Pilne
Zarząd KGHM łowi związkowe grube ryby

Zarząd KGHM łowi związkowe grube ryby

Piotr Kanikowski

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Zarząd KGHM łowi związkowe grube ryby

©Piotr Krzyżanowski

9 związkowców zajęło wczoraj ławę oskarżonych. Pozew Polskiej Miedzi traktują jako szykany.
Zarząd KGHM łowi związkowe grube ryby

©Piotr Krzyżanowski

Poseł Ryszard Zbrzyzny (SLD), szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, tryska humorem.

- O, sami najwięksi przestępcy w KGHM! - rzuca radośnie, widząc w holu lubińskiego sądu, obok posągu Temidy, liderów organizacji związkowych z Polskiej Miedzi. Wczoraj dziewięcioro z nich wystąpiło w charakterze oskarżonych. Zostali pozwani przez zarząd KGHM jako organizatorzy nielegalnego strajku przeciwko prywatyzacji spółki z 11 sierpnia 2009 roku. Spowodowane dwugodzinnym przestojem straty firma oszacowała na milion złotych.

- Nam postawiono zarzut o ten milion, a osobom z rządu, które sprzedając akcje KGHM, utraciły 1,7 mld zł, włos z głowy nie spadł - podkreśla Józef Czyczerski, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność, jeden z oskarżonych. Nawiązuje do głośnej transakcji przeprowadzonej rok temu przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Nie słuchając protestów związkowców, sprzedano wówczas 10 proc. akcji KGHM za 2 mld zł. Dziś tamten pakiet jest wart 3,7 mld zł.

- Przestępcami w tej firmie są ci, którzy działają w interesie załogi i regionu - ogłasza więc dziennikarzom Ryszard Zbrzyzny.

Związkowcy potraktowali pozew KGHM jako okazję do zamanifestowania swej siły. Przyprowadzili działaczy. Nie unikają kamer, przeciwnie, chętnie tłumaczą, dlaczego nie godzą się na dalszą prywatyzację Polskiej Miedzi i jak rząd na różne sposoby doi lubińską spółkę. Wczoraj w sądzie nie pojawił się nikt z Biura Zarządu KGHM, by postawić im kontrę.

Sąd będzie badał, czy przygotowując strajk, oskarżeni dopuścili się naruszenia ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ryszard Kurek, wiceprzewodniczący ZZPPM, i Józef Czyczerski odpowiadają dodatkowo jako członkowie rady nadzorczej spółki. W ich przypadku główny zarzut stanowi złamanie art. 585 Kodeksu Spółek Handlowych. Przewiduje on karę 5 lat więzienia za działania na szkodę firmy.

Na sali rozpraw Zbrzyzny usiadł w ławach dla publiczności. Zarząd KGHM wyznaczył mu rolę świadka oskarżenia, co posła bawi dodatkowo.

- Widocznie prezes Herbert Wirth chce w mętnej wodzie ryby łapać - śmieje się Ryszard Zbrzyzny. - Myśli, że będę świadczył przeciwko kolegom. Nie uda mu się nas skłócić, podzielić - zapowiada.

Do odczytania aktu oskarżenia wczoraj nie doszło ze względu na chorobę mecenasa, który będzie bronił Ryszarda Kurka. Sędzia Marcin Frankowicz odroczył sprawę do 16 marca. Humory związkowców nie opuszczały.

- Dzięki Ryśkowi pobędziemy dłużej na wolności - żartowali po rozprawie.

Zdaniem KGHM

Zarząd KGHM dwukrotnie domagał się, by prokuratura zajęła się organizatorami strajku z 2009 r.
Prokuratura potwierdzała wprawdzie, że akcja była nielegalna, ale dwukrotnie sprawę umarzała, nie widząc znamion przestępstwa w działaniach związkowców. Dysponowali oni opinią prawną, z której wynikało, że mogą strajkować. - Między nami a związkami zawodowymi wciąż istnieje różnica zdań co do legalności czy nielegalności strajku - wyjaśnia skierowanie pozwu Dariusz Wyborski, rzecznik KGHM. - Niech zatem sąd rozstrzygnie tę kwestię. Zależy nam, by orzekł: jest ktoś winny czy nie.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kghm

zdzich (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

a rodziny hofmanów czemu tam nie ma?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
TUSk

hutas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Tusk ma w d... KGHM. Póki nie dość że wypompowuje zyski to jeszcze akcje sprzedaje. Po co pytam się to sprzedawać, skoro spółka cały czas czerpie gigantyczne dochody?? Tusk się nachapie, załata...rozwiń całość

Tusk ma w d... KGHM. Póki nie dość że wypompowuje zyski to jeszcze akcje sprzedaje. Po co pytam się to sprzedawać, skoro spółka cały czas czerpie gigantyczne dochody?? Tusk się nachapie, załata trochę dziur w budżecie, potem odejdzie a pracownikami się nie przejmuje w ogóle. Oby nie wygrał kolejnych wyborów.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WSZYSCY SOBIE RZEPKĘ SKROBIĄ

MANKA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

KAŻDY PRZECIĄGA NA SWOJĄ STRONĘ, A KGHM SIĘ SYPIE , WIĘC CHCĄ WYSZARPAĆ Z NIEGO TROCHĘ FORSY CI NA GÓRZE I ZWIĄZKOWCY...A ROBOLOM OBIECANKI I FORA ZE DWORA..

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w

w (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

co to za argument tego zwiazkowca, ze rzad sprzedal akcje ktore sa teraz wiecej warte? A jakby te akcje byly mniej warte, to by chwalil jak to dobrze postapili? Zwiazki zawodowe to RAK 21 wieku,...rozwiń całość

co to za argument tego zwiazkowca, ze rzad sprzedal akcje ktore sa teraz wiecej warte? A jakby te akcje byly mniej warte, to by chwalil jak to dobrze postapili? Zwiazki zawodowe to RAK 21 wieku, precz z tymi dziadami ktorym sie pracowac nie chce.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Górnicy żerują na KGHM

SER$ (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

Związki Zawodowe żeruja na KGHM. Zamiast poprzeć prywatyzację i sprzedaż akcji KGHM do OFE. W ten sposób pracowali by na nasze emrytury, odpracowując swoje uprzywilejowane wczesniejsze emrytury dla...rozwiń całość

Związki Zawodowe żeruja na KGHM. Zamiast poprzeć prywatyzację i sprzedaż akcji KGHM do OFE. W ten sposób pracowali by na nasze emrytury, odpracowując swoje uprzywilejowane wczesniejsze emrytury dla żon hutników i górników. A tak chcą żerować na państwowej firmie żądając kolejnych wypłat trzynastek, czternatek i szesnastych pensji. Do tego żądaja kolejnych podwyżek płac grożąc nielegalnymi strajkami.

A tu rząd Tuska kradnie najlepsze źródło finansowania zakupu akcji KGHM.
Rząd Tuska kradnie składki emerytalne do OFE. Po co? Jak zdradziła ostanio minister Fedak - na kiełbasę wyborczą w postaci dodatkowych zasiłków dla dzieci.

Na co jeszcze zabrakło TUSKowi, że kradnie składki emerytalne do OFE.

Na wcześniejsze emerytury pijanych policjantów, wojskowych i żon górników.
Porównajcie swoje planowane emerytury, które ostatnio przesyła wam ZUS.
Żadna z ZUS-owskich emerytur nie przekroczy magicznej granicy - emerytury 15 letniej agenta Tomka (34lata i 4 tysiące emerytury).

Teraz wiecie czemu protestują policjanci, woskowi itd. Oni mają prawa nabyte (przywileje). Nie płacą składek emerytalnych. I mają 100% płatne chorobowe.
Płacący składki emerytalne do ZUS i OFE nie mają żadnych praw nabytych. Ich można bezkarnie okradać z przyszłej emerytury.

To jest polityka partii "liberałów" jak mówił PIS. Mylił się bardzo.
PO to partia oportunistów, demagogów, populistów i złodzieji składek emerytalnych.
Głosujcie na partię wcześniejszych emerytowanych pijanych policjantów, wojskowych i żon górników.

Pijany policjant w Łodzi zastrzelił przechodnia, bo ten miał psa. Psu nic sie nie stało.
Pijany generał w Smoleńsku rozwalił połowę elity PIS. Generał nie przeżył. PIS walczy o życie.

TUSK zacząłeś się już staczać po równi pochyłej. Miłych sondaży. Bay bay samodzielne rządzenie.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo