Amerykanie powinni zostać dłużej w Afganistanie? Ghani...

  Amerykanie powinni zostać dłużej w Afganistanie? Ghani apeluje do Obamy

  Elżbieta Dominik

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ghani powiedział w wywiadzie dla CBS, że "terminy nie powinny być jak dogmaty". Brak porozumienia w sprawie harmonogramu wycofania przez USA wojsk koalicyjnych negatywnie wpłynęło na relacje prezydenta Baracka Obamy z poprzednikiem Ghaniego - Hamidem Karzajem.

  Koalicja państw NATO formalnie zakończyła swoją misję pokojową w Afganistanie w zeszłym miesiącu, ale w kraju tym pozostanie jeszcze około 13 tys. żołnierzy, głównie amerykańskich, którzy mają szkolić i wspierać armię afgańską, główny nacisk ma zostać położony na operacje antyterrorystyczne.

  Tymczasem Talibowie wydali oświadczenie, w którym podkreślili, że USA i ich sojusznicy zostali "pokonani" i zobowiązali się do prowadzenia "czystego systemu islamskiego przez doprowadzenie do wydalenia pozostałych sił najeźdźców".

  U momencie największej aktywności swojej 13-letniej misji NATO-wska koalicja miała ponad 130 tysięcy pracowników z 50 krajów.

  "Jeśli obie strony, lub, w tym przypadku, wielu partnerów, dołożyli wszelkich starań, aby osiągnąć wyznaczone cele to jest bardzo realne, że powinna być gotowość do ponownego zbadania zasadności wyznaczonego terminu" - powiedział Ghani w programie "60 minut". Został on wyemitowany przez CBS w niedzielę wieczorem.

  Zapytany, czy Obama został o tym poinformowany, odpowiedział: "prezydent Obama mnie zna. Nie musieliśmy tego mówić sobie nawzajem".

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama