Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wrocławskim zoo powstanie Odrarium

Marcin Torz
Tak będzie wyglądało Odrarium. Budowa ruszy jesienią i potrwa 12 miesięcy
Tak będzie wyglądało Odrarium. Budowa ruszy jesienią i potrwa 12 miesięcy Wizualizacja inwestora
Jeszcze w tym roku ruszy budowa Odrarium, które będzie nową atrakcją wrocławskiego ogrodu zoologicznego. - Start inwestycji planujemy na jesień - zdradza Radosław Ratajszczak, dyrektor zoo. - Teraz opracowujemy dokumentację, a gdy się z tym uporamy, ogłosimy przetarg na wykonawcę.

Budowa ma potrwać około 12 miesięcy i pochłonie 3 miliony złotych.

Czym będzie Odrarium? To kompleks basenów, w których zaprezentowane zostaną ryby, które żyją w różnych częściach rzeki: od źródeł aż po jej ujście.

- Główna idea projektu polega na rozmieszczeniu poszczególnych basenów tak, aby powstał między nimi pasaż, ścieżka edukacyjna odzwierciedlająca bieg rzeki Odry od źródeł aż po ujście do morza - opowiada Piotr Marek, architekt z pracowni Creo-project, która zaprojektowała Odrarium. - Zwiedzający będą mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi fauny i flory rzeki Odry umieszczonymi na specjalnych pulpitach - dodaje.

Ryby będzie można oglądać przez wielkie szyby. Podobnie jak teraz podziwiamy kotiki.

Prezes Ratajszczak tłumaczy, że w Odrze żyje mnóstwo różnych gatunków ryb. W górach - pstrągi i głowacice. W środkowej części - bolenie, sumy czy leszcze. W starorzeczu - karasie, szczupaki, liny i płocie. A w ujściu rzeki - jazgarze czy sandacze.

Te wszystkie gatunki zobaczymy we Wrocławiu. Ale nie tylko ryby zostaną zaprezentowane. Nie zabraknie też ptaków, a także... żółwi błotnych. Tak, to nie błąd. Żółwie mieszkają w starorzeczach, jednak w naturalnym środowisku jest ich, niestety, coraz mniej.

Skąd pomysł na budowę takiego kompleksu basenów? - Wrocław kojarzy się z Odrą. Poza tym to bardzo ważna dla miasta rzeka. Świadczy o tym choćby liczba mostów - mówi Radosław Ratajszczak. - No i ostatnio rzeka znowu staje się modna - dodaje prezes.

Pomysł podoba się wrocławianom. - To ciekawa wizja - komentuje Edmund Nowakowski, emeryt z Biskupina. - Na pewno przyjdę na spacer z wnuczkami, jeśli informacje o Odrze i zwierzętach w niej żyjących podane będą w tak atrakcyjny sposób - mówi Nowakowski.

Inni, pytani przez nas mieszkańcy wskazują, że to dobrze, że zoo chce pokazywać nie tylko egzotyczne zwierzęta, ale i takie, które żyją w naszym otoczeniu, a o których niewiele wiemy.

Wrocław zwraca się w stronę Odry

Najnowsza inwestycja w ogrodzie zoologicznym to kolejna już próba zwrócenia się miasta do Odry. Już kilka lat temu ustalono, że właściciele nowych budynków, które powstają nad Odrą (czy też inną rzeką przepływającą przez Wrocław, np. Oława), mają zagospodarować nabrzeże. Zgodnie z planami urzędu miejskiego, mają tam powstawać promenady z kawiarniami czy restauracjami. Pierwsze takie nabrzeże powstanie już w połowie tego roku na osiedlu Angel Wings przy ul. Traugutta. Coraz częściej z Odry korzystają restauratorzy. Kończy się budowa pływającej restauracji przy hotelu Tumskim. Jak dobrze pójdzie, to na kolację będziemy się mogli wybrać tam już podczas wakacji. Latem ubiegłego roku działała knajpka na molo przy Wyspie Słodowej. Cieszyła się sporą popularnością wśród wrocławian. Po Odrze pływa coraz więcej statków turystycznych. W tym sezonie ma być nowa atrakcja: narty wodne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska