Policja chce zaostrzyć kary dla kierowców

  Policja chce zaostrzyć kary dla kierowców

  Edyta Golisz

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Od jesieni mandaty będą znacznie wyższe. Dolnośląskie drogi powinny być bezpieczniejsze.
  Aż 500 złotych trzeba będzie zapłacić za postawienie auta na miejscu parkingowym przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. To jedyna przewidziana wysokość kary za to przewinienie, więc nie będzie można poprosić policjanta, by potraktował nas wyrozumiale i nałożył niższy mandat, jak to się zdarza teraz.

  Równie wysoki mandat przewidziano dla kierowców, którzy wjadą na skrzyżowanie lub przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Te dwie nowości w przepisach proponowane przez Komendę Główną Policji najbardziej uderzą po kieszeni tych, którzy jeżdżą niezgodnie z zasadami.
  - Te zmiany to efekt najczęściej stwierdzanych przez policjantów nieprawidłowości - wyjaśnia mł. insp. Mariusz Wasiak z KGP. - Nie zajmowaliśmy się natomiast zmianami w przepisach dla kierowców, którzy przekraczają prędkość, ponieważ nad tymi już pracuje Sejm.

  Dolnośląscy policjanci potwierdzają, że teraz wielu kierowców nawet świadomie łamie przepisy, bo niezbyt wysokie kary ich nie odstraszają.
  - Może właśnie groźba wysokiego mandatu spowoduje, że kierowcy przestaną na przykład wjeżdżać na skrzyżowania przy czerwonym świetle - ma nadzieję nadkom. Sławomir Masojć z policji w Legnicy.

  Dla równowagi niektóre mandaty będą złagodzone. Np. pieszemu, który wejdzie na pasy przy czerwonym świetle, będzie grozić 100 zł kary zamiast dotychczasowych 250 zł. Wczoraj projekt zmian trafił do konsultacji w kilku ministerstwach. Później dokument musi podpisać premier. Nowe prawo powinno wejść w życie tej jesieni.

  Nowe stawki mandatów karnych to niejedyne zmiany, które nas czekają. Parlament pracuje właśnie nad innymi przepisami, które mają radykalnie poprawić stan bezpieczeństwa na naszych drogach.
  - Najpierw powstanie system fotoradarów. Docelowo będzie ich na drogach około półtora tysiąca - mówi poseł Zbigniew Rynasiewicz z PO, przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury. Jeśli złapie nas fotoradar, kierowca zapłaci tylko mandat. Punkty karne będzie mógł dostać dopiero wtedy, kiedy zatrzyma go policja. Zmiany przewidują również zaostrzenie kar dla kierowców, którzy przekraczają prędkość. Ale szczegóły nie są na razie znane.


  Takie stawki mandatów mają obowiązywać od jesieni:


  * Zaparkowanie na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej - 500 złotych. Przepis dotyczy dróg publicznych, więc prywatne drogi przed hipermarketami nie są nim objęte.

  * Naruszenie przez kierowcę obowiązku upewnienia się przed wyprzedzaniem, czy:
  1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia ruchu komukolwiek - 250 złotych
  2) kierujący, który jedzie za nim, nie rozpoczął manewru wyprzedzania - 250 złotych.

  * Niezastosowanie się do sygnałów świetlnych przez:
  1) wejście na przejście dla pieszych, jeżeli sygnalizator nadaje światło czerwone - 100 złotych
  2) kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione - 500 złotych.

  *Niezachowanie wymaganego odstępu za poprzedzającym pojazdem w tunelu, gdy np. utworzy się korek - 100 złotych (wymagany przepisami odstęp od poprzedzającego pojazdu to 5 metrów).

  * Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 200 złotych.

  * Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 złotych.

  * Jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - 100 złotych.

  * Jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory doby - 200 złotych.

  * Kierowanie pojazdem przez osobę, która nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów - 50 złotych za brak każdego z wymaganych dokumentów, ale nie więcej niż 250 złotych w sumie.

  *Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym - kwota mandatu karnego przypisana za naruszenie stanowiące przyczynę zagrożenia powiększona o 200 zł, jednak nie więcej niż 500 zł.

  * Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka - kwota mandatu karnego przypisana za naruszenie stanowiące przyczynę zagrożenia powiększona o 300 złotych, jednak nie więcej niż 500 złotych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama