Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląscy posłownie nie chcą rozmawiać z wyborcą

Magdalena Kozioł
infografika: maciej dudzik
Umówienie się z dolnośląskim posłem na spotkanie, nawet w ważnej społecznej sprawie, graniczy z cudem. Spróbowaliśmy to zrobić, dzwoniąc pod zmienionym nazwiskiem do biur poselskich. Chcieliśmy zapytać o drogi ekspresowe w regionie, a zwłaszcza S5 z Wrocławia do Poznania. Bo jej budowę znowu przełożono na bliżej nieokreślony czas.

Z dnia na dzień spotkanie było możliwe tylko z posłanką Ewą Witek z PiS. W biurze Sławomira Piechoty z PO usłyszeliśmy, że nie ma czasu i najbliższy możliwy termin to połowa marca. W marcu miał znaleźć chwilę dla obywatela także inny poseł Platformy Roman Brodniak. Teraz nie, bo jest w Sejmie.

Nasza prośba o spotkanie mocno zadziwiła pracowników biura poselskiego Beaty Kempy z PiS: - Ale po co do pani Kempy?! Może... pan Jackiewicz!

Z tym parlamentarzystą też nie było prosto. We wrocławskiej siedzibie PiS przy pl. Solnym w środę nikt nie podnosił słuchawki. Nie wiadomo więc, czy Dawid Jackiewicz miałby ochotę na rozmowę.
Na sprawie mu zależało. W styczniu robił nawet konferencję, pokazując się w mediach. Zresztą Jackiewicz i inni jego koledzy z sejmowych ław na Wiejskiej z różnych opcji politycznych, mają kolejny grzech na sumieniu.

Nie zareagowali na mejla od potencjalnego wyborcy (założyliśmy konto na fikcyjne nazwisko) pytającego o datę budowy drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy. Tylko poseł Michał Jaros zadeklarował, że się dowie i odpisze. Nie zrobił tego. Po tygodniu okazało się, że informacji nie udzielił.

Reszta milczy do dzisiaj. A posłowie: Adam Lipiński, Waldemar Wiązowski z PiS, Norbert Raba, Jarosław Wojciechowski, Robert Kropiwnicki i Wojciech Sokołowski z PO na stronach Sejmu nie podali nawet adresów swojej poczty. Sokołowski na dodatek nie ma nawet telefonu.
- Jestem posłem od grudnia. Dopiero się organizuję. Biuro już odremontowałem, telefon podłączę - usprawiedliwia się Sokołowski.

W ubiegły piątek założyliśmy konto na fikcyjne nazwisko Anna Zielińska. Właśnie z niego wysłaliśmy do posłów prośbę o podanie dokładnego terminu powstania drogi ekspresowej S8 z Wrocławia do Warszawy. Media, które o tej inwestycji się rozpisywały, nie podały takiej daty.
I choć ta trasa jest ważna dla regionu, żaden z parlamentarzystów nie odpowiedział. Wyjątkiem był tylko poseł Michał Jaros z Platformy Obywatelskiej, który po kilkunastu minutach zadeklarował: "Postaram się odpowiedzieć do niedzieli, ponieważ będę miał dostęp do informacji".
Słowa jednak nie dotrzymał.

11 650 zł - tyle miesięcznie dostaje każdy poseł na prowadzenie biura

- Codziennie dostaję około 50 mejli i sam na nie odpowiadam. Robię to również na Naszej-klasie i Facebooku. Nie nadążam - szczerze przyznaje poseł Jaros, który trudniejsze sprawy musi przeanalizować i sprawdzić. Do takiej kategorii zaliczył termin zbudowania S8.

Nie nadąża również posłanka Ewa Wolak z PO, na której skrzynkę przychodzi dziennie nawet 100 elektronicznych listów. 1500 miała, kiedy w stolicy Dolnego Śląska głośno było o odpłatnej autostradowej obwodnicy Wrocławia. W sprawie naszej S8 milczała.

- Pracownik biura był na urlopie. Wiem, że to mnie nie usprawiedliwia, ale planowałam o to zadanie zapytać w Ministerstwie Infrastruktury - tłumaczy poseł Wolak.

Okazuje się, że choć zbliża się koniec obecnej kadencji Sejmu, to 6 dolnośląskich posłów (na 34) nie ma oficjalnego elektronicznego adresu. Próżno ich szukać na stronie Sejmu pod nazwiskami posłów: Roberta Kropiwnickiego, Jarosława Wojciechowskiego, Wojciecha Sokołowskiego z PO, a także tych doświadczonych: Norberta Raby z PO, Adama Lipińskiego i Waldemara Wiązowskiego z PiS. Ten ostatni poseł jest zaskoczony, że po adresie nie ma śladu.

- Zresztą, rzadko z niego korzystam - nie ukrywa Wiązowski, bo posługuje się prywatną pocztą. Na wszystkie pytania zadane pocztą elektroniczną i tak nie odpowiada. Jest ostrożny, bo w sieci można się pod kogoś podszyć. Zdecydowanie reaguje, kiedy prośby przychodzą do niego na piśmie.

Poseł Sokołowski tłumaczenie ma jedno: "dopiero się organizuje", tworząc biura w Jaworze, Jeleniej Górze, Bolkowie i Lwówku Śląskim.

Ale kontakt drogą elektroniczną z dolnośląskim posłem to niejedyny kłopot wyborcy, o którego głos zacznie się ostra walka. Ale dopiero jesienią...
Umówienie się z nim na spotkanie jest nie lada wyzwaniem. Pod zmienionym nazwiskiem chcieliśmy się umówić na rozmowę o drogach ekspresowych, zwłaszcza o S5. Jej budowa znowu została przełożona na bliżej nieokreślony czas.

Nasza prośba o spotkanie najbardziej zadziwiła pracowników biura poselskiego Beaty Kempy z PiS w Sycowie: - Ale po co do pani Kempy?! Może... pan Jackiewicz?
Z Dawidem Jackiewiczem też był kłopot, bo we wrocławskiej siedzibie PiS nikt nie podnosił słuchawki. Tak samo w biurach: Janusza Krasonia (SLD), Kazimierza Michała Ujazdowskiego (PiS), Ewy Wolak (PO), Jarosława Wojciechowskiego (PO), Piotr Cybulskiego (PiS) czy Ryszarda Zbrzyznego (SLD).

Pracownik Wiesława Kiliana z Polska Jest Najważniejsza przyznał: - Muszę zobaczyć się z posłem i wszystko uzgodnić. Tak sam, nic nie mogę powiedzieć.
W biurze Michała Jarosa usłyszeliśmy: - Zapytam pana posła, jak go zobaczę.
Pracownica przekonywała, że stanie się to za dwa tygodnie.

U Elżbiety Zakrzewskiej (SLD) rzeczowo poinformowano nas, że spotyka się ona z ludźmi tylko w poniedziałki. A najbliższy... będzie w marcu, bo w przyszłym tygodniu jest posiedzenie Sejmu. Mimo że zaczyna się w środę (23 lutego), posłanka Zakrzewska musi tam być wcześniej.
Co miesiąc na funkcjonowanie biur poseł dostaje z publicznej kasy 11 650 zł. Kwota ta naliczana jest od 1 stycznia tego roku. To aż o 500 złotych więcej niż poprzednio.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dolnośląscy posłownie nie chcą rozmawiać z wyborcą - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska