Opozycja: Powtórzyć wybory w Wałbrzychu

  Opozycja: Powtórzyć wybory w Wałbrzychu

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mirosław Lubiński chce rezygnacji Piotra Kruczkowskiego z fotela prezydenta Wałbrzycha

  Mirosław Lubiński chce rezygnacji Piotra Kruczkowskiego z fotela prezydenta Wałbrzycha ©Dariusz Gdesz

  Opozycyjni radni z Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej złożyli wczoraj wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej. Chcą w jej trakcie przegłosować uchwałę dotyczącą odwołania Stefanosa Ewangielu z funkcji przewodniczącego Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Radni WWS podtrzymują również swoje stanowisko o unieważnieniu wyniku wyborów.
  Mirosław Lubiński chce rezygnacji Piotra Kruczkowskiego z fotela prezydenta Wałbrzycha

  Mirosław Lubiński chce rezygnacji Piotra Kruczkowskiego z fotela prezydenta Wałbrzycha ©Dariusz Gdesz

  - Uważamy, że radni PO powinni złożyć wniosek o rozwiązanie rady miejskiej, a prezydent rezygnację - wyjaśnia Mirosław Lubiński, radny z klubu WWS.

  Na razie tylko Stefanos Ewangielu z PO usłyszał zarzuty Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. To radny miejski i przewodniczący Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. W procederze miał być bossem, kierującym kupowaniem głosów przez pięć innych osób.
  Miały one działać wspólnie i w porozumieniu w dniu wyborów samorządowych 21 listopada 2010 roku. Na korumpowanie wyborców dostały rzekomo w sumie 8 tys. zł oraz alkohol. To miało "przekonać" do głosowania na konkretnych kandydatów mieszkańców dzielnic: Śródmieście, Sobięcin i Podgórze.

  Czytaj też: Chcą wyczyścic Platformę ze skompromitowanych

  Podobnie sytuacja miała według śledczych wyglądać w dniu II tury wyborów samorządowych. Tym razem za pięć tysięcy zł korumpowano wyborców w dzielnicach: Podzamcze, Piaskowa Góra, Śródmieście, Biały Kamień, Nowe Miasto i Podgórze.

  Ustalenia śledczych potwierdzają wałbrzyszanie, którzy zgłosili się do prokuratury, by zeznawać. Robert S., dziś jeden z podejrzanych, w rozmowie z nami przyznał, że najpierw kupował głosy w Śródmieściu, a w II turze - w całym Wałbrzychu. 5 grudnia miał kupować głosy na kandydata PO Piotra Kruczkowskiego.

  - Jest to przestępstwo, za które grozi do pięciu lat więzienia - tłumaczy prokurator Ewa Ścierzyńska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. Prokuratura nie chce na razie ujawniać, czy w najbliższym czasie zostaną postawione kolejne zarzuty komuś z członków wałbrzyskiej PO. Wiadomo jednak, że osoby związane z tą partią będą w najbliższym czasie przesłuchiwane. Wśród nich również Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha.

  Czytaj tez: Zarząd PO w Wałbrzychu rozwiązany

  Wczoraj z odsieczą wałbrzyskiej PO pospieszył europoseł Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskiej PO oraz Jarosław Charłampowicz, sekretarz regionalny partii, ustanowiony komisarzem w Wałbrzychu.
  W sobotę został rozwiązany wałbrzyski zarząd Platformy w związku z zarzutami korumpowania wyborców, które Ewangielu postawiła Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

  - Struktury PO w Wałbrzychu będą odtwarzać się same - mówi Jarosław Charłampowicz. - Proces ten powinien potrwać około czterech miesięcy.

  Rozpocznie go utworzenie nowych kół partii, a następnie wybory władz powiatowych. Członkowie odnowionych wałbrzyskich struktur PO mają również przejść weryfikację. Na razie nie wiadomo, czy w szeregach partii znajdzie się miejsce dla osób, których nazwiska przewijają się w kontekście korumpowania wyborców. - Mamy zaufanie do organów ścigania. Czekamy na zakończenie śledztwa - wyjaśnia Protasiewicz. - Jeśli zarzuty się potwierdzą, to osoby te zostaną usunięte z partii.

  Stefanos Ewangielu mimo zarzutów nie przyznaje się do popełnienia przestępstwa. Dodaje, że decyzję prokuratury przyjmuje z pokorą. - Od początku tego spektaklu twierdziłem, że jestem niewinny i swojego zdania nie zmienię - mówi Stefanos Ewangielu. - Nie brałem udziału i nie zlecałem nikomu kupowania głosów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO to ma jednak tupet

   Rajmund (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Poczytajcie o związkach Charłampowicza z Ryszardem Sobiesiakiem:
   http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/176499,sobiesiak-placil-platformie,id,t.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama