Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oferta Boscha w sprawie kupna Fagora. Nie zatrudnią poprzednich pracowników? (SZCZEGÓŁY)

Malwina Gadawa
Pawel Relikowski
Znamy szczegóły oferty, jaką złożyła spółka Bosch Siemens w sprawie kupna wrocławskiej fabryki Fagor Mastercook. Na transakcje nie zgadza się syndyk Teresa Kalisz, która uważa, że oferta jest niekorzystna. Może przez to stracić stanowisko

W ofercie jaką Bosch złożył syndykowi, sędziemu i Radzie Wierzyciel czytamy: BSH Wrocław nie zamierza i nie oferuje przejęcia żadnych pracowników Fagor Mastercook w upadłości likwidacyjnej. Wszystkie umowy o pracę muszą być skutecznie rozwiązane i wygasną przed zawarciem umowy sprzedaży. BSH nie zostanie obciążana kosztami związanymi z wypowiadaniem umów o pracę lub wypłatą odpraw, ani innymi kosztami związanymi ze zwalnianiem pracowników.

Wśród warunków Bosch wymienia także zakończenie bądź wypowiedzenie "zleceń dla Brandt Francja do końca marca 2014 roku". Bosch ma nie być zobowiązany przystąpić do jakichkolwiek istniejących dodatkowych umów z Brandt lub z innymi podmiotami.

W protokole z negocjacji, z 28 listopada 2014 rokuczytamy, że Bosch potwierdził swoje stanowisko dotyczące zwolnienia pracowników. - To stanowisko nie podlega dyskusji.

Grzegorz Frank, dyrektor ds. zakupów upadłej spółki tłumaczył, że zwolnienia to duże koszty dla masy upadłościowej. - Dla państwa przejęcie pracowników nie jest tak dużym kosztem, gdyż za jakiś czas BSH rozpocznie produkcję. Informacja o zwolnieniach grupowych pracowników utrudni nam dalszą produkcję, która teraz jest prowadzona bardzo intensywnie. Nasi pracownicy są wykwalifikowani. Nie jest łatwo pozyskać takich pracowników. BSH nie ustrzeże się także również negatywnych medialnych komentarzy dotyczących zwolnień - mówił Frank.

CZYTAJ TEŻ: Wojna o fabrykę Fagor Mastercook. Syndyk nie zrezygnuje z funkcji

Przedstawiciele Boscha odpowiedzieli: Rozumiemy te aspekty, analizowaliśmy je, ale ze względu na koncepcje biznesowe nie możemy zmienić decyzji dotyczącej pracowników. Dodali, że spółka nie może i nie jest winna upadłości Fagora Mastercook, dlatego nie uważa, żeby komentarze dotyczące zwolnień były adresowane pod ich adresem.

Na pytanie czy Bosch rozpatrywał program zatrudnienia na nowo pracowników po uruchomieniu nowej produkcji, przedstawiciele Boscha oświadczyli: Nie ma takiego programu. Dodali jednak zaraz, że Bosch przemyśli kwestie dotyczącą przygotowania programu dla pracowników Fagor Mastercook.

W piśmie Boscha do syndyka z 11 grudnia 2014 roku można przeczytać, że niemiecka spółka zobowiązała się do zatrudnienia co najmniej 300 osób we wrocławskiej fabryce. Zobowiązują się także utrzymać zatrudnienie na takim poziomie co najmniej do 2022 roku.

Marcin Dudarski, pełnomocnik firmy Bosch Siemens, która chce kupić fabrykę Fagor Mastercook, kilka dni temu, w rozmowie z portalem gazetawroclawska.pl mówił, że Bosch po kupnie wrocławskich zakładów mógłby w nich rozpocząć produkcję za 1,5 roku. - Docelowo planujemy zatrudnić we Wrocławiu ponad 500 osób - zapewaniał Dudarski.

Przeczytaj więcej: Pełnomocnik Boscha: Działania syndyk Fagora podważają zaufanie zagranicznych firm do Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska