100 km nowych wałów przy Widawie. Czy Psie Pole i okolice...

  100 km nowych wałów przy Widawie. Czy Psie Pole i okolice będą bezpieczne?

  Bartosz Józefiak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Rzeka Widawa podczas powodzi w 2010 roku. Woda z Odry wlała się wtedy na Kozanów, ale również mieszkańcy Psiego Pola obawiali się, że Widawa zaleje osiedle.
  1/2
  przejdź do galerii

  Rzeka Widawa podczas powodzi w 2010 roku. Woda z Odry wlała się wtedy na Kozanów, ale również mieszkańcy Psiego Pola obawiali się, że Widawa zaleje osiedle. Istniało takie realne zagrożenie ©Fot . Pawel Relikowski / Polskapresse

  Rozpoczęły się prace przy przebudowie koryta Widawy we Wrocławiu. To kolejna ogromna inwestycja, po remoncie Odry, który ma uchronić miasto przed powodzią porównywalną do tej z 1997 roku. Teraz robotnicy przebudują lub zbudują od podstaw blisko 100 km wałów, dzięki czemu Psie Pole już nigdy nie będzie musiało obawiać się wielkiej wody. A przypomnijmy, że ostatnio w 2010 i 2013 roku obawy mieszkańców były uzasadnione. Ludzie sami musieli układać worki z piaskiem, by ratować swoje domy przed zalaniem.
  Remont koryta Widawy to ostatnie zadanie przy modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Roboty obejmą odnowienie 60 km wałów na Widawie, budowę 40 km nowych wałów i kanału ulgi Odra-Widawa oraz całkowitą przebudowę czterech mostów drogowych i jednego kolejowego. Stary Jaz na Widawie zostanie wyburzony, zamiast niego powstanie nowa konstrukcja.

  Dziś Widawa we Wrocławiu może przepuścić 90 metrów sześciennych wody na sekundę. Po przebudowie jej korytem przepłynie nawet 360 m sześć. Na sekundę. Przy ogromnej powodzi kanałem odpływowym do Widawy puszczany będzie nadmiar wody, który nie będzie się już mieścił w Odrze.

  WROCŁAW: PRZESIĄKAŁ WAŁ PRZY WIDAWIE. STRAŻ I MIESZKAŃCY UKŁADALI WORKI Z PIASKIEM

  Na pierwszym odcinku robót (od kanału odpływowego łączącego Odrę z Widawą do mostu kolejowego przy ul. Krzywoustego) za 225 mln zł pracować będzie firma Skanska. Roboty obejmują budowę lub remont 16 km wałów, budowę jazu klapowego, przebudowę dwóch mostów drogowych (Swojczycki, Krzywoustego) i kolejowego (Swojczycki).

  Drugi front robót (od mostu kolejowego przy Krzywoustego do ujścia Widawy) kosztować będzie 159 mln zł. Roboty zlecono firmie Mota Engil. Tu do wykonania jest m.in. przebudowa lub postawienie 29 km wałów, przebudowa trzech obiektów mostowych (mostów drogowych Widawskiego i Pęgowskiego oraz estakady przy moście Psarskim).

  Ruszyły już pierwsze prace przy przebudowie koryta Widawy. Wykonawcy zaczęli od wycinki drzew. - Chciałem uspokoić mieszkańców. Ta wycinka oznacza bardzo dużo nasadzeń wyrównawczych. Nowe drzewa pojawią się w okolicach remontowanych wałów, a także na zupełnie nowych obszarach, które ustalimy – mówił dziś na konferencji prasowej prezydent Rafał Dutkiewicz.
  Przebudowa Widawy zakończy się na przełomie 2016 i 2017 r.

  CZYTAJ TEŻ: WROCŁAW: WIDAWA WYLAŁA. CZY KTOŚ ZNISZCZYŁ WAŁ? (ZDJĘCIA)

  Z remontu Widawy ucieszą się najbardziej mieszkańcy Psiego Pola. Pamiętają oni dobrze ostatnie problemy z Widawą na swoim osiedlu. W czerwcu 2013 r przesiąkał tam wał położony tuż przy domkach jednorodzinnych, przy ulicy Siennej. Worki z piaskiem układali strażacy i mieszkańcy osiedla. Na szczęście nie było większych strat. Z kolei w styczniu 2011 r. Woda z Widawy zaczęła w niekontrolowany sposób wylewać się w okolicach Wilczyc i Kiełczówka. Wtedy wał został prawdopodobnie przez kogoś przerwany. Pod wodą znalazły się ulice dojazdowe do wsi.

  Psie Pole i Zgorzelisko były również zagrożone podczas powodzi w maju 2010 roku, gdy woda wdarła się na Kozanów. Również wtedy na Widawie zanotowano bardzo wysoki stan wody, a mieszkańcy razem ze strażakami układali worki z piaskiem. Prawdopodobnie, gdyby nie ich ciężka praca, woda wlałaby się na osiedle od strony ulicy Zielnej.

  Czytaj także

   Komentarze (32)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przebudowa koryta Widawy ???

   zwykłyRP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   I znowu dziennikarze Gazety Wrocławskiej dali popis niedokładności. Jak się chce coś napisać w tematach technicznych to najpierw trzeba skonsultować to ze specjalistami, i być wiernym ich...rozwiń całość

   I znowu dziennikarze Gazety Wrocławskiej dali popis niedokładności. Jak się chce coś napisać w tematach technicznych to najpierw trzeba skonsultować to ze specjalistami, i być wiernym ich informacji bez interpretacji czy skracania.
   Po pierwsze na Widawie nie będzie burzony ani budowany jakikolwiek jaz. Ten o którym pisze gazeta to jaz na kanale Odra-Widawa, a to nie to samo co rzeka Widawa ( nawet z niego nie widać Widawy gołym okiem ).
   Po drugie nie ma budowy kanału Odra-Widawa bo on już istnieje od kilkudziesięciu lat. Będzie jego przebudowa związana ze zmianą trasy części wałów położonych wzdłuż niego jak i w związku z budową nowego jazu w miejsce dotychczasowego przelewu.
   Po trzecie nie będzie przebudowane koryto Widawy w takim sensie jak to napisano a jedynie w rejonie przebudowywanych przepraw mostowych ( a i to nie wszędzie ). W 99,5 % koryto Widawy pozostanie bez zmian i bez jakiejkolwiek przebudowy co jest pochodną ekologicznej polityki kraju ( na dobra sprawę nie da się już czegokolwiek zrobić bez zgody ekologów, a ci często nie mając technicznej wiedzy odmawiają przeprowadzenia bardzo wielu robót wymuszając irracjonalne i drogie rozwiązania - np. bardzo drogą budowę nowego wału w bardzo niekorzystnym geotechnicznie terenie nieopodal starego bo na nim rośnie kilka dębów. Gdyby to były ostatnie dęby we Wrocławiu może bym zrozumiał, ale ich tam rośnie setki obok więc zagrożenia dla gatunku raczej nie ma ).
   Zwykły czytelnik czytając ten artykuł obok prawdziwych informacji dowiaduje się o tych które bądź w ogóle nie będą miały miejsca lub dotyczą innych lokalizacji.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to Widawa?

   MarMar (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   To Widawa wylała się na Kozanów? Mhmmm... czuję się jakoś dziwnie przytłoczony intelektem dziennikarza.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paniowice, kotowice - uważajcie

   Dobrze poinformowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Wszystko wskazuje, że jak będzie większa woda, to od momentu wejścia do Wrocławia - pierwsze jej ujście będzie w okolicach Paniowic i Kotowic. Tam woda się rozleje, bo mało zabudowań i w końcu to...rozwiń całość

   Wszystko wskazuje, że jak będzie większa woda, to od momentu wejścia do Wrocławia - pierwsze jej ujście będzie w okolicach Paniowic i Kotowic. Tam woda się rozleje, bo mało zabudowań i w końcu to polder, z kilkunastoma domami, więc koszt i strata żadna. Z pewnością zainteresowani tym postem są mieszkańcy Paniowic, no ale cóż....Takie jest przeznaczenie i cel polderu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tragedia

   wrocławianka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jaka szkoda gdzie teraz będzie się lansował radny rany miejskiej ...przerzucał puste worki na piasek ...:D

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powódź

   J23 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   Przyjdzie powódź i z tych wielkich "modernizacji" rzek za setki milionów nic nie zostanie a wrocławianie będą mogli tylko wspominać w jak pięknym kiedyś żyli mieście.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   drzewa latwy cel, w sam raz na pierwszy ogien...od czego robol mialby prace zaczac ?

   swietna rozgrzewka i aperitif przed mozolna przebudowa walow... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   ...znowu drzewa tna, to sie nigdy nie skonczy, nawet jak powtykaja na koniec od niechcenia pare witek na krzyz to zanim one urosna, wieki mina, przyszle pokolenia moze te drzewa zobacza, nam...rozwiń całość

   ...znowu drzewa tna, to sie nigdy nie skonczy, nawet jak powtykaja na koniec od niechcenia pare witek na krzyz to zanim one urosna, wieki mina, przyszle pokolenia moze te drzewa zobacza, nam pozostanie widok poscinanych pni, lyso po horyzont i ewentualnie badyl w ziemi laskawie wetkniety przez robola, zeby geby pozamykac i zeby ramiszowski prezio mogl zajac sie spijaniem stolkowej smietany, a nie odpierac ataki zbulwersowanych nagminnym szlachtowaniem drzewostanu...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   burak

   mieszkaniec "Psiaka" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

   a ty inteligent z morskiej piany, wykształciuch, nie obrażaj robotników i nie wyzywaj od roboli,bo to ciężko pracujący ludzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mosty

   Mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Czy to oznacza, zamknięcia mostów, ( łącznie z PKP)?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tak, dla samochodów będzie tymczasowy (zamiast Swojczyckiego)

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   jw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Ciebie...

   Mieszkaniec Zgorzeliska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

   tak facet własnymi rękami zaczęliśmy w kilku na wałach na Zawidawiu,własnym sprzętem,własnymi autami,swoje agregaty i lampy...We wtorek było nas kilka osób,a pod koniec tygodnia około 600-800(maj...rozwiń całość

   tak facet własnymi rękami zaczęliśmy w kilku na wałach na Zawidawiu,własnym sprzętem,własnymi autami,swoje agregaty i lampy...We wtorek było nas kilka osób,a pod koniec tygodnia około 600-800(maj 2010).Nie zapomnę tych słojów z okolicznych bloków(Litewska)które na szpilach z dziatwą przyłazili na nas popatrzyć jak na jakieś zjawisko.A Ty się burzysz o jakiś chory pasek(typowy polaczek)
   W S T Y Dzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sloj do starego sloja

   Sloj z truskawkowej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Moja zona tez przyszla z dziatwa. Popatrzec jak nam idzie. Nie wiem gdzie naliczyles 600-800, tyle was chyba nawet nie mieszka na Siennej. Pewnie było duzo wiecej ludzi - obstawilismy waly od...rozwiń całość

   Moja zona tez przyszla z dziatwa. Popatrzec jak nam idzie. Nie wiem gdzie naliczyles 600-800, tyle was chyba nawet nie mieszka na Siennej. Pewnie było duzo wiecej ludzi - obstawilismy waly od Zielnej do Wilczyc. Nosilismy worki, przywozilismy jedzenie i picie. Poza tym - nie zapominaj, twoi starzy tez kiedys tu przybyli zamieszkac. Wies sie nie staluj na warsiawiaka z dziada-pradziada.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WSTYD

   AP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Wstyd rodaków nazywać polaczkami. Gdybyś był człowiekiem kulturalnym i wykształconym to byś wiedział kto tak pogardliwie przezywał Polaków. Polecam "Dzienniki H. Franka" Wyjaśniam od razu na "Pan...rozwiń całość

   Wstyd rodaków nazywać polaczkami. Gdybyś był człowiekiem kulturalnym i wykształconym to byś wiedział kto tak pogardliwie przezywał Polaków. Polecam "Dzienniki H. Franka" Wyjaśniam od razu na "Pan " trzeba zasłużyć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poleska bloki

   słój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15

   od nas z bloków to szli ludzie wam pomagać worki napełniać i układać, mnóstwo osób. w tym i ja mając wtedy 16 lat. a jak tak wdzięczni jesteście nam słojom za tą bezinteresowną pomoc to się nie...rozwiń całość

   od nas z bloków to szli ludzie wam pomagać worki napełniać i układać, mnóstwo osób. w tym i ja mając wtedy 16 lat. a jak tak wdzięczni jesteście nam słojom za tą bezinteresowną pomoc to się nie zdziwcie jak was następnym razem zaleje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najpierw pobudowaliście się jak ostatni d-bille na terenach zalewowych...

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 3

   ...potem szabrujecie piasek - wcale nie taki tani - a na koniec jeszcze pretensje.

   Litości


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te...

   ququnmiu... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ...oskarżyć kogoś łatwo...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niemcy...

   Mieszkaniec Zgorzeliska (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   się pobudowali dawno temu,rzeka była wyregulowana do pierwszych działań wojennych-zresztą jeszcze gdzieś tam to widać Młody to Ciebie nie mam pretensji-lecz jest jak jest

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mieszkańcy układali worki z piaskiem...

   mieszkaniec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   Warto wspomnieć, że niektórzy kradli piasek z okolicznych placów zabaw, rozjeżdżając przy tym trawniki. Można to usprawiedliwiać stanem wyższej konieczności, ale nie przypominam sobie, aby później...rozwiń całość

   Warto wspomnieć, że niektórzy kradli piasek z okolicznych placów zabaw, rozjeżdżając przy tym trawniki. Można to usprawiedliwiać stanem wyższej konieczności, ale nie przypominam sobie, aby później ci złodzieje w jakikolwiek sposób odwdzięczyli się okolicznym spóldzielniom i wspólnotom. Sami i za swoje pieniądze musieliśmy naprawiać trawniki, ogrodzenia, a także uzupełniać piasek.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   worto dodać

   antek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   że rozumni obywatele z osiedla kiełczowskiego jeżdżą samochodami po wale , a po imprezce nad Widawą zostawiają wszystkie śmieci.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bo Wy to tacy porządni

   słój (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   nikt ze zgorzeliska nie chodzi na imprezki nad Widawę? Nikt tam nie śmieci z was?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   idiotą to jesteś ty

   ala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   większości starych domów wybudowano przed 1920r


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie - przed 1920, bo później

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ...Niemcy dobrze wiedzieli co się stanie w przypadku powodzi.

   Niestety niektórzy Polacy okazali się nie być tak bardzo przewidujący....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sprostowanie

   bertsi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 9

   Mieszkańców Psiego Pola nie zalewała woda z Widawy, ale woda z Odry. Wystarczy zlikwidować przelew Odra-Widawa, za mieszkańcom doliny Widawy nie będzie zagrażała woda. Woda będzie zalewała centrum...rozwiń całość

   Mieszkańców Psiego Pola nie zalewała woda z Widawy, ale woda z Odry. Wystarczy zlikwidować przelew Odra-Widawa, za mieszkańcom doliny Widawy nie będzie zagrażała woda. Woda będzie zalewała centrum Wrocławia. Przebudowa koryta Widawy, to po prostu jego przystosowanie do roli kanału ulgi dla centrum Wrocławia. Obecnie ratowanie centrum Wrocławia przed wodą polega na zalewaniu Psiego Pola. Podczas powodzi z 2007 roku woda popłynęła przez centrum Wrocławia i Psie Pole było bezpieczne, ale były plany wysadzenia wałów w Łanach, co spowodowałoby zalanie nie centrum Wrocławia, ale Psiego Pola.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I trzeba było wysadzić,

   adek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   zamiast gadać. Koszty byłyby nieporównywalnie mniejsze. A, nie byłoby "bohaterskiego" pomnika w Łanach.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przelew wybudowali już Niemcy

   qqq (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   I przeznaczyli tereny okalające Widawę na zalewowe.

   To, że d-bile pobudowali się na nich to już inna kwestia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ...

   ty... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ququnmiu...
   Na polu truskawek mieszkasz
   Po Białowąsach...
   taką ziemię tak sp34dolić

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...chętnie

   ...dał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   bym ci w morde za debili i idiotów
   kmiocie pańszczyźniany...
   możesz znaleźć mnie tutaj...
   Wpadnij jutro pod sklep Kangurek cwaniaczku-12.00

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przelew Odra-Widawa wybudowano przed 1920 rokiem

   mmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   I tereny obecnie zalewane już wtedy zostały przeznaczone na poldery.
   Problem w tym, że w międzyczasie na terenach zalewowych pobudowało się wielu idiotów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to było 1997

   kiler (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   a nie w 2007

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama