Afgańska "lista śmierci". "Bild": Niemieccy żołnierze brali...

  Afgańska "lista śmierci". "Bild": Niemieccy żołnierze brali udział w typowaniu celów do likwidacji

  Wojciech Rogacin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niemieccy żołnierze uczestniczący w misji w Afganistanie odgrywali dużą rolę w programie typowania talibów do aresztowania lub fizycznej likwidacji - pisze wtorkowa gazeta "Bild". Niemiecki generał Markus Kneip miał osobiście wybierać nazwiska na "listę śmierci".
  To sprawa delikatna w Niemczech, gdzie do niedawna obowiązywała zasada niewysyłania wojska na zagraniczne misje bojowe, w których żołnierze zmuszeni byliby zabijać przeciwników.

  Popularna i masowo czytana gazeta "Bild" opublikowała we wtorek dokumenty potwierdzające udział generała Kneipa w wybieraniu osób na listę do aresztowania lub "neutralizacji" - informuje portal Deuttsche Welle. W sztabie niemieckiego dowództwa w Afganistanie, mieszczącym się w Mazar-i-Szarif miała zostać utworzona tzw. "Komórka wsparcia celu", która - według raportu - miała się zajmować "zbieraniem informacji o osobach nominowanych do bycia celem".

  "Bild" twierdzi, że żołnierze mieli polecenie stworzenia "folderu celów", który miał zostać przedstawiony do akceptacji generałowi Kneipowi, dowódcy międzynarodowych sił ISAF w regionie. Na spotkaniu w maju 2011 roku Kneip miał żądać aresztowania lub neutralizacji rebelianta o nazwisku Qari Hafiz. Jego unieszkodliwienie miało być traktowane jako zadanie priorytetowe - twierdzi gazeta.

  Podczas tego samego spotkania dyskutowano o innych rebeliantach, ale ustalono, że ich usunięcie będzie niewskazane, gdyż stworzy groźną pustkę władzy wśród talibów w sytuacji, gdy do dyspozycji rebeliantów pozostaną duże ilości broni, narkotyków i pieniędzy.

  Według "Bilda" niemiecki wywiad BND zgodził się, by w razie nagłego zagrożenia lub nieuniknionego ataku użyć zebranych danych do zlikwidowania wytypowanego terrorysty.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama