Wrocław: Zmarł profesor Kazimierz Banyś

  Wrocław: Zmarł profesor Kazimierz Banyś

  RED.

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Nie żyje prof. Kazimierz Banyś, absolwent pierwszego rocznika i długoletni wykładowca Politechniki Wrocławskiej. Miał 92 lata. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę.
  Profesor Kazimierz Banyś urodził się 1 września 1922 r. w Glanowie koło Ojcowa. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim "Karmel"). Po wojnie przyjechał do Wrocławia i od razu rozpoczął studia na Politechnice Wrocławskiej. W 1950 r. zdobył dyplom magistra inżyniera mechanika. W kolejnych latach był m.in. głównym konstruktorem maszyn budowlanych we Wrocławskich Zakładach ZREMB oraz wykładowcą w instytucie budownictwa Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W 1967 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Politechnice Wrocławskiej. W 1973 r. został docentem, a w 1989 r. profesorem.

  Prof. Banyś skonstruował ponad 60 maszyn budowlanych i górniczych. Był autorem ponad 300 prac naukowych, około 20 książek i 32 patentów. W 2010 r. zorganizował zjazd pierwszych absolwentów Politechniki Wrocławskiej.


  Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim oraz Medalem Armii Krajowej.

  Pogrzeb profesora Kazimierza Banysia odbędzie się w sobotę, 24 stycznia na cmentarzu przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Najpierw o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama