66 lat temu rozpoczęła się zagłada Wrocławia

  66 lat temu rozpoczęła się zagłada Wrocławia

  Marcin Torz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Żołnierze Armii Czerwonej na al. Wiśniowej. Budynków po lewej stronie już nie ma

  Żołnierze Armii Czerwonej na al. Wiśniowej. Budynków po lewej stronie już nie ma ©fot. wroclaw.hydral.com.pl

  Dokładnie 66 lat temu, 16 lutego 1945 roku, Armia Czerwona zamknęła pierścień okrążenia Wrocławia, zamienionego wtedy przez hitlerowców w twierdzę (Festung Breslau). Od tego dnia rozpoczęły się (choć formalnie za początek oblężenia uznaje się dzień 13 lutego) walki o miasto, które zamieniły je w perzynę.
  Żołnierze Armii Czerwonej na al. Wiśniowej. Budynków po lewej stronie już nie ma

  Żołnierze Armii Czerwonej na al. Wiśniowej. Budynków po lewej stronie już nie ma ©fot. wroclaw.hydral.com.pl

  I choć od zakończenia II wojny światowej minęło już tyle lat, to wciąż bez problemu można znaleźć pamiątki po tamtym strasznym czasie. Wystarczy przejść się Śródmieściem. Większość nieodnawianych kamienic jest poszarpana od wybuchów bomb. Na wielu widać też ślady po kulach.

  Dopiero kilka miesięcy temu rozpoczęto odbudowę zawalonej kamienicy przy ul. Włodkowica. We Wrocławiu wciąż jest również wiele bunkrów i schronów z czasów wojny. Ich liczbę trudno oszacować, bo część jest zasypana.

  Największe schrony stoją przy pl. Strzegomskim, ul. Ołbińskiej, Stalowej i Ładnej. Ich architektura (to ogromne budowle) do dziś robi wrażenie. Co ciekawe, zaprojektował je Richard Konwiarz, miejski architekt, twórca Stadionu Olimpijskiego, pomocnik Maxa Berga przy kreśleniu wizji Hali Ludowej.

  Idealnie zachowany "zwykły" schron przeciwlotniczy ostał się na pętli tramwajowej na Księżu Małym. Nie przykrywa go ziemia, więc można dokładnie zobaczyć, jaki był jego rozkład.

  Na schrony wykorzystywano też piwnice gmachów publicznych. Wejścia oznaczano białymi strzałkami. Do tej pory widać je na budynku Biblioteki Uniwersyteckiej (od strony ul. Kazimierza Wielkiego). Jednak najwięcej pamiątek kryje ziemia. Wiedzą coś o tym saperzy, bo nie ma tygodnia, aby nie musieli jechać po wykopany (np. przez budowlańców) niewybuch.


  Wrocław poddał się później, niż stolica III Rzeszy Berlin
  Wrocław skapitulował dopiero 6 maja, 4 dni po upadku Berlina i dwa dni przed zakończeniem II wojny światowej.

  Niemcy zamienili Wrocław (i wiele innych miast) w twierdzę, aby spowolnić marsz Armii Czerwonej na Berlin. Chodziło o to, żeby wojska ZSRR straciły impet, zdobywając każde miasto z osobna. Niemcy przeliczyli się jednak. Siły sowieckie były tak liczne, że część wojska zostawała zdobywać twierdzę, a reszta żołnierzy szła na Berlin.

  W samym Wrocławiu walki były bardzo zażarte. Zniszczono całe dzielnice (np. Popowice, okolice ul. Powstańców Śląskich), nie oszczędzono zabytków, np. pałacu cesarskiego. Zginęło też kilkadziesiąt tysięcy (choć niektórzy badacze twierdzą, że nawet ponad 100 tysięcy) żołnierzy obu stron i mieszkańców.

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ???

   abba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 52 / 24

   A jaka była lokalizacja "Pałacu Cesarskiego" ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 64 / 28

   Hitlerowcy byli narodowośści Hitlerowskiej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moze niemiecki własciciel gazety szarpnie sie

   długo_pis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 55

   i zrobi fotowystawe zdjec zniszczonego wrocławia? tak dla porównania z niezniszczonym ... głupio by było by gazeta michnika to robiła za zainteresowanych tematem

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hitlerowska obrona wroclawia

   grenada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 59

   Gazeta Wroclawska sluzy Niemcom bo tak zyczy sobie wlasciciel Niemiec. Wroclawzniszczyli zolnierze radzieccy,Niemcow wogole nie bylo we Wroclawiu,a tylko jacys hitlerowcy.Polacy,dziennikarze nie...rozwiń całość

   Gazeta Wroclawska sluzy Niemcom bo tak zyczy sobie wlasciciel Niemiec. Wroclawzniszczyli zolnierze radzieccy,Niemcow wogole nie bylo we Wroclawiu,a tylko jacys hitlerowcy.Polacy,dziennikarze nie robcie woim rodakom wody z mozgu.Niemcy wywolali wojne,popelnili ogromne zbrodnie iPolacy za zadne pieniadze nie moga im sluzyc w perfidnym zacieraniu zbrodni.Niemcy odpowiadaja za zniszczenie Wroclawiazwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wiem wiele...

   dfd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 49

   moi kochani, obiektów oraz tuneli mamy we wrocławiu pełno-nie mówi sie o nich bo nadal tanowia rezerwę dla ochrny ludności cywilnej-w głowie sie nie mieści jakie to sa obiekty i połączenia-może...rozwiń całość

   moi kochani, obiektów oraz tuneli mamy we wrocławiu pełno-nie mówi sie o nich bo nadal tanowia rezerwę dla ochrny ludności cywilnej-w głowie sie nie mieści jakie to sa obiekty i połączenia-może kiedys je udostępni.a Inną Rzeczą jest to że wcale nie cły Wrocłąw był niszczony bo północna część ( od ul Trzebnickie po sołtysowice, Cukrownie, Tereny Wrozametu ) były ścisle omijane bo produkowano tam broń-w tej części miasta nie ma sladu po wojnie bo każdej stronie zależało na jej utrzymaniu....nie dziwią was dziwne tory kolejowe przecinające żmigrodzką, kamieńskiego, sołtysowickąto strategiczne połączenie wojskowe-kiedys woziło się tam elementy zbrojeniowe z "cukrowni do wrozametu i jednostki wojskowej- do dzisiaj raz na jakiś czas jeździ nimi tejemniczy transport ochraniany przez kilkunastu przebranych za robotników agentów słuźb- ech jest wiele rzeczy o których się nie mówi a szkoda bo to bardzo ciekawe........zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a ci

   hmm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 69 / 49

   hitlerowcy to jakiej byli narodowości?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama