Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Super-Pharm powstaje w Pasażu Niepolda. Są już półki z produktami

Malwina Szczygłowska
Nowa drogeria przy ul. Ruskiej. Przy pasażu Niepolda powstaje SuperPharm
Nowa drogeria przy ul. Ruskiej. Przy pasażu Niepolda powstaje SuperPharm Malwina Szczygłowska
Na parterze remontowanego od dawna Pasażu Niepolda przy ul. Ruskiej 51 właśnie trwa układanie towaru na półkach. Będzie to już trzecia drogeria w okolicy. Na ulicy Ruskiej 37 znajduje się już jeden Rossmann, kolejny został otwarty niedawno w listopadzie ubiegłego roku. Mieści się naprzeciwko Pasażu Niepolda przy skrzyżowaniu ulic Ruskiej i Kazimierza Wielkiego.

Jak dowiedzieliśmy się od robotników pracujących na terenie pasażu Niepolda, na parterze budynku od strony ul. Kazimierza Wielkiego powstaje właśnie sklep Super – Pharm. Jest to kanadyjska sieć sklepów typu drugstore łącząca aptekę, drogerię i perfumerię w jednym miejscu. Otwarcie szykuje się już niedługo, bo w środku są rozstawiane półki i asortyment.

Sam remont blisko 100 - letniej kamienicy trwa od lat. Właściciel nieruchomości – wrocławska firma Silana – jeszcze w 2014 roku deklarowała, że zakończy prace nad elewacją do końca grudnia. Mamy styczeń 2015, a rusztowania nie zostały zdjęte.

Budynek wpisany jest do rejestru zabytków. Wszystkie prace zostały skonsultowane z konserwatorem. Inwestor remontuje nieruchomość z własnych środków, gdyż nie otrzymał na ten cel dofinansowania z urzędu miasta. Jednym z powodów dla przedłużających się prac remontowych, jest ograniczone zainteresowanie najemców.

- Wykończenie wnętrz w budynku zależy od tego, ilu uda nam się znaleźć najemców na pomieszczenia - wyjaśnia Kazimierz Kowal, prezes firmy Silana.

ZOBACZ TEŻ: DOM SENIORA I DOM PIELGRZYMA POWSTAJE TUŻ OBOK MUZEUM PRZY KAZIMIERZA WIELKIEGO (ZDJĘCIA)

Zabytkowy Dom Niepolda jest bardzo dobrze znany wrocławianom. Przed laty na parterze i pierwszym piętrze mieścił się sklep odzieżowy zakładu „Intermoda”. Po jego zamknięciu lokal stał pusty, a zabytkowa witryna została zasłonięta.

Sam budynek powstał w 1879 roku. W 1904 przebudowano go. Zanim wybuchła II wojna światowa znajdował się tam Dom Handlowy Niepoldshof (Dom Niepolda). Nieruchomość należała do przedsiębiorcy Wilhelma Niepolda, który zajmował się hurtowym handlem materiałami kolonialnymi.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE:

Wilhelm Niepold kupił w 1903 r. posesję na ul. św. Antoniego 15, po tym jak działający tutaj w latach około 1840-1899 szpital żydowski przeniósł się do nowej siedziby na dzisiejszą ul. Sudecką. Był on już właścicielem działki przy ul. Ruskiej 51 i chciał znajdujące się tam budynki na cele handlowo-usługowe – „Wohn- und Geschäfthaus”.

W 1904 wzniesiono budynek „Geschäftshaus Niepoldshof in Breslau”, który stał się największym we Wrocławiu pasażem. Autorem projektu zabudowy była spółka „Schlesinger & Benedickt”. Kompleks składał się z dwóch budynków frontowych od strony dzisiejszej ulicy Ruskiej i św. Antoniego. Elewacja budynków stanowiła zlepek różnych stylów historycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Przebudowa Przejścia Świdnickiego rusza już za kilka dni. Trwają prace wokół przejścia (ZDJĘCIA)

W pomieszczeniach mieściły się siedziby kilkudziesięciu firm zajmujących się sprzedażą galanterii, bielizny, płótna. Znajdowała się tam wytwórnia odzieży, a także żydowska restauracja, a od 1914 r. siedzibę miała Bożnica Lwowska. Od strony ul. św. Antoniego mieściły się mniejsze pomieszczenia zapewne przeznaczone na biura, usługi handlowe, natomiast w skrzydłach od strony dziedzińca obszerne przestrzenie przeznaczono na hale produkcyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska