Ważne
  Pech najczęstszą przyczyną zachorowań na raka. Ale zły styl...

  Pech najczęstszą przyczyną zachorowań na raka. Ale zły styl życia i geny mogą mu "pomóc"

  Sylwia Arlak

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Badania - opisane przez dziennik "The Times" - sugerują, że przypadkowe mutacje, które występują w naszych komórkach mają największy wpływ na powstanie choroby. Niewiele więc możemy zrobić, by jej zapobiec.

  Choć może wydawać się to zaskakujące, tylko jedna trzecia przypadków związana jest z wyborem stylu życia lub odziedziczeniem wadliwych genów - czytamy w podsumowaniu.


  Pecha można wywołać
  Naukowcy ostrzegają jednak, że ryzyko występowania choroby może zwiększać się u osoby, która pali nikotynę, intensywnie pije, lub jest na niezdrowej diecie. Istnieją również pewne nowotwory, takie jak rak płuc i niektóre nowotwory skóry, których występowanie w większości jest spowodowane czynnikami, których można uniknąć - jak właśnie palenie nikotyny czy wystawianie skóry na promienie słoneczne.

  - Można zwiększyć ryzyko zachorowania na raka poprzez palenie i inne ryzykowne zachowania. Jednak w większości przypadków zachorowanie wynika po prostu z pecha. Niezależnie od stylu życia czy dziedziczenia rak powstaje w wyniku mutacji - mówi cytowany przez "The Times" profesor Bert Vogelstein z Uniwersytetu Medycznego Johna Hopkinsa.

  Najważniejsze jest wczesne wykrycie
  Naukowcy twierdzą, że najlepszym sposobem ochrony przed tragicznymi skutkami choroby jest jej wczesne wykrycie. Wtedy, kiedy jeszcze można ją uleczyć operacyjnie.

  Wyniki kwestionują dotychczasowe dane, które sugerują, że pech odgrywa tu mniejszą rolę. „Cancer Research UK” szacuje, że ponad 40 procent nowotworów można zapobiec poprzez zmianę stylu życia, takich jak utrzymanie zdrowej wagi.

  Źródło: Science

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pech?

   don Pedro

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A może geny albo fatum? Znaczy się nie mają pojęcia o co chodzi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   średniowiecze wkrada się do nauki?

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   „Przypadek przyczną”? Co to, średniowiecze wkrada się do nauki? Nie ma w przyrodzie zjawisk bezprzyczynowych. Jest skutek, jest wcześniej przyczyna. Owszem, jest wiele zjawisk o nieznanej...rozwiń całość

   „Przypadek przyczną”? Co to, średniowiecze wkrada się do nauki? Nie ma w przyrodzie zjawisk bezprzyczynowych. Jest skutek, jest wcześniej przyczyna. Owszem, jest wiele zjawisk o nieznanej przyczynie, ale i wtedy nie można od razu do tego przykładać „naukowego” stempla z napisem „pech” i całość idzie do archiwum jako „nierozwiązany, nomen omen, przypadek”.

   Te tzw. „przypadkowe” mutacje też mają swoją przyczynę i powodują określone skutki, albo i nie powodują. Zgoda, mówimy o bardzo złożonych zjawiskach, czyli potrzeba dalszych badań bez wrzucania trudnych problemów do wora z napisem „przypadek”. Jeżeli ktoś udowodni, że jest coś bezprzyczynowego niech się zgłosi i pokaże taki „przypadek”.Dołożę się do Nobla dla niego.

   zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   naukowy to znaczy co?

   Jan Hudek

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Zdziwiłbyś się ile odkryć miało miejsce przez przypadek.Nawet tam gdzie przyczyna wydaje się oczywistą jest tylko prawdopodobną.To co mówisz to tzw.wulgarny determinizm.Jeśli jesteś tak bardzo...rozwiń całość

   Zdziwiłbyś się ile odkryć miało miejsce przez przypadek.Nawet tam gdzie przyczyna wydaje się oczywistą jest tylko prawdopodobną.To co mówisz to tzw.wulgarny determinizm.Jeśli jesteś tak bardzo naukowo zobligowany.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo