Polanica-Zdrój: Związkowcy grożą strajkiem

  Polanica-Zdrój: Związkowcy grożą strajkiem

  Natalia Wellmann

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Roman Beczek: za strajkiem opowiedziała się większość

  Roman Beczek: za strajkiem opowiedziała się większość ©Natalia Wellmann

  Związki zawodowe działające w Specjalistycznym Centrum Medycznym w Polanicy-Zdroju chcą mediatora, który pomoże rozstrzygnąć spór o podwyżki z dyrekcją placówki.
  Roman Beczek: za strajkiem opowiedziała się większość

  Roman Beczek: za strajkiem opowiedziała się większość ©Natalia Wellmann

  Zażądały tego na piśmie, które trafiło na biurko Krzysztofa Wywrota, szefa polanickiego centrum. Jeśli mediacje nie pomogą, załoga zapowiada zaostrzenie sporu: pikiety w szpitalu, a nawet przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia.

  - Bardzo chcielibyśmy polubownie rozwiązać spór. Jeśli to się nie uda, nie wykluczamy nawet głodówki - zapowiada Roman Beczek, szef Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Ochrony Zdrowia Ziemi Kłodzkiej. Podkreśla jednocześnie, że pracownicy nie zamierzają odejść od łóżek pacjentów.

  Załoga szpitala walczy o podwyżki od sierpnia ubiegłego roku. - Zarobki są tu najniższe ze wszystkich szpitali na Dolnym Śląsku - twierdzi Roman Beczek. Dla przykładu podaje, że zasadnicze wynagrodzenie pielęgniarki z 20-letnim stażem to 1700 zł brutto, podczas gdy w szpitalu w Kłodzku pielęgniarka o tych samych kwalifikacjach zarabia o 500 zł więcej.

  Zaprzecza temu dyrektor szpitala Krzysztof Wywrot. Według niego, niewiele jest w szpitalu osób, których podstawowa pensja jest tak niska, jak twierdzą związkowcy.

  - Na 270 zatrudnionych pielęgniarek, zasadnicze wynagrodzenie w tej wysokości pobiera może 10 - tłumaczy dyrektor. Średnie wynagrodzenie pielęgniarki w centrum medycznym wynosi 3039 zł brutto i jest zbliżone do szpitali w Wałbrzychu czy Świdnicy. - Duże znaczenie ma zwiększanie kwalifikacji przez pracowników. Za ukończone studia czy kursy są dodatkowe pieniądze - dodaje dyrektor.

  W przeprowadzonym w piątek referendum za strajkiem opowiedziało się 350 pracowników na 640 zatrudnionych. Załoga domaga się podniesienia podstawowych stawek wynagrodzenia personelu medycznego o 300 zł oraz o 200 zł dla pozostałych pracowników.

  - Nie ma na to szans - twierdzi dyrektor Wywrot. Wyjaśnia, że nie pozwala na to sytuacja ekonomiczna. Np. na 2010 rok ten nowoczesny szpital otrzymał z NFZ kontrakt w wysokości 44 mln zł. - To za mało. Dlatego brniemy w długi - dodaje dyrektor.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A kto wywalczył taki kontrakt

   pacjent (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Pan dyrektor nie ma żadnej motywacji ażeby postarać się o zwiększenie kontraktu. Jaki by nie był i tak będzie dyrektorem.

   ZMIENIĆ!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama