Said i Cherif Kouachi - kim są zabójcy z Charlie Hebdo

  Said i Cherif Kouachi - kim są zabójcy z Charlie Hebdo

  Elżbieta Dominik / AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Said i Cherif Kouachi są uważani przez policję za "uzbrojonych i niebezpiecznych". Jak donoszą media, mieli powiedzieć policji podczas nawiązanego w piątek kontaktu, że chcą umrzeć jako męczennicy. To zapowiada, że akcja ich schwytania przez policję może się zakończyć krwawo, gdyż przynajmniej jeden z nich miał odebrać gruntowne szkolenie bojowe w komórce al-Kaidy w Jemenie. Niektóre źródła podają wręcz, że obaj bracia wrócili niedawno z wojny w Syrii.


  32-letni Cherif i 34-letni Said Kouachi są obywatelami francuskimi, urodzili się w Paryżu. Mieli algierskich rodziców, którzy zmarli, gdy chłopcy byli mali. Adoptowała ich rodzina z Rennes. Znajomi mówili o nich, że byli zwykłymi chłopakami - podaje CNN.

  Cherif dorastał w sierocińcu w Rennes w północno-zachodniej Francji, a później był trenerem fitness, zanim dołączył do brata w Paryżu, pracował jako dostarczyciel pizzy. W roku 2005 został zatrzymany jak wchodził na pokład samolotu do Syrii - by walczyć z przeciw wojskom amerykańskich w Iraku.

  W 2008 roku został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu za udział w działalności siatki przerzucających bojowników islamskich na wojnę do Iraku.

  Miał wówczas 22 lata i - jak mówił jego prawnik - był bardziej palaczem marihuany latającym za spódniczkami i nie stroniącym od alkoholu niż bojownikiem islamskim. Jego postawa zmieniła się, kiedy spotkał się i wszedł pod wpływy Farida Benyettou, radykalnego imama z Paryża - informuje CNN.

  Według gazety "Le Monde" Cherif zaczął się przygotowywać do wyjazdu na wojnę z Amerykanami w Iraku. W meczecie spotkał człowieka, który uczył go posługiwania się kałasznikowem.

  Znacznie groźniejszą osobą wydaje się być Said Kouachi. Według CNN francuski wywiad przekazał amerykańskiemu informację, że w 2011 roku przebywał on w Jemenie w obozie szkoleniowym al-Kaidy. Miał tam otrzymać szerokie szkolenie w posługiwaniu się bronią, a także jak konstruować bombę domowej roboty.

  Zarówno Said jak i Cherif Kouachi znaleźli się na liście osób, objętych zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych ze względu na zagrożenie terrorystyczne.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama