Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Duża awaria wodociągowa w centrum. Kłopoty aż do środy (FILMY, ZDJĘCIA)

Weronika Skupin, Marcin Hołubowicz
Wrocław, awaria wodociągowa przy ul. Oławskiej 11.01.2015
Wrocław, awaria wodociągowa przy ul. Oławskiej 11.01.2015 fot. Marcin Hołubowicz
Awaria wodociągowa na placu Społecznym, w pobliżu budynku Poczty Polskiej oraz skrzyżowania z ul. Traugutta. Pękła rura wodociągowa o średnicy jednego metra, przebiegająca pod chodnikiem i ulicą. Woda wylewała się na chodnik i dwa pasy jezdni w kierunku centrum. Służby musiały zamknąć i ogrodzić to miejsce. Utrudnione jest zatem przejście i przejazd fragmentem placu Społecznego i ul. Traugutta. Niestety kierowcy będą musieli się w tym miejscu zmieścić na jednym z trzech pasów i tak będzie prawdopodobnie aż do środy. Kilka godzin po awarii obniżone było ciśnienie wody w całym mieście, teraz sytuacja wraca już do normy.

Przed godziną 9 interweniował jeden zastęp straży pożarnej, który zabezpieczał ten teren. Strażacy rozstawili pachołki i ograniczyli ruch samochodów w tym miejscu do jednego pasa. Od strony placu Społecznego zaczynały tworzyć się korki.

Po godzinie 9 na miejscu pojawiła się ekipa Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Pracownicy MPWiK zlokalizowali miejsce awarii i odcięli dopływ wody. Część mieszkańców miasta może zostać bez wody. Na pewno w budynkach w większej części Wrocławia będzie obniżone ciśnienie wody przez najbliższych kilka godzin. Mogą się także pojawić przerwy w dostawie.

Konrad Antkowiak, rzecznik prasowy MPWiK: – Ponieważ jest to uszkodzenie rurociągu magistralnego (głównej rury o dużej średnicy - przyp. red.), trzeba obniżyć ciśnienie wody w kranach. Inaczej nie będzie go można zamknąć – wyjaśnia rzecznik. - Obniżone ciśnienie aż do zaniku może występować nawet w całym mieście. Awaria zostanie usunięta dzisiaj. Roboty nie powinny zajmować pasa ruchu, ponieważ uszkodzona magistrala znajduje się pod chodnikiem - dodaje Antkowiak.

CZYTAJ TEŻ: WROCŁAW - EUROPEJSKA STOLICA AWARII WODOCIĄGOWYCH. POŁOWA RUR JEST KIEPSKIEJ JAKOŚCI

Woda z pękniętej rury płynęła w dwóch kierunkach - Oławską w stronę Galerii Dominikańskiej oraz przez plac Społeczny - wlewała się do przejść podziemnych pod placem.

W miejscu, gdzie plac Społeczny łączy się z ulicą Traugutta zamknięto aż dwa z trzech pasów dla aut w kierunku centrum. Jak długo potrwają te utrudnienia?

Około południa poinformowano, że planowany termin przywrócenia organizacji ruchu w miejscu awarii na ul. Oławskiej to godzina 23.00, 14 stycznia czyli w środę. W niedzielne południe w miejscu awarii nie było jeszcze robotników, ale pojawić się tam mają niebawem. Rozkopią ulicę i będą wymieniać uszkodzony fragment rury wodociągowej. Prace i łatanie dziury zajmą kilka dni. Wodę poprowadzono innymi rurami, dostarczana jest już ona do domów bez przeszkód a niższe ciśnienie wody może się we Wrocławiu utrzymywać już tylko na górnych kondygnacjach wyższych budynków.

Tymczasem już po godzinie 13, gdy więcej wrocławian ruszyło w kierunku centrum, zaczęły się tworzyć korki. Największe zatory powstały na odcinku od ronda Reagana przez most Grunwaldzki do placu Społecznego, a następnie na estakadzie prowadzącej ponad placem. Wielu kierowców widząc z daleka rozkopany wyjazd w placu Społecznego, próbowało go ominąć tzw. ślimakiem, by później dojechać do Traugutta i z tej ulicy wjechać na Oławską. Niestety ugrzęźli w sporym korku.

AWARIA WODOCIĄGOWA - FILM:

Przypomnijmy, że poważne awarie wodociągowe w rejonie placu Dominikańskiego i placu Społecznego to we Wrocławiu norma. W listopadzie 2013 roku pękła magistrala (rura o dużej średnicy) wodociągowa na placu Dominikańskim. Woda zalała tunel prowadzący w kierunku placu Społecznego, a usuwanie skutków awarii trwało aż 3 dni - CZYTAJ WIĘCEJ: AWARIA WODOCIĄGU NA PLACU DOMINIKAŃSKIM (ZDJĘCIA, FILMY)

Poważna awaria wodociągowa miała też miejsce na skrzyżowaniu ul. Traugutta i Krasińskiego w lipcu 2008 roku. Zapadł się wtedy fragment jezdni, a usuwanie skutków trwało również kilka dni.

AWARIA WODOCIĄGOWA - FILM:

Dlaczego we Wrocławiu tak często dochodzi do awarii głównych rur wodociągowych? Wiele z nich (mniej więcej połowa w całym mieście) było układanych w latach 60-tych. - Wtedy produkowano wodociągi z bardzo złych materiałów - wyjaśnia prof. Andrzej Kotowski z Instytutu Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej. - Nie były one na pewno przygotowane na taki ruch aut, jaki mamy dzisiaj. Obciążenia w tak ruchliwych miejscach są bardzo duże. Najczęstszą przyczyną podobnych awarii jest po prostu zmęczenie materiału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska