Bezpieczne domowe finanse - Poradnik

  Bezpieczne domowe finanse - Poradnik

  Anna Nagel

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Bezpieczne domowe finanse - Poradnik
  To kolejna już edycja poradnika „Twoje Finanse”, który nasza redakcja przygotowuje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Tym razem kierujemy go do wszystkich zainteresowanych sposobami na zwiększanie swojego bezpieczeństwa finansowego. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że czas poświęcony na analizę i planowanie domowego budżetu niemal zawsze przynosi wymierne korzyści. Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i precyzyjnie zaplanować. O ile jednak w krótkim czasie, sumując dochody i wydatki, zazwyczaj mamy do czynienia z nadwyżką jednych lub drugich, o tyle w dłuższej perspektywie, np. roku, powinniśmy zadbać o to, by wypracować nadwyżkę dochodów lub przynajmniej wyjść na zero. Czyli zrównoważyć dochody i wydatki. Tylko w ten sposób bowiem nie popadniemy w kłopoty finansowe.
  Bezpieczne domowe finanse - Poradnik
  Prywatny plan finansowy
  Na tym jednak nie koniec. Dobry budżet rodzinny powinien też mieć „zakładkę”, czyli stałą nadwyżkę dochodów nad wydatkami w wieloletniej perspektywie. Takiej, która umożliwia zgromadzenie środków na czas emerytury lub zabezpieczenie siebie lub bliskich na okoliczność utraty dochodów związanych np. z długo_trwałą chorobą.
  W każdym z tych przypadków trzeba mieć na względzie okoliczność, że podejmowanie dobrych i korzystnych decyzji w sprawach finansowych wymaga odpowiedniej wiedzy.
  I właśnie taką wiedzę chcemy przekazać naszym czytelnikom. Z lokowaniem nadwyżek, korzystaniem z pożyczek czy nawet wydatkowaniem pieniędzy na produkty ubezpieczeniowe wiąże się bowiem wiele niebezpieczeństw czy wręcz pułapek.

  Najważniejsza jest wiedza
  Tak więc największą wartością dla bezpieczeństwa naszych pieniędzy jest wiedza o produktach i mechanizmach finansowych. Niezależnie od tego, z jakim produktem finansowym będziemy mieć do czynienia, niezależnie od tego, czy pożyczamy, czy inwestujemy pieniądze, musimy spokojnie zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. A także, co jest niezwykle ważne, dokładnie przeczytać wszelkie umowy, w tym towarzyszące im aneksy i załączniki, przed złożeniem pod nimi podpisu. A gdy w grę wchodzą poważniejsze kwoty, warto skonsultować się z zaufaną osobą czy ekspertem przed podjęciem ostatecznej decyzji.
  Konsument na finansowym rynku
  Musimy bowiem pamiętać, że choć nad bezpieczeństwem konsumentów czuwa wiele instytucji, a prawo w tym zakresie jest ciągle doskonalone, to wciąż niektóre firmy działające na rynkach finansowych nie wahają się działać na niekorzyść swoich klientów. Na dodatek firmy takie mają do dyspozycji ekspertów, podczas gdy my skazani jesteśmy w praktyce głównie na własny rozsądek.
  Powinien on więc być wsparty przynajmniej podstawową wiedzą o działaniu rynków finansowych i znajomością naszych praw oraz zasad obowiązujących tych, którzy oferują nam różne produkty finansowe.

  Jak uniknąć błędu
  Dlatego też przygotowaliśmy dla naszych czytelników cykl artykułów, które mogą wspomóc wszystkich w podejmowaniu bezpieczniejszych decyzji dotyczących finansów. W pierwszej części koncentrujemy się na pożyczaniu pieniędzy, z czym w przypadku firm pożyczkowych wiąże się ryzyko wysokich, zazwyczaj ukrytych kosztów towarzyszących spłacie długu (to np. kary za spóźnienie raty albo cena cotygodniowych wizyt osób odbierających pieniądze). Cała sztuka polega więc na tym, by je rozpoznać i nie podpisywać niekorzystnej dla nas umowy.

  W kolejnej części przedstawimy proste sposoby planowania domowego budżetu. Wskażemy też narzędzia, które wspierają bieżącą kontrolę dochodów i wydatków.

  Trzeci odcinek poświęcimy oszczędzaniu. Tu jeszcze bardziej niż w przypadku pożyczek musimy zachować ostrożność, zwłaszcza w kontaktach z instytucjami pozabankowymi.

  A na koniec poradnik o oszczędzaniu na emeryturę i sposobach zabezpieczenia bliskich od skutków nieprzewidzianych wypadków. Na to też trzeba mieć środki w domowym budżecie i dobrze nimi gospodarować.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   afj

   ola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   U mnie niestety wydatki przewyższyły oszczędności dlatego byłam zmuszona posiłkować się pożyczką. Na jasnych warunkach dostałam ekspres kasę w ferratum banku dlatego teraz zostało mi tylko pilnować...rozwiń całość

   U mnie niestety wydatki przewyższyły oszczędności dlatego byłam zmuszona posiłkować się pożyczką. Na jasnych warunkach dostałam ekspres kasę w ferratum banku dlatego teraz zostało mi tylko pilnować terminów spłat.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chwilowki

   zack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   wedlug mnie racja, najwazniejsze sa jasne warunki, bez tego kazdy kredyt jest ryzykiem, aczkolwiek to juz ktoras pozytywna opinia ktora czytam o ferratum...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama