Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto kupi kopalnie na Śląsku? Inwestorzy są, rząd milczy WIDEO

A.Minorczyk-Cichy, S.Cichy
Górnicy protestowali, ponieważ walczyli o swoje miejsca pracy. Swój cel osiągnęli
Górnicy protestowali, ponieważ walczyli o swoje miejsca pracy. Swój cel osiągnęli Bartosz Pudełko
Polski rząd traktuje inwestorów... twardą ręką. Zwyczajnie nie odpowiada na ich oferty. A przynajmniej na niektóre z nich. W Kompanię Węglową chciała zainwestować Carbounion Bohemia z Pragi. Kopalnię KHW chciała kupić spółka Universal Energy. Do tej pory kontrahenci nie dostali odpowiedzi na pytania.

W lipcu ubiegłego roku, kiedy na Śląsk gasić emocje przyjeżdżał premier Donald Tusk, do ministerstwa gospodarki wpłynęła oferta największej czeskiej prywatnej firmy w branży węgla i energetyki. Konkretnie od praskiej spółki Carbounion Bohemia należącej do Petra Pauknera.

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU ZAKOŃCZONY, ALE PLANU DLA ŚLĄSKIEGO WĘGLA BRAK

Czy to była dobra oferta? Nie wiemy. Wiemy za to, że dobra praktyka nakazuje na pismo odpowiedzieć. Tymczasem Petr Paukner - choć minęło już siedem miesięcy - nie dostał żadnej odpowiedzi.

- To nie jest przyjęta praktyka, tak się nie robi - podkreśla prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Petr Paukner oferował Kompanii Węglowej wsparcie i wspólną realizację projektu "Rybnicki Holding Węglowy". Czeski inwestor chciał stworzyć holding na bazie kopalń Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy-Anna. W zamian za większościowy pakiet chciał przejąć zobowiązania Kompanii (proporcjonalnie do udziałów), zachować wysokość zatrudnienia, przejąć dystrybucję węgla, zarządzanie spółką, a co najważniejsze wziąć na siebie ciężar inwestycji. A konkretnie ich finansowanie i realizację.
Paukner wyliczył, że cztery kopalnie mają udokumentowane zasoby w ilości 420 mln ton, ulokowane na obszarze ponad 160 km kw.

Dodał, że stanowią one też niezwykle istotny element rynku pracy. Przedstawicielem czeskiego milionera w Polsce jest Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki. - Nie dostaliśmy odpowiedzi na tę propozycję - podkreśla.

Czy to jest normalna praktyka i to w sytuacji kiedy na zwałach samej Kompanii Węglowej leży 15 mln ton węgla, zaś jego ceny są rekordowo niskie?

- To, że na ofertę potencjalnego inwestora się nie odpowiada, choćby negatywnie, nie jest przyjętą praktyką nawet w sytuacji, gdy opcji sprzedaży nie bierze się pod uwagę - mówi prof. Jerzy Barczak, ekonomista.
Dodaje, że mimo to nie dziwi się brakowi reakcji ze strony Kompanii Węglowej. Z dwóch powodów. - Po pierwsze zarząd i dyrekcje kopalń mają za dużo do stracenia, w tym sporo miejsc pracy, by szukać prywatnego inwestora. Po drugie KW może liczyć, że rozmowy podejmie właściciel, czyli w tym wypadku ministerstwo. I nie mam wątpliwości, że po przyjęciu w sobotę porozumienia w wypracowanym przez związki zawodowe i rząd kształcie już za dwa-trzy miesiące rozmowy zostana podjęte. Inaczej problemy Kompanii zaczną się od nowa - mówi prof. Andrzej Barczak.

Okazuje się jednak, że to nie jest odosobniony przypadek.

Także Waldemar Mróz, prezes Universal Energy Krzysztofa Domareckiego, nie ma odpowiedzi na propozycję kupna kopalni.

- Chcieliśmy kupić jeden z zakładów należących do KHW. Ofertę złożyliśmy jesienią ubiegłego roku. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi - mówi Waldemar Mróz.

Teraz spółka jednego z najbogatszych Polaków chce kupić trzy z jeszcze niedawno przeznaczonych do likwidacji kopalń. Czy tym razem doczeka się odpowiedzi?

A tymczasem strajk na Śląsku był okazją do zaprezentowania swoich wizji przez wielu niezwiązanych do tej pory osób.

- Tam na Majdanie to była walka o godność, to samo widzę na Śląsku - ocenia Paweł Kukiz. Muzyk i radny sejmiku dolnośląskiego dołączył w środę do protestujących górników. - Ja nazywam strajk na Śląsku buntem nie górników, a buntem niewolników - powiedział. Dodał, że "Śląsk może doprowadzić do złamania systemu". - Śląsk może spowodować, że w ogóle jakiekolwiek dyskusje o prezydenturach, o sondażach partyjnych będą bez znaczenia - ocenił. Nie chciał przy tym potwierdzić, czy sam będzie kandydować na prezydenta RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto kupi kopalnie na Śląsku? Inwestorzy są, rząd milczy WIDEO - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska