Wniosek o ekstradycję Polańskiego w sądzie [WIDEO]

  Wniosek o ekstradycję Polańskiego w sądzie [WIDEO]

  Marcin Banasik

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Polański i jego adwokaci ufają, że sąd nie wyda go amerykańskim organom ścigania

  Polański i jego adwokaci ufają, że sąd nie wyda go amerykańskim organom ścigania ©FOT. ANDRZEJ BANAŚ

  Prawo. Zdaniem eksperta, sąd nie ma argumentów, żeby nie wydać reżysera Amerykanom.
  Polański i jego adwokaci ufają, że sąd nie wyda go amerykańskim organom ścigania

  Polański i jego adwokaci ufają, że sąd nie wyda go amerykańskim organom ścigania ©FOT. ANDRZEJ BANAŚ

  Dokument o wydanie postanowienia o dopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego trafił wczoraj z Prokuratury Okręgowej do Sądu Okręgowego w Krakowie.

  – Z umowy ekstradycyjnej wynika możliwość wydania stronie amerykańskiej obywatela polskiego. Fakt posiadania obywatelstwa polskiego nie jest więc bezwzględną przeszkodą ekstradycyjną – mówi Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka prokuratury.


  Ponadto śledczy uznali, że przedawnienie się według polskiego prawa przestępstwa, za które ściga reżysera amerykański wymiar sprawiedliwości, też nie jest przeszkodą w dopuszczeniu do ekstradycji.

  Sąd po zapoznaniu się z wnioskiem zwoła posiedzenie, na którym zapadnie decyzja o dalszych losach dokumentu. Jeżeli uzna, że ekstradycja jest niedopuszczalna, decyzja będzie ostateczna. Jeśli wyrazi zgodę na wydanie reżysera, ostateczne zdanie należeć będzie do ministra sprawiedliwości.

  – Nie widzę żadnego argumentu za tym, żeby krakowski sąd nie wydał Romana Polańskiego amerykańskim organom ścigania. Praktyka polskich sądów pokazuje, że do tej pory w każdym przypadku wymiar sprawiedliwości zgadzał się na ekstradycję do USA – mówi krakowski adwokat Maciej Kliś, który był obrońcą pierwszego Polaka poddanego ekstradycji.

  Mecenas dodaje, że minister sprawiedliwości, który ma w tej sprawie ostateczne zdanie, również powinien przychylić się do wniosku Amerykanów, jeżeliby w stosunku do Romana Polańskiego podchodził tak samo jak do każdego wydanego już obywatela polskiego.

  – Sądy podchodzą do wniosków formalnie i nie badają istoty sprawy. Nie biorą pod uwagę tego, że np. między ofiarą a przestępcą dawno doszło do pojednania. Natomiast minister w każdej wcześniejszej decyzji wyraźnie wskazywał, że właściwość wydania wynika z samego faktu prowadzenia postępowania karnego wobec danego obywatela polskiego w USA – mówi adwokat.

  Mecenas Kliś podkreśla, że Polska mogłaby nie wydać reżysera jedynie wtedy, gdy sąd podejdzie do sprawy inaczej niż dotychczas.

  – To jednak pokazałoby, że Polański traktowany jest na wyjątkowych warunkach – tłumaczy mecenas. Ale krakowski adwokat uważa, że stanowisko, które prezentują sądy, jest nietrafne, a wydawanie obywateli polskich powinno być co do zasady niedopuszczalne.

  W 1977 r. reżyser został zaocznie uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią Samanthą Gailey (obecnie Geimer). Polański przyznawał, że doszło do seksu z Gailey, ale odbyło się to za jej przyzwoleniem.

  Amerykańskie prawo seks z nieletnią uznaje za gwałt. Przed ogłoszeniem wyroku reżyser potajemnie opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim ugody.


  Źródło: TVN24

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sex

   szeregowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Z młodym ciałem kosztuje niezależnie czy to prosty człowiek czy filmowy. FIUT

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ciekawe

   Jurand (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Ciekawe, ze polski system karny/polityczny nie jest juz zainteresowany bylymi SB-kami, ktorzy przesladowali swoich rodakow i teraz spokojnie biora wysokie emerytury, ale stawia sobie za zadanie...rozwiń całość

   Ciekawe, ze polski system karny/polityczny nie jest juz zainteresowany bylymi SB-kami, ktorzy przesladowali swoich rodakow i teraz spokojnie biora wysokie emerytury, ale stawia sobie za zadanie "wykurzenie" Polanskiego Amerykanom aby jeszcze bardziej wejsc im do d....y. Tak, tak, podskakujcie Yankees tak jak Wam zagraja, a pozniej i tak kopna Was w d.... (jak zawsze). Ta, ktora niby zgwalcil 40 lat temu wcale nie chce o tym juz slyszec, no ale polowanie na czarownice dalej jest w modzie....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ośmielam się twierdzić

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Ośmielam się twierdzić, że za przestępstwo trzeba stanąć przed sądem
   – obojętnie czy znany hydraulik czy nieznany reżyser


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spokojny

   jon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   co to dziecko nieletnie robiło nocą w willi pełnej filmowców ?

   Zdjęcie autora komentarza
   Lewaków informuję, że pedofil Polański uciekł z USA

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   przed wydaniem wyroku. PO prostu zwiał !!!
   I za to głównie jest ścigany.

   Zdjęcie autora komentarza
   Lewacka cenzura tnie niczym oszalała ze strachu. Moje dwa komentarze wyciachali

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   gdyż przyrównałem przypadek pejsatego pedofila Polańskiego do ataków na niewinnych księży.
   To nie mogło się podobać ! O nie !!
   W lewackich przekaziorach tylko księża mogą być pedofilami. Żyd...rozwiń całość

   gdyż przyrównałem przypadek pejsatego pedofila Polańskiego do ataków na niewinnych księży.
   To nie mogło się podobać ! O nie !!
   W lewackich przekaziorach tylko księża mogą być pedofilami. Żyd nigdy !
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...ale np. Szwecja

   stosuje (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   ...tylko i wyłącznie prawo szwedzkie w stosunku do swoich obywateli. Ekstradycji ze Szwecji nie ma. Dlatego np. taki paszport polski to makulatura... RP stosuje prawo amerykańskie i kacapskie i...rozwiń całość

   ...tylko i wyłącznie prawo szwedzkie w stosunku do swoich obywateli. Ekstradycji ze Szwecji nie ma. Dlatego np. taki paszport polski to makulatura... RP stosuje prawo amerykańskie i kacapskie i każde inne jak leci w stosunku do swoich obywateli Polaków oraz dodatkowo prawo polskie pisane za PRL i jeszcze "ulepszone" w III RP itd... Życzymy dużo powodzenia w nowym Roku 2015 !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Roman Polański jest piekielnie zdolnym reżyserem

   logical man (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Ale czy rzeczywiście nie ryzykuje? I Polacy przebywają w amerykańskich więzieniach za dokonane wykroczenia, groźne lub mniej. A jeśli na Polańskiego są tak zawzięci to u którejś ze stron może...rozwiń całość

   Ale czy rzeczywiście nie ryzykuje? I Polacy przebywają w amerykańskich więzieniach za dokonane wykroczenia, groźne lub mniej. A jeśli na Polańskiego są tak zawzięci to u którejś ze stron może pojawić się koncepcja, ażeby niektórych przestępców z Polski wymienić na Polańskiego. Aspekt drugi, kiedyś gdzieś czytałem, że Samanth Gailey – czy została zgwałconą czy i nie, nie mnie orzekać ani stanowić – napisała książkę, i z której wynika, że ona do Polańskiego nie nosi żalu. Więc o co chodzi? Prawdopodobnie o jakąś zemstę, albo po prostu o kasę, którą ktoś z Polańskiego chce zagarnąć. A nawiasem mówiąc, przestępstwo zaistniało 38 lat temu i dalej podlega jurysdykcji. U nas o wiele groźniejsze zostają umarzane po kilku latach, albo i mają symboliczne kary.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najbezpieczniej w Polsce .

   Goliat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Minister nie zgodzi się wydac Polańskiego mimo zgody sadu na ekstradycję .I po temacie .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ad vocem

   Tato (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ludzie jeżeli ktoś gwałci nieletnią to chyba jasne że musi beknąć,Gdyby to Was dotyczyło i Waszych córek,odpuścilibyście ? A co z tego że Polanski jest Zydem ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tato

   leoncio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   co to nieletnie dziecko robiło nocą w willi pełnej filmowców ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wniosek o ekstradycję Polańskiego

   realista sceptyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   co do zasady Polska nie powinna podpisywać umowy o ekstradycji swoich Obywateli , taka zasada obowiązuje np. w izraelu, stąd wszelkiej masci oszuści żydzi tam maja schronienie ze swoimi pieniędzmi,...rozwiń całość

   co do zasady Polska nie powinna podpisywać umowy o ekstradycji swoich Obywateli , taka zasada obowiązuje np. w izraelu, stąd wszelkiej masci oszuści żydzi tam maja schronienie ze swoimi pieniędzmi, moim zdaniem "nasze" czyli ich sądy w Polsce tez nie wydadzą Polańskiego , a już "kolega po wierze" minister , tez Go nie wyda i pokażą usraelczykom , srodkowy palec , " fakjowy"zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama