. Do wyrzutu doszło w niedzielę, gdy w tym rejonie nie było ludzi. Nikt nie ucierpiał. Nikt jednak nie miał też wątpliwości, że jest to niebezpieczne zjawisko.

  Specjalna komisja powołana przez WUG badała sprawę. Wypracowała wytyczne, które mają zapewnić bezpieczeństwo górnikom. Ponieważ w kopalniach miedzi nigdy wcześniej nie spotykano się z wyrzutami skał i gazów, nie ma odpowiednich przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Istniejące prawo odnosi się tylko do kopalń węgla.

  - Wśród opracowanych wytycznych są m.in. takie, które nakazują ograniczenie liczby pracowników w tym rejonie - mówi Andrzej Ciepielewski, dyrektor wrocławskiego OUG. - Poza tym nakazaliśmy umieszczenie czujników w tym rejonie oraz wykonanie wyprzedzających wierceń i badań, pozwalających określić stan zagrożenia wyrzutami skał i gazów.

  W drążonych chodnikach zamontowano czujniki, które rejestrują stężenie tlenu, metanu, ciśnienie, wilgotność powietrza i temperaturę. W rejonie, gdzie wystąpił wyrzut, zbudowano nowoczesny system monitorowania i ostrzegania przed zagrożeniem. KGHM powołał dział ds. wyrzutów i skał, którym kieruje inż. Andrzej Hryciuk.

  - Wyrobiska są stale kontrolowane automatycznie - dodaje Sylwia Rozkosz z biura prasowego KGHM. - To kluczowa sprawa dla rozwoju Głogowa Głębokiego. Jak bardzo kluczowa również dla urzędu górniczego, świadczą częste kontrole i ścisły nadzór komisji.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama