Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Coraz mniej osób chodzi do kościoła, ale więcej przyjmuje komunię św. (STATYSTYKI)

Malwina Gadawa
Piotr Krzyżanowski
Z danych wrocławskiej diecezji wynika, że mniej osób chodzi na msze święte, ale za to więcej przystępuje do komunii świętej. - To oznacza, iż ubywa tzw. katolików z tradycji. Ci, którzy przychodzą do kościołów, są świadomi swojej wiary - uważa ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik arcybiskupa wrocławskiego Józefa Kupnego. -

Znamy najnowsze statystyki kościelne. W trzecią niedzielę października 2014 r. we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej policzono wiernych (w wieku powyżej 7 lat) uczestniczących w mszy św. i przyjmujących komunię św. Badanie praktyk niedzielnych przeprowadzono nie tylko dla potrzeb statystyki. Głównie po to, by duszpasterze mieli świadomość, ilu parafian rzeczywiście praktykuje. Ważne jest także, żeby widzieć zmiany, jakie zachodzą w społeczeństwie.

Z danych wynika, że w kościołach i kaplicach diecezji wrocławskiej w niedzielnej eucharystii uczestniczyło 300 113 osób na 1,15 miliona katolików, co stanowi 25 proc. wszystkich wiernych z terenu diecezji. Dla porównania, w 2010 r. odsetek ten stanowił 30 proc. Mamy zatem do czynienia z 5-procentowym spadkiem w ciągu czterech lat.

Spośród osób uczestniczących we mszach świętych w trzecią niedzielę października 133 731 wiernych przystąpiło do komunii świętej, co daje 44,6 proc. wszystkich uczestników. Tutaj mamy wyraźną poprawę w porównaniu do 2010 roku - wtedy odsetek ten stanowił 42 proc.

|Create infographics

- Mniejsza liczba osób uczestniczących w eucharystii przy jednoczesnym wzroście liczby tych, którzy przyjmują komunię świętą, oznacza, iż ubywa tzw. katolików z tradycji - uważa ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik arcybiskupa wrocławskiego Józefa Kupnego. - Regularnie uczęszczający na msze są wprawdzie w mniejszości, jednak ci, którzy przychodzą do kościołów, są świadomi swojej wiary, akceptują nauczanie Kościoła, przystępują do sakramentu pojednania. Wiara w Jezusa jest ich osobistym wyborem - dodaje ks. Kowalski.

Rzecznik arcybiskupa przyznaje, że dane pokazują pewien trend. Jednak wyciąganie na ich podstawie wniosków - zarówno wieszczących kryzys w Kościele, jak i będących powodem entuzjazmu - jest zbyt pochopne.

- Niektórzy wierni wybierają świątynię, w której uczestniczą w niedzielnej mszy św. Bywa, że co tydzień modlą się w innej parafii. Statystycznie liczba wiernych się zgadza, jednak ona nie odpowiada - w moim odczuciu - na najważniejsze pytanie: gdzie jest Kościół, który oni budują, którego czują się cząstką i za który są gotowi brać odpowiedzialność? - uważa kapłan z wrocławskiej diecezji.

Najnowsze statystyki są podobne do tych, które przedstawiono w opublikowanym w ubiegłym roku "Roczniku statystycznym Kościoła katolickiego w Polsce 1991-2011". W diecezji wrocławskiej na kapłana przypada 1222 osób, a odsetek katolików wynosi 96,1 procenta. Diecezja wrocławska składa się z 300 parafii. Posługę spełnia w nich niecały tysiąc kapłanów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wrocław: Coraz mniej osób chodzi do kościoła, ale więcej przyjmuje komunię św. (STATYSTYKI) - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska