Aleksiej Nawalny: Nie stchórzę. Putin chce władzy absolutnej...

  Aleksiej Nawalny: Nie stchórzę. Putin chce władzy absolutnej i nie toleruje opozycji

  Mark Franchetti

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  - Putina utrzymuje przy władzy system złodziei i drani, korupcji i propagandy. Wmawia się nam, że jego popularność sięga 80 proc. To mit - mówi Aleksiej Nawalny, jedyny realny opozycjonista Władimira Putina.
  Czołowa postać rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny obiecał, że nie da się uciszyć. Jego wypowiedź miała miejsce tuż po tym, gdy pod wyraźnie sfingowanymi zarzutami sąd skazał jego brata na trzy lata bezwzględnego więzienia. Wyrok ten Nawalny określił jako próbę zastraszenia go przez Kreml.

  38-letni opozycjonista od lutego br. przebywa w areszcie domowym. Przez całe miesiące nie miał też dostępu do internetu i telefonu.


  To najostrzejszy i najbardziej nieustępliwy krytyk Władimira Putina. Niezmiennie trwa przy swoich poglądach. W ubiegłym tygodniu w proteście przeciw aresztowi domowemu - Nawalny utrzymuje, że jest on bezprawny - umieścił na Twitterze zdjęcia elektronicznej opaski, którą musiał nosić na kostce. Po prostu przerżnął ją nożem.

  Na tym jednak nie koniec. Nic sobie nie robiąc z zakazu opuszczania mieszkania, wyszedł do sklepu po mleko. Natychmiast zjawił się jeden z trzech pilnujących go ubranych po cywilnemu policjantów i nakazał mu powrót do domu.

  Do dalszego wzrostu napięcia może dojść w poniedziałek. Nawalny zaplanował - po raz pierwszy od roku - wyjście do pracy, do biura swojej zajmującej się badaniem korupcji w Rosji fundacji. Akt ten może skończyć się dlań aresztem lub postawieniem przez prokuraturę nowych zarzutów.

  - Zdaję sobie sprawę z ryzyka, ale nie dam się uciszyć - mówi Nawalny w pierwszym wywiadzie udzielonym po ogłoszeniu wyroku na niego i jego brata. W ubiegłym miesiącu sąd - co powszechnie uznano za kpinę z poczucia sprawiedliwości - skazał ich na wyroki więzienia za defraudację i malwersacje.
  Aleksiej Nawalny: Putin jest u władzy, bo nie dopuszcza prawdziwej opozycji, uczciwych wyborów i wolnych mediów
  - Mam przed sobą prosty wybór - skończyć z polityką i wyjechać z kraju lub dalej walczyć o lepszą, bardziej demokratyczną i mniej skorumpowaną Rosję. Widzę tylko jedną drogę: trzymać się obranego kursu bez względu na to, czym mnie jeszcze obrzucą. Nie stchórzę. Putin chce władzy absolutnej i nie toleruje opozycji. Nie możemy się temu poddać - oświadczył Nawalny.

  Z dziennikarzami rozmawiał w kuchni swojego mieszkania znajdującego się w pamiętającym jeszcze radzieckie czasy bloku na robotniczym przedmieściu Moskwy. W tym czasie jego syn i nastoletnia córka bawili się na zewnątrz. W kpiący i ostry sposób komentował decyzję Kremla skazującą go na wyrok w zawieszeniu oraz karę bezwzględnego więzienia dla brata.

  31-letni Oleg Nawalny jest ojcem dwójki małych dzieci. Nigdy nie angażował się w politykę. Obecnie przebywa w cieszącym się fatalną sławą więzieniu na moskiewskich Butyrkach. Braci skazano za rzekomą defraudację i oszustwa na niekorzyść firmy kosmetycznej Yves Rocher. I to mimo że jej przedstawiciel oświadczył, iż nie padła ona ofiarą żadnego przestępstwa.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komitetów poparcia Krymu nie było?

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   „Czeczenia staje się republiką islamską”? No właśnie, ale jak tylko Czeczenia chciała się oderwać od Rosji to natychmiast zakładano w Polsce komitety poparcia dla Czeczenów, tak jakby kiedyś w...rozwiń całość

   „Czeczenia staje się republiką islamską”? No właśnie, ale jak tylko Czeczenia chciała się oderwać od Rosji to natychmiast zakładano w Polsce komitety poparcia dla Czeczenów, tak jakby kiedyś w historii było takie państwo. Ale jak Krym chciał się oderwać od Ukrainy to już komitetów poparcia Krymu nie było? Jakimi kryteriami się jako Zachód kierujemy? Robimy bałagan a potem płaczemy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama