Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławianie odwiedzają bożonarodzeniowe szopki (ZDJĘCIA, FILM)

Marcin Walków
Wrocławianie odwiedzają kościoły nie tylko po to, by wziąć udział we mszy świętej, ale też by pomodlić się przed szopkami bożonarodzeniowymi. We wrocławskiej katedrze, parafii oo. Franciszkanów na Karłowicach i Redemptorystów na Biskupinie szopki cieszą się sporym powodzeniem.

Państwo Julia i Olaf Młyńscy od 10 lat mieszkają na Biskupinie i co roku w święta odwiedzają żywą szopkę przy kościele Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Wittiga. - Najbardziej podoba mi się osiołek, bo jest kudłaty i słodki. A także aniołek, bo mówi "Bóg zapłać", gdy dostanie pieniążek - opowiadał ich syn, Staś.

Oprócz osiołka w żywej szopce można oglądać jeszcze kucyki i owce, a także drewniane figurki pasterzy, świętych i mędrców.

Bożonarodzeniowe szopki można oglądać w każdym wrocławskim kościele, ale ta w kościele św. Antoniego przy ul. Kasprowicza imponuje rozmiarami. Naturalnej wielkości figury Józefa, Marii i Dzieciątka umieszczone są w drewnianej szopce. Nad nią unosi się figura anioła i Gwiazda Betlejemska.

Ta w katedrze wpisuje się w wystrój i klimat zabytkowej świątyni. Figury wykonane są z ciemnego drewna. Szopkę umieszczono w nawie po lewej stronie głównego ołtarza. Wnętrze katedry zdobią też przystrojone choinki.

Mimo że przez cały rok można podziwiać ruchomą szopkę w kościele NMP na Piasku, to w okresie bożonarodzeniowym cieszy się ona szczególnym powodzeniem. Składa się na nią 2 tys. drewnianych i plastikowych figurek. Około 100 z nich znajduje się w ciągłym ruchu. By ją obejrzeć, trzeba stać w kolejce nawet 20 minut.

Warto wiedzieć, że to św. Franciszek z Asyżu zapoczątkował zwyczaj dekorowania świątyń szopkami na Boże Narodzenie. W 1223 roku w kościele postawił żłóbek, przyprowadził zwierzęta. Tradycja głosi, że gdy św. Franciszek po mszy adorował Dzieciątko, to przebudziło się i uśmiechnęło do Świętego. Ludzie zaś ze żłóbka zabierali do domów słomę, by leczyć nią chore zwierzęta. Tradycję szopek bożonarodzeniowych przynieśli do Polski franciszkanie jeszcze w średniowieczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska