Ważne
  Wrocław: Gdzie kończy się Oławska a zaczyna Traugutta? Nawet...

  Wrocław: Gdzie kończy się Oławska a zaczyna Traugutta? Nawet w urzędzie nie wiedzą (MAPY)

  Weronika Skupin

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Na tablicach z mapami ustawionymi we Wrocławiu na wschód od Podwala jest ul. Oławska. To błąd!
  1/6
  przejdź do galerii

  Na tablicach z mapami ustawionymi we Wrocławiu na wschód od Podwala jest ul. Oławska. To błąd! ©Urząd miasta

  Ulica Oławska jest zamknięta dla ruchu – obwieściła po niedzielnej awarii wodociągowej Małgorzata Szafran z biura prasowego ratusza i Centrum Zarządzania Kryzysowego. Chodziło o fragment ulicy koło Poczty Głównej przy pl. Społecznym. Przyznajemy. Bezkrytycznie przekazaliśmy ten komunikat dalej. Podobnie jak inne media. Dopiero nasi Czytelnicy zwrócili uwagę: Oławska z placem Społecznym się nie krzyżuje, przecież to ulica Tragutta. I rzeczywiście. Bijemy się w pierś. I szukamy odpowiedzi – gdzie tak naprawdę zaczyna się Oławska, a kończy Traugutta?
  Nawet miejskie mapy nie są zgodne. Sprawdziliśmy. Na części z nich, od fosy do ul. Krasińskiego widnieje ul. Oławska, na innych - Traugutta. Zamieszczamy je poniżej. Co ciekawe, obie mapy pokazywać mają podział miasta na potrzeby Systemu Informacji Miejskiej i zawierać te same dane. Nie zawierają.

  Takie mapy widać w całym mieście. Są niepoprawne, wprowadzają w błąd


  Ta mapa powinna mieć identyczne oznaczenia ulic jak powyższa, ale jest zupełnie inna. To właśnie ta wersja jest poprawna


  Na mapach rozstawionych w mieście w dużych pionowych gablotach, Oławska biegnie od Rynku aż do placu Społecznego. Gdy pojechaliśmy na miejsce, okazało się, że zgodnie z tabliczkami na słupach ul. Oławska kończy się na fosie, dalej jest ul. Traugutta. To kuriozalne, bo tabliczki i mapy w gablotach były robione w ramach jednego zamówienia, ale zawierają sprzeczne informacje.

  Jak ostatecznie potwierdziliśmy, ul. Oławska zaczyna się na zachodzie na wysokości ul. Świdnickiej, a kończy na wschodzie na Podwalu. Z kolei Traugutta biegnie od Podwala dalej na wschód, a następnie na południe do ul. Krakowskiej. Te informacje uzyskaliśmy od osób z wydziału nazewnictwa ulic Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego. Fosa i Podwale dzielą pionowo ul. Oławską i Traugutta.

  Potwierdza to prof. Bernard Jancewicz, przewodniczący komisji nazewnictwa ulic przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia. – Oławska już historycznie biegła tylko do fosy, do miejskich murów – opowiada. – Po drugiej stronie, na wschód od Podwala, zawsze była ul. Traugutta. Kto podaje, że awaria była na skrzyżowaniu Oławskiej i placu Społecznego przekazuje błędne informacje, takiego skrzyżowania nie ma i nigdy nie było – przekonuje Jancewicz.

  Dopytujemy jednak, dlaczego w takim razie różne miejskie mapy z tego samego okresu pokazują sprzeczne informacje. Bernard Jancewicz, by się upewnić, zerknął do swojego planu miasta wydawnictwa Dekograf, który kupił w 2014 roku na Promocjach Dobrych Książek we Wrocławiu. Ze zdumieniem stwierdził, że na wschód od fosy i Podwala jest tam zaznaczona Oławska. – To błąd, ta mapa pokazuje błędne informacje – mówi.

  Jako ciekawostkę dodamy, że na mapach Google, Oławska kończy się gdzieś między Podwalem a Krasińskiego. W dodatku wygląda na to, że na pewnym fragmencie północna i południowa jezdnia to dwie różne ulice. To oznaczenie także jest błędne.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo