Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne domowe finanse - Poradnik

Anna Nagel
To kolejna już edycja poradnika „Twoje Finanse”, który nasza redakcja przygotowuje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Tym razem kierujemy go do wszystkich zainteresowanych sposobami na zwiększanie swojego bezpieczeństwa finansowego. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że czas poświęcony na analizę i planowanie domowego budżetu niemal zawsze przynosi wymierne korzyści. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i precyzyjnie zaplanować. O ile jednak w krótkim czasie, sumując dochody i wydatki, zazwyczaj mamy do czynienia z nadwyżką jednych lub drugich, o tyle w dłuższej perspektywie, np. roku, powinniśmy zadbać o to, by wypracować nadwyżkę dochodów lub przynajmniej wyjść na zero. Czyli zrównoważyć dochody i wydatki. Tylko w ten sposób bowiem nie popadniemy w kłopoty finansowe.

Prywatny plan finansowy
Na tym jednak nie koniec. Dobry budżet rodzinny powinien też mieć „zakładkę”, czyli stałą nadwyżkę dochodów nad wydatkami w wieloletniej perspektywie. Takiej, która umożliwia zgromadzenie środków na czas emerytury lub zabezpieczenie siebie lub bliskich na okoliczność utraty dochodów związanych np. z długo_trwałą chorobą.
W każdym z tych przypadków trzeba mieć na względzie okoliczność, że podejmowanie dobrych i korzystnych decyzji w sprawach finansowych wymaga odpowiedniej wiedzy. I właśnie taką wiedzę chcemy przekazać naszym czytelnikom. Z lokowaniem nadwyżek, korzystaniem z pożyczek czy nawet wydatkowaniem pieniędzy na produkty ubezpieczeniowe wiąże się bowiem wiele niebezpieczeństw czy wręcz pułapek.

Najważniejsza jest wiedza
Tak więc największą wartością dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy jest wiedza o produktach i mechanizmach finansowych. Niezależnie od tego, z jakim produktem finansowym będziemy mieć do czynienia, niezależnie od tego, czy pożyczamy, czy inwestujemy pieniądze, musimy spokojnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. A także, co jest niezwykle ważne, dokładnie przeczytać wszelkie umowy, w tym towarzyszące im aneksy i załączniki, przed złożeniem pod nimi podpisu. A gdy w grę wchodzą poważniejsze kwoty, warto skonsultować się z zaufaną osobą czy ekspertem przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Konsument na finansowym rynku
Musimy bowiem pamiętać, że choć nad bezpieczeństwem konsumentów czuwa wiele instytucji, a prawo w tym zakresie jest ciągle doskonalone, to wciąż niektóre firmy działające na rynkach finansowych nie wahają się działać na niekorzyść swoich klientów. Na dodatek firmy takie mają do dyspozycji ekspertów, podczas gdy my skazani jesteśmy w praktyce głównie na własny rozsądek.
Powinien on więc być wsparty przynajmniej podstawową wiedzą o działaniu rynków finansowych i znajomością naszych praw oraz zasad obowiązujących tych, którzy oferują nam różne produkty finansowe.

Jak uniknąć błędu
Dlatego też przygotowaliśmy dla naszych czytelników cykl artykułów, które mogą wspomóc wszystkich w podejmowaniu bezpieczniejszych decyzji dotyczących finansów. W pierwszej części koncentrujemy się na pożyczaniu pieniędzy, z czym w przypadku firm pożyczkowych wiąże się ryzyko wysokich, zazwyczaj ukrytych kosztów towarzyszących spłacie długu (to np. kary za spóźnienie raty albo cena cotygodniowych wizyt osób odbierających pieniądze). Cała sztuka polega więc na tym, by je rozpoznać i nie podpisywać niekorzystnej dla nas umowy.

W kolejnej części przedstawimy proste sposoby planowania domowego budżetu. Wskażemy też narzędzia, które wspierają bieżącą kontrolę dochodów i wydatków.

Trzeci odcinek poświęcimy oszczędzaniu. Tu jeszcze bardziej niż w przypadku pożyczek musimy zachować ostrożność, zwłaszcza w kontaktach z instytucjami pozabankowymi.

A na koniec poradnik o oszczędzaniu na emeryturę i sposobach zabezpieczenia bliskich od skutków nieprzewidzianych wypadków. Na to też trzeba mieć środki w domowym budżecie i dobrze nimi gospodarować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska