Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Gdzie jest Wielka Wyspa? Co to za osiedla? (ZOBACZ MAPĘ)

Weronika Skupin
infografika Maciej Dudzik
Dziś w naszym cyklu o wrocławskich osiedlach piszemy o Biskupinie, Bartoszowicach, Dąbiu i Sępolnie w Śródmieściu.

Wielka Wyspa w Śródmieściu, otoczona odnogami i kanałami Odry, jest kojarzona m.in. z parkiem Szczytnickim, Halą Ludową, zoo i Stadionem Olimpijskim. Leży tam kilka osiedli: Biskupin, Bartoszowice, Dąbie i Sępolno, którymi zajmuje się jedna rada osiedla, a także Zacisze i Zalesie, o których powiemy w jednym z kolejnych odcinków naszego cyklu o osiedlach.

Na Wielkiej Wyspie znajdowała się kiedyś wieś Szczytniki Stare. W XVIII w. mieszkańcom dano na własność dzierżawione grunty i powstały tam wille mieszczańskie. Nazwa przestała być używana pod koniec XIX w.

Biskupin był wspominany jako wieś Cochetow, własność biskupów wrocławskich, już w 1155 r. W latach 30. było tam "zielone osiedle" o zabudowie willowej, zniszczone podczas wojny. W latach 60. i 70. wzniesiono tam bloki, domy studenckie oraz budynki uczelniane.

Dąbie założono w 1539 r. jako wieś będącą posiadłością rady miejskiej. W 1795 r. stała się własnością prywatną, a w 1865 r. założono tam ogród zoologiczny, który w tym roku obchodzi swoje 150-lecie. Tereny wystawowe wytyczono w 1913 r., wtedy też zakończono budowę Hali Ludowej. Do Wrocławia Dąbie wcielono dopiero w 1928 r. Na jego skraju zbudowano zajezdnię tramwajową, już nieczynną.

Sępolno jest znane z charakterystycznego osiedla o zabudowie przypominającej z góry wielkiego orła. Z sępem nie ma on nic wspólnego, bo nazwa Sępolno pochodzi od niemieckiego Zemplin - wsi, która znajdowała się tu co najmniej od XIII w., a nie od sępa. Wspomniane modelowe osiedle, miasto-ogród, powstawało w latach 1919-1935. Do 1945 r. tamtejsze ulice nosiły nazwy ptaków.

Bartoszowice, najbardziej z tych czterech wysunięte na wschód, założono w XVI w. Około 1890 roku powstał tam kompleks restauracyjny Port Wilhelma, gdzie cumowały tramwaje wodne z centrum miasta.

Korzystałam z Encyklopedii Wrocławia pod redakcją Jana Harasimowicza, Wydawnictwo Dolnośląskie 2000.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska