Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawy savoir-vivre na święta: jak przyjąć i jak pójść w gości

Katarzyna Gęsiarz
Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Choć większość z nas wyniosła zdomu podstawy dobrego wychowania, to jednak czasem zdarza się nam popełnić faux-pas. Aby tego uniknąć przy wigilijnym stole, przypomnijmy sobie, jak się zachować jako gospo-darz, przyjmując gości, a także - idąc w gości z wizytą. A Zacznijmy od "smacznego". Gospodyni na pewno starała się, by było smacznie. Nie trzeba więc zagrzewać się tym okrzykiem do uroczystej konsumpcji

Okres świąteczny to magiczny czas rodzinnych spotkań, wspólnego biesiadowania przy stole, odwiedzin rodziny i przyjaciół. Większość z nas umie się zachować w towarzystwie. Co jednak robić w sytuacjach wyjątkowo uroczystych, jak np. kolacja wigilijna? Na podstawie fachowej literatury przypominamy zasady savoir-vivre.
Przyjmujemy gości

Zapraszając do siebie gości, wcześniej musimy podać im wszystkie niezbędne informacje (osobiście lub telefonicznie): kiedy i o której godzinie mają się zjawić. Powinno się to zrobić 5-6 dni przed spotkaniem. Zapraszać może w imieniu obojga gospodarz i gospodyni, przy czym gospodyni powinna rozmawiać z kobietą, gospodarz - z mężczyzną.

Spóźnienia
Aby uniknąć spóźnień, gości najlepiej sformułować zaproszenie: "Gości oczekuje się między godz. 19 a 19.30". Oznacza to, że gospodarze przewidują pół godziny na zebranie się gości i w tym czasie podadzą aperitif.

Przygotowania do spotkania odbywają się w kilku etapach.
Na tydzień przed przyjęciem ustalamy menu. Na dwa dni przed przyjęciem gruntownie sprzątamy. W dniu kolacji ustawiamy stół, nakrywamy obrusem, ustawiamy talerze, kieliszki, sztućce i dekorujemy stół.

Przywitanie gości
Sposób powitania gości zależy od tego, czy szatnia jest obsługiwana przez jednego z członków rodziny, np. dorastającego syna, czy też przez gospodarza. W pierwszym przypadku po wejściu gości osoba obsługująca szat-nię pomaga zdjąć garderobę i ewentualnie rozwinąć kwiaty. Goście wchodzą do pokoju, gdzie witają ich gospodarze. W drugim przypadku, gospodarz spotyka gości przy drzwiach wejściowych, pomaga zdjąć garderobę i wprowadza do pokoju, gdzie wita ich gospodyni.

Rozsadzenie gości przy stole
Osoby, które na co dzień razem przebywają, nie powinny siedzieć obok siebie (małżeństwo, rodzeństwo), bo przecież stale ze sobą rozmawiają. Nie sadzamy też koło siebie dwóch pań i ludzi niedarzących się sympatią. Gospodarze zajmują takie miejsca, aby pełniąc swoje obowiązki, nie przeszkadzali innym.
Gdy chcemy zachować formę bardziej oficjalną, wówczas gospodarze rozsadzają gości, biorąc za podstawę osobistą rangę każdego uczestnika. Gospodarze siadają naprzeciwko siebie po środku dłuższych, bądź krótszych boków stołu. Po prawej stronie gospodyni usiądzie najstarszy gość, a po lewej drugi co do starszeństwa uczestnik. Po prawej stronie gospodarza zajmie miejsce małżonka najstarszego gościa, małżonka następnego z kolei usiądzie po jego lewej stronie itd.

Podawanie do stołu
Obowiązek serwowania dań przypada w udziale pani domu. To ona czuwa nad całością, zajmuje się głównie podawaniem przygotowanych dań, a gospodarz - napełnianiem kieliszków i szklanek napojami. Sprzątanie i odnoszenie naczyń do kuchni - to sprawa zarówno gospodyni, jak i gospodarza.

Zakończenie posiłku
Gospodyni kończy jedzenie ostatnia. Po porozumieniu się wzrokiem z gospodarzem i upewnieniu się, że wszyscy już zjedli, składa serwetkę i w ten sposób daje znak, że posiłek jest zakończony. Idąc za przykładem gospodyni, goście kładą serwetkę na stół z lewej strony talerza.

Rozmowy przy stole
Niezależnie od przyjęcia, rozmowa przy stole powinna poruszać tematy ogólne. W związku powinna krążyć wokół teatru, filmu, muzyki, literatury, ostatnio oglądanych wystaw, turystyki, motoryzacji czy nowych książek i sportu. O pogodzie możemy rozmawiać tylko wtedy, gdy traktujemy ten temat jako wstęp do dalszej konwersacji, np. zaraz po przyjściu gości.

Dzielenie się opłatkiem
Ten obowiązek przypada gospodarzowi. To on zaczyna składanie życzeń, począwszy od gospodyni. Następnie gospodarze składają życzenia dziadkom, rodzicom, aż do najmłodszych dzieci. Życzenia powinny być niesztampowe, dostosowane do konkretnej osoby.

Czas prezentów
Prezenty spod choinki rozdaje najmłodsze dziecko. Ważne, abyśmy zawsze otwierali je w towarzystwie osób, które nam je podarowały. Nietaktem jest zostawienie tej czynności na później.

Idziemy w gości
Na zaproszenie odpowiadamy osobiście lub telefonicznie. Jednak nie musimy robić tego od razu, zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście z niego skorzystamy.
Odpowiadamy po prostu: "Dziękuję, muszę porozmawiać z żoną". Odpowiedzi jednak udzielamy nie zwlekając, możliwie jak najszybciej.

Spóźnienia
Gdy zostaliśmy zaproszeni np. na godzinę 20, to dokładnie wtedy powinniśmy się zjawić. Każde spóźnienie obraża gospodarzy i innych przybyłych na czas.

Rozmowy przy stole
Do obowiązków gości należy między innymi nawiązywanie i podtrzymywanie rozmowy.
Zaproszone osoby nie wygłaszają jednak zbyt długich monologów i dają też dojść do głosu innym.
Goście nie skracają zbytnio ani też nie przedłużają wizyty, opuszczają dom gospodarzy w momencie, gdy jeszcze jest przyjemnie.

źródło: Edward Pietkiewicz, Savoir-vivre dla każdego; Edward Pietkiewicz, Dobre obyczaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podstawy savoir-vivre na święta: jak przyjąć i jak pójść w gości - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska