127 godzin w pułapce

  127 godzin w pułapce

  Jacek Sobczyński

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Trudno nakręcić film, w którym przez 95 proc. ujęć występuje tylko jeden aktor, i od początku wiadomo, jak historia się zakończy. Danny'emu Boyle w "127 godzinach" udało się znakomicie.
  Aron Ralston był niezbyt rozsądnym fanem wspinaczki. W maju 2003 roku, nie mówiąc nikomu o swojej wyprawie (zresztą jak zawsze), ruszył na weekend, wypełniony łażeniem po szczelinach kanionu Blue John w Utah. Podczas wspinaczki spadający kamień zakleszczył go w jednej z nich. Ralston tkwił tam przez pięć dni, pijąc deszczówkę i własny mocz. Gdy tkanki w przygniecionej przez głaz ręce całkowicie obumarły, półżywy alpinista obciął ją i jakimś cudem wydostał się na powierzchnię, gdzie przypadkowo spotkani piechurzy pomogli mu wezwać ratowników.


  W "127 godzinach" nie chodzi o to, co widać, ale jak zostało to przedstawione. A operatorzy ocierają się w filmie o mistrzostwo. Pięć dni z życia wiszącego pomiędzy skałami Ralstona zostało nakręcone z niewiarygodnym napięciem.

  Zdjęcia oddają widzenie świata wycieńczonego człowieka, są nierzadko nieostre, czasem zaś wybuchają feerią kolorów, przywołując halucynacje Arona. Gdy uda mu się wyjść z potrzasku, wszystko opanowuje światło słońca, a widz sam czuje się, jakby ledwo co wypuszczono go na wolność. W efektownym, choć makabrycznym finale Boyle uderza w pompatyczne tony, ale udaje mu się uciec od taniego epatowania emocjami.

  Sporą zasługę ma tu ścieżka dźwiękowa - Ralston wydostaje się z pułapki w rytm pięknego "Festivalu" islandzkiej formacji Sigur Ros. I chyba nikogo nie zdziwi, że w ostatniej scenie filmu pojawia się autentyczny bohater historii. I podpis: "Aron do tej pory wspina się po skałach. Zawsze jednak zostawia wiadomość, informującą o tym, gdzie się wybiera".

  "127 godzin", reżyseria Danny Boyle, wyst. James Franco

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama