Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawałnica na Dolnym Śląsku: Połamane drzewa i zawalona ściana domu. Silny wiatr przez całą noc

MH, MAL
Gazeta Wroclawska/zdjęcie ilustracyjne
We Wrocławiu i w regionie ok. godz. 20 ponownie zaczęło mocno padać. Była to intensywna, ale krótka ulewa. Strażacy po godz. 20 przyjmowali nowe zgłoszenia o powalonych drzewach i spadających gałęziach. Zgodnie z ostrzeżeniem meteorologicznym wydanym dzisiaj przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku występuje wiatr wiejący z prędkością ok. 40 km/h, który w porywach może sięgać nawet do 90 km/h.

Wrocławska straż pożarna ok. godz. 20 interweniowała na kilku wrocławskich ulicach w związku z przewróconymi drzewami i połamanymi gałęziami. Służby pracują m.in. na ul. Śrubowej, Żwirowej i Olbrachtowskiej. W Bielanach Wrocławskich przewróciła się latarnia miejska.

Straż wojewódzka od godz. 19 interweniowała około 80 razy. Głównie są to drobne zdarzenia. Najwięcej wyjazdów było to połamanych gałęzi.

W Strzelcach, pod Oleśnicą zawaliła się ściana budynku jednorodzinnego. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy informują, że prawdopodobną przyczyną zdarzenia był silny wiatr. Mieszkańcy domu zamieszkali u rodziny.

Porywisty wiatr może się utrzymywać zarówno we Wrocławiu, jak i na Dolnym Śląsku przez całą noc. W stolicy Dolnego Śląska było bardzo ciepło jak na tę porę roku. Według Obserwatorium Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery na wrocławskim Biskupinie temperatura powietrza jeszcze po godz. 20.00 wynosiła 10 stopni Celsjusza, a natężenie opadów deszczu wynosiło wówczas 5.6 mm/h.

Franciszek Szumejko, z biura prognoz hydrologicznych IMGW we Wrocławiu informował dzisiaj, że w naszym województwie mamy również ostrzeżenie hydrologiczne. Wzrosty poziomów wody spodziewane są głównie na rzekach górskich, głównie w zlewniach Nysy Łużyckiej, Bobru i Kwisy.

W ciągu dnia dochodziło do lokalnych podtopień m.in. w Kamiennej Górze.

TOPNIEJĄCY ŚNIEG PRZYCZYNĄ LOKALNYCH PODTOPIEŃ W KAMIENNEJ GÓRZE - FILM TVN/X-NEWS:

ZOBACZ TEŻ: Oberwanie chmury i silny wiatr. Chaos komunikacyjny, połamane drzewa i uszkodzone dachy (ZDJĘCIA)

Pełna treść ostrzeżenia:
W związku z prognozowanymi wzrostem temperatury powietrza, który będzie powodował topnienie śniegu, oraz opadami deszczu stany wody w rzekach będą rosły. Wielkości wzrostów będą zależne od tempa topnienia śniegu i intensywności opadów deszczu. Lokalnie wzrosty mogą być szybkie. Największe spodziewane są na ciekach górskich i podgórskich, zwłaszcza w zlewniach Nysy Łużyckiej, Bobru i Kwisy, gdzie mogą być przekroczone stany alarmowe. Przekroczenia stanów alarmowych mogą też wystąpić lokalnie w zlewni Kaczawy. W pozostałych zlewniach lewostronnych dopływów środkowej Odry, szczególnie w zlewni Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, mogą wystąpić lokalne przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Wieczorem na Dolnym Śląsku rzeki w sześciu miejscach przekroczyły stan alarmowy. Było to Zagrodno (rzeka Skora), Ostróżno, rzeka Witka, Krosnowice, Gorzuchó, Szalejów i Ścinawka. Na szczęście jak na razie nie ma jednak większego zagrożenia.

W niedzielę we Wrocławiu ponownie będzie wiało. Wiatr może osiągać w porywach od 75 do 90 km/h. Mogą się również pojawiać przelotne opady deszczu. Nastąpi także ochłodzenie. Temperatura powietrza w ciągu dnia będzie się wahać od 3 do 5 stopni Celsjusza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska