Słońce spaliło plony i zabiera wodę do picia

  Słońce spaliło plony i zabiera wodę do picia

  J. Krzeszowski, T.Woźniak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dolny Śląsk nawiedziła dotkliwa susza. W kolejnych wsiach woda jest reglamentowana.
  W Wilczynie pod Obornikami Śląskimi wprowadzono całodobowy zakaz używania wody do podlewania trawników, mycia aut i wypełniania basenów. Za jego złamanie grozi 100 złotych mandatu. Podobne ograniczenia chce wprowadzić gmina wiejska Chojnów. Powód? Susza.
  Od kilku tygodni nad Dolnym Śląskiem deszczu było jak na lekarstwo. W dodatku na najbliższe dni meteorolodzy też nie zapowiadają większych opadów.

  - Teraz przydałyby się co najmniej trzy dni solidnych deszczów. Tymczasem może tylko trochę popadać w sobotę i niedzielę - mówi Teresa Zawiślak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

  Najgorzej jest na nizinach w okolicach dorzecza Baryczy, Milicza, Oleśnicy, w Obornikach Śląskich oraz na polach wokół Witkowa, Biskupic i Jerzmanowic pod Legnicą. O deszcz modlą się rolnicy z okolic Oleśnicy i Legnicy.
  - W maju spadło dziesięć litrów deszczu. To dziesięć razy mniej niż powinno. Stracę co najmniej czterdzieści procent upraw - żali się Ryszard Tajchman, rolnik z podlegnickiej Kondradówki. Jeszcze za wcześnie, by mówić o klęsce nieurodzaju, ale plony z pewnością będą dużo niższe.
  - Spalone przez słońce są zboża jare, pszenica i uprawy na terenach pagórkowatych. Poza tym, upały sprzyjają rozwojowi mszyc, które atakują rośliny - informuje Krystyna Ciechan z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

  W związku z tym ceny owoców i zboża mogą podskoczyć.
  - Więcej kosztować mogą czereśnie, truskawki, pszenica i jęczmień - wylicza Joanna Maciejewska, z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
  Problem mają też leśnicy. Wzrosła gwałtownie liczba pożarów. Zapowiadają, że jeśli nic się nie zmieni do piątku, zakażą wstępu do lasów.

  Kinga Strońska, hydrolog z IMiGW we Wrocławiu:
  - Stan ponad połowy rzek na Dolnym Śląsku jest niski. Opadają ciągle także wody gruntowe. W maju i pierwszych dniach czerwca odnotowaliśmy zmniejszoną wielkość opadów. W niektórych miejscach wyniosły zaledwie 16 procent miesięcznej normy. Musimy się jednak przyzwyczajać, że to już stała tendencja w kraju. I to odczuwalna nie tylko w środku lata, ale i wcześniej. Np. w ubiegłym roku długie braki opadów występowały już w kwietniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama