Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Zburzą 20-letni dworzec PKS. Trwa budowa dworca tymczasowego (FILM, ZDJĘCIA)

Weronika Skupin
Budowa tymczasowego dworca PKS i plac budowy przy starym budynku
Budowa tymczasowego dworca PKS i plac budowy przy starym budynku fot. Paweł Relikowski
W połowie kwietnia zamknięty zostanie wrocławski dworzec autobusowy. Termin ten po raz kolejny się przesuwa. Dworzec trzeba wyburzyć, bo jest już w złym stanie, choć ma około 20 lat. Pasażerowie w zamian dostaną ciepły i czysty dworzec tymczasowy, a za trzy lata w miejscu obecnego dworca stanie galeria handlowa z peronami w podziemiach.

Pasażerka Maria Mełeń często odjeżdża z wrocławskiego dworca PKS. Przestronne perony jej się podobają. Chwali też rozkład jazdy i dobre połączenia między miastami na Dolnym Śląsku. Ale jak dodaje, dworzec jest brudny i przydałby się nowocześniejszy budynek.

W przestronnym holu jest dość zimno, a oprócz baru i informacji pasażerskiej właściwie nic nie zachęca podróżnych do wchodzenia do środka. Zazwyczaj czekają na peronach.

Jak mówi Krzysztof Balawejder, prezes PKS Polbus, pozornie to duża powierzchnia jest minusem. Trzeba ją ogrzać, czy wynająć odpowiednią liczbę ochroniarzy. Jego zdaniem teren można zagospodarować lepiej.

Nowy dworzec będzie chowany w podziemiach, a na górze znajdzie się galeria handlowa. Na perony zawiozą nas schody ruchome. Na razie trwają prace archeologiczne. Teren wokół dworca ogrodzono, nie ma już m.in. wejścia od ul. Borowskiej od przystanku. Płot stanął też po północnej stronie dworca.

Zanim powstanie stały dworzec, przez trzy lata korzystać będziemy z tymczasowego. Jest on stawiany za budynkiem okręgowej dyrekcji PKP, tam gdzie był parking pracowniczy. Teren ten otoczony jest wspomnianym budynkiem przy ul. Joannitów od zachodu, ul. Suchą od północy i ul. Dyrekcyjną od południa.

– Pasażerowie odczują różnicę, gdy przeniosą się z obecnego dworca na tymczasowy. Będą tam mieli do dyspozycji ładną, komfortową poczekalnię. Już budowane są kasy i stanowiska dla autobusów – opowiada Krzysztof Balawejder.

**CZYTAJ TAKŻE:

100 KM NOWYCH WAŁÓW PRZY WIDAWIE. CZY PSIE POLE I OKOLICE BĘDĄ BEZPIECZNE?

**

Budowa dworca tymczasowego zakończy się w lutym, ale autobusy odjadą stamtąd w połowie kwietnia. Firma Polbus potrzebuje trochę czasu, by pracownicy zainstalowali systemy informatyczne, m.in. system zapowiedzi autobusów, a także zamontowali wiele innych niezbędnych elementów: głośników czy rozkładów jazdy. Polbus musi poinformować przewoźników o przenosinach odpowiednio wcześniej i dać im czas na dostosowanie się i przetestowanie do nowego miejsca odjazdu. Odbiory techniczne powinny się zakończyć na początku kwietnia. Wcześniej informowaliśmy, że być może dworzec zostanie zamknięty w marcu, ale termin się przesuwa. Robotnicy natrafiają na różne instalacje, a rury trzeba przenosić.

– Rozkład jazdy po przeniesieniu autobusów na dworzec tymczasowy nie ulegnie zmianie – mówi Krzysztof Balawejder. Rozkład jest już dostosowany do liczby stanowisk. Choć na dworcu tymczasowym ma być ich mniej, bo 14, a teraz korzysta się z 18, odjazdy i przyjazdy powinny przebiegać płynnie. Należy pamiętać, że na dworzec tymczasowy przeniosą się tylko autobusy międzymiastowe, a nocne stawać będą przy ul. Petrusewicza koło Aquaparku.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ DWORZEC TYMCZASOWY? CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

Na nowym, docelowym dworcu, miejsca ma być jeszcze mniej niż na tymczasowym. Autobusy będą miały 12 stanowisk do odjazdów, a także stanowiska awaryjne. Nie będą tam także na dłużej parkować przyjeżdżające autobusy, te zatrzymają się na postój na parkingu przy Hubskiej. Teraz są tam budynki kolei (jest to działka mniej więcej naprzeciw komisariatu policji drogowej).

Zmienić ma się także otoczenie dworca. Ul. Sucha, za którą znajduje się dworzec PKP, bardziej przypominać będzie szeroki deptak, a ruch samochodów zostanie ograniczony. Poprowadzi tam też torowisko tramwajowe. Docelowo mają tamtędy jeździć tramwaje z Jagodna, przez ul. Hubską, Suchą, do Piłsudskiego i dalej.

Do 1996 r. dworzec funkcjonował na pl. Konstytucji III Maja, gdzie dziś stoi biurowiec Silver Tower Center. Później dworzec przeniesiono na ul. Suchą, a działkę po starym dworcu Skarb Państwa sprzedał prywatnemu inwestorowi. Przez kilkanaście lat kilka razy zmieniała właściciela.

Obecny dworzec poświęcono w 1994 roku. Na uroczystym otwarciu byli obecni kardynał Henryk Gulbinowicz, wicepremier Zenon Doroszkiewicz, prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski czy też wicewojewoda Andrzej Jamrozek. W nowym miejscu dworzec funkcjonuje ledwo około 20 lat i już sypie się w oczach. Podczas Kongresu Eucharystycznego w 1997 roku, na dworcu parkowały limuzyny przeróżnych notabli.

ZOBACZ TEŻ: OFERTA BOSCHA W SPRAWIE KUPNA FAGORA. NIE ZATRUDNIĄ POPRZEDNICH PRACOWNIKÓW?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska