Jaką wigilię jada Francuz i Duńczyk. Świąteczne zwyczaje

  Jaką wigilię jada Francuz i Duńczyk. Świąteczne zwyczaje

  Karolina Małas

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Jaką wigilię jada Francuz i Duńczyk. Świąteczne zwyczaje
  Polska wigilia to smak karpia, pierogów, barszczu z uszkami i makowca. Święta Bożego Narodzenia są jednak w różnych miejscach świata celebrowane zupełnie różnie.
  Jaką wigilię jada Francuz i Duńczyk. Świąteczne zwyczaje
  Jako danie główne Włosi podają pieczone mięso. Bardzo popularnym świątecznym ciastem jest pandoro. To drożdżowa maślana babka, która kształtem przypomina gwiazdę.

  Na angielskich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia króluje indyk nadziewany warzywami. Natomiast pudding, polewany budyniem albo brandy to deser, który zawsze gości podczas świątecznej kolacji. Alkohol, który znajduje się w puddingu, jest zazwyczaj podpalany, w myśl zasady, że ogień odstraszy nieszczęście. Tradycja nakazuje, żeby pudding był wykonany z 13 składników. Ma on symbolizować Jezusa i dwunastu apostołów.

  Chociaż karpia nie znajdziemy w duńskim menu, liczba rybnych potraw i tak jest tutaj bardzo pokaźna. Podczas Bożego Narodzenia Duńczycy zajadają się łososiem, śledziem, filetami z gładzicy i owocami morza. Obowiązkową pozycją jest również pieczona kaczka. Po kolacji podaje się deser: ryż z sosem czereśniowym, z ukrytym w środku migdałem. Ten, kto go znajdzie, otrzymuje drobny upominek. Taki przysmak przyrządza się ze specjalnego ryżu o małych ziarenkach - grod ris.

  Ostrygi, gęsia lub kacza wątróbka czy indyk nadziewany kasztanami. Tych wykwintnych potraw w święta próbuje każdy Francuz. Na deser podaje się świąteczne ciasto: buche de Noël, które kształtem i fakturą przypomina… polano drewna.

  Podczas hiszpańskiej wigilii jada się zupę, która w smaku i sposobie przygotowania przypomina polski rosół. Dania główne to ryby i mięso - najczęściej jagnięcina albo królik.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama