Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto: W tym roku przetarg na budowę Mostu Wschodniego

Bartosz Józefiak
Materiały inwestora
W połowie 2015 roku chcemy ogłosić przetarg na budowę Mostu Wschodniego i alei Wielkiej Wyspy - zapowiada portalowi GazetaWroclawska.pl wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj. I dodaje, że szanse na budowę mostu łączącego aleję Armii Krajowej z Biskupinem i Sępolnem znacznie wzrosły, dzięki unijnym funduszom.

Aleja Wielkiej Wyspy z Mostem Wschodnim ma połączyć ul. Mickiewicza i Olszewskiego z wiaduktem nad ul. Krakowską i al. Armii Krajowej. Gdy powstanie, bardzo usprawni się komunikacja w tym rejonie miasta. Kierowcy nie będą już zmuszeni do jazdy przez zatłoczony plac Grunwaldzki. Również mieszkańcy tzw. Wielkiej Wyspy - dzięki mostowi nad Odrą - będą mieli swobodniejszy wyjazd (i wjazd) ze swoich osiedli.

Na tę inwestycję czekamy od lat. Do tej pory nie udało się jej jednak zbudować, między innymi z powodu protestów niewielkiej grupy mieszkańców, działających w stowarzyszeniu Akcja Park Szczytnicki. Kolejne odwołanie stowarzyszenia przeciwnego budowie trafiło już do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mimo to, jest szansa, że w tym roku doczekamy się przełomu w sprawie, a władze miasta znajdą 350 mln zł. na budowę przeprawy i ogłoszą przetarg na inwestycję.

- Pojawiła się możliwość pozyskania unijnych funduszy na tę inwestycję. Most albo w całości sfinansujemy środkami unijnymi i własnymi, albo w połączeniu z partnerem prywatnym i dofinansowaniem unijnym. W ciągu najbliższych miesięcy wybierzemy wariant finansowania. Jeżeli postępowanie sądowe zostanie zakończone, nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet w połowie 2015 r. ogłosić przetarg na budowę – tłumaczy wiceprezydent Maciej Bluj.

To nowa wiadomość, bo do tej pory jedyną możliwą formą sfinansowania budowy Alei Wielkiej Wyspy było tzw. partnerstwo publiczno – prywatne. Most miał powstać za pieniądze prywatnej firmy, która później zarabiałaby na korzystaniu z przeprawy. Miasto miało płacić - przez z góry ustalony czas - pieniądze firmie. Wiele przedsiębiorstw – w tym Budimex, znany z budowy podziemnego parkingu przy Hali Ludowej – ostrzyło sobie zęby na tę inwestycję.
- Kilka lat temu nie było możliwości pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej na Aleję Wielkiej Wyspy. Wtedy szukaliśmy najlepszego rozwiązania i było nim właśnie partnerstwo publiczno-prywatne – mówi wiceprezydent.

Czy gdybyśmy od razu wybrali przetarg, dziś Aleja byłaby już gotowa? - Absolutnie nie. Grupa przeciwników budowy podważała i przedłużała wszelkie procedury. W wyniku ich działań część postępowań administracyjnych wydłużyła się, gdyż jest rozstrzygana przed sądem -dodaje Maciej Bluj.

Chodzi o Stowarzyszenia „Akcja Park Szczytnicki” i „Przyjazna Wyspa”. Ich działacze twierdzą, że inwestycja zaszkodzi cennym ekologicznie i historycznie terenom i okolicom Hali Ludowej, czyli zabytkom wpisanym na listę UNESCO. Stowarzyszenia zaskarżyły zgodę na budowę mostu alei Wielkiej Wyspy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA). W obu instytucjach poniosły klęskę. Ale to nie koniec sądowego sporu. Skarga kasacyjna wpłynęła już do Naczelnego Sądu Administracyjnego. To od wyniku tego postępowania zależy przyszłość Alei Wielkiej Wyspy. Rozpatrzenie skargi kasacyjnej zajmie co najmniej pół roku, być może dłużej.

Przeciwnicy budowy Alei twierdzą, że tak naprawdę ma być ona przedłużeniem obwodnicy śródmiejskiej. Według nich, obwodnica śródmiejska miałaby iść dalej, za mostem Wschodnim przez al. Paderewskiego aż do ul. Krzywoustego.
Wiceprezydent Maciej Bluj zapewnia jednak, że w magistracie dziś w ogóle nie jest rozpatrywany wariant. Przedłużenia alei Wielkiej Wyspy nie znajdziemy już w żadnym aktualnym opracowaniu czy projekcie.

Projektowanie i budowa Alei Wielkiej Wyspy zajmie ok. 30 miesięcy. Gdyby więc udało się rozstrzygnąć przetarg do końca 2015 r, po moście Wschodnim pojechalibyśmy najwcześniej w połowie 2018 r.

Aleja Wielkiej Wyspy to droga o długości 3,5 km. Mają się na nią składać m.in. dwa mosty: nad Oławą i nad Odrą. Aleja będzie krzyżowała się z ul. Międzyrzecką, Olszewskiego, Dembowskiego i Mickiewicza. Jest wytyczona przez zielone nieużytki, częściowo wzdłuż ul. 9 Maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Miasto: W tym roku przetarg na budowę Mostu Wschodniego - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska