Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można wyrzucać śmieci wielkogabarytowe?

Marcin Walków
Fot. Janusz Wójtowicz / Polskapresse
- Czy można wyrzucać śmieci wielkogabarytowe? - pyta Piotr Kalinowski, nasz Czytelnik. Pisze, że zawiadamiał straż miejską o wyrzuconych starych wersalkach przy ul. Trzebnickiej, które ktoś następnie zabrał do spalenia. - Ale bez skutku dla osób, które pozbyły się takich śmieci - dodaje pan Piotr. Odpowiedzi szukał reporter, Marcin Walków:

Śmieci wielkogabarytowych nie można wyrzucać ot tak - można się ich pozbyć w czasie zbiórki, gdy na osiedla podstawiane są kontenery, albo samemu zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Kara, jaka może spotkać osobę pozbywającą się starego stołu, wersalki czy meblościanki, to mandat w wysokości do 500 zł. Musiałaby jednak zostać złapana na gorącym uczynku przez strażników miejskich albo być obciążona niezbitymi dowodami, jak zdjęcia czy film i zeznania świadków.

Kontenery na śmieci wielkogabarytowe są podstawiane nie rzadziej niż co dwa miesiące, a w przypadku nieruchomości, w których są cztery lub mniej lokali mieszkalnych, co najmniej raz na pół roku. Kontenery są ustawiane w wyznaczonych lokalizacjach na osiedlach na okres średnio trzech dni, choć w razie ich wcześniejszego zapełnienia, są zabierane wcześniej. Harmonogram jest dostępy i aktualizowany tutaj.

Śmieci takie można też zawieźć samodzielnie do jednego z dwóch Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Ten przy ul. Michalczyka 9 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-17, w soboty 8-16. Ten przy ul. Janowskiej 51 czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7-15. Ich oddanie jest bezpłatne.

Przedstawiciele Ekosystemu deklarują, że kontener może być podstawiany częściej. Ale taką potrzebę trzeba zgłosić do zarządcy nieruchomości lub rady osiedla, którzy wystąpią z wnioskiem, wskazując w nim konkretną lokalizację.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku elektrośmieci - lodówek, telewizorów i innego sprzętu AGD. Tego nie można wyrzucać do kontenerów na odpady wielkogabarytowe. Sklepy sprzedające elektronikę mają obowiązek odebrać je bezpłatnie, gdy kupujemy w nich nowy sprzęt.

Elektrośmieci można też oddać bezpłatnie do PSZOK-ów. We Wrocławiu prowadzona jest też akcja bezpłatnego odbioru elektrośmieci z domów i mieszkań wrocławian. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 71 788 70 77 lub 801 90 60 90.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska