Sport

  Kiedy we Wrocławiu powstanie hala lekkoatletyczna?

  Kiedy we Wrocławiu powstanie hala lekkoatletyczna?

  Wojciech Koerber

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Piotr Rysiukiewicz (trzeci od prawej), obecnie szef DZLA, chce wystartować z budową hali. My też. A na razie - do Jablonca

  Piotr Rysiukiewicz (trzeci od prawej), obecnie szef DZLA, chce wystartować z budową hali. My też. A na razie - do Jablonca ©fot. tomasz hołod

  Dolnośląska królowa sportu jest bez dachu nad głową. I żaden to news, bo od zawsze kapie jej na koronę. Newsem byłoby postawienie we Wrocławiu hali z prawdziwego zdarzenia. Za tym tematem chodzi już od pewnego czasu prezes Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki Piotr Rysiukiewicz, lecz najważniejsze trzeba dopiero wychodzić.
  Piotr Rysiukiewicz (trzeci od prawej), obecnie szef DZLA, chce wystartować z budową hali. My też. A na razie - do Jablonca

  Piotr Rysiukiewicz (trzeci od prawej), obecnie szef DZLA, chce wystartować z budową hali. My też. A na razie - do Jablonca ©fot. tomasz hołod

  - W zeszłym roku odbyłem już długie rozmowy z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem, dyr. biura sportu Piotrem Mazurem i Michałem Janickim. Wszelkie poparcia otrzymałem. No i hala we Wrocławiu znalazła się na liście PZLA dotyczącej strategicznych obiektów dla lekkiej atletyki w Polsce. Są na niej dwa takie obiekty. Obok naszego, również toruński - mówi Rysiukiewicz, były lisowczyk, podpora sztafety 4x400 m.


  Wyższość Torunia nad Wrocławiem polega dziś na tym, że tam machina już ruszyła. 15 grudnia 2012 roku to termin oddania wielofukcyjnej hali na 6000 widzów. Kosztem 124 mln zł. Połowę kwoty zapewnia ministerstwo sportu, a 40 mln tamtejszy urząd marszałkowski, zatem miasto musi dorzucić niewiele, nieco ponad 20 mln.

  - Myślę, że to umiejętne działanie, podobną drogą trzeba pójść. Przy czym nasz obiekt ma być w założeniu tańszy o ponad połowę. My myślimy o hali na 1500-2000 miejsc z możliwością wprowadzenia do niej również gier zespołowych, bo to obecnie standard. Najważniejsze, by jak najszybciej znów się spotkać z władzami i przedyskutować temat. Bo jak się zaczniemy zbierać po Euro, to będzie trochę późno - zaznacza Rysiukiewicz.

  Póki co, jesteśmy sto lat za Murzynami. O czym świadczą, mówiąc przewrotnie, wyjazdy na obozy do RPA. A mówiąc poważnie, tych eskapad nie zastąpi żadna hala. To tam jest teraz i ciepło, i wysoko. Początek zimowych przygotowań na Dolnym Śląsku, przed lotem do RPA, nie wygląda jednak jak należy.

  - We Wrocławiu warunków do uprawiania lekkiej atletyki nie ma - jasno stawia sprawę trener Marek Adamek. - Ci, którzy są finansowani przez PZLA, latają do RPA, ale wcześniej jeździmy na obóz do Szklarskiej Poręby. Tam biegamy po górach i reglach, ale dwa, trzy razy w tygodniu wsiadamy też w auto i jeździmy do hali w czeskim Jabloncu. 40 km w jedną stronę górskimi, krętymi trasami to w sumie 2 godziny w samochodzie. Miałem już zresztą i takie sytuacje, że będąc we Wrocławiu i nie mając tu żadnych warunków do treningu, odpalałem auto i też jechało się do Jablonca. To już 170 km w jedną stronę. Jedyna baza w naszym mieście to 200-metrowa bieżnia przy II LO. Stadion Olimpijski do treningu już się nie nadaje. Jest zbyt niebezpieczny - dodaje Adamek. Tym większe brawa dla jego podopiecznych, Sylwii Ejdys i Bartosza Nowickiego (oboje Śląsk Wrocław), którzy wywalczyli w weekend minima na marcowe HME w Paryżu. Przy okazji bijąc halowy rekord kraju na 1500 m Pawła Czapiewskiego (Nowicki, rzecz jasna) i uzyskując najlepszy tegoroczny czas na 3000 m wśród Europejek (Ejdys), o czym już donosiliśmy.

  We Wrocławiu koalicję w sprawie budowy hali na własny użytek starają się też zawiązać zapaśnicy, judocy oraz ciężarowcy. Czy te aspiracje można by połączyć z lekkoatletycznymi? - Ja takich propozycji nie otrzymałem. Ale jedno chciałbym zaznaczyć. Brakuje w Polsce profesjonalnych obiektów dla naszej dyscypliny. Mamy około stu różnego typu stadionów, a zimą lekką atletykę chowa się do jednej półprofesjonalnej hali w Spale. Te w Wałbrzychu czy Łodzi nadają się wyłącznie do zawodów podwórkowych, młodzieżowych. Na zachodzie kraju porządnego obiektu nie ma. Ten nasz między listopadem a marcem winien być wyłącznie do dyspozycji lekkoatletów, ale potem jak najbardziej może służyć innym dyscyplinom, badmintonowi czy łucznictwu np. - zakłada Rysiukiewicz, były halowy mistrz Europy (Wiedeń 2002) i świata (Lizbona 2001) w sztafecie 4x400 m.

  Lokalizacja? - Najlepiej, gdy-by hala stanęła blisko centrum miasta. Niewątpliwie najciekawszą propozycją wydają się Niskie Łąki. Albo ul. Lotnicza, gdzie zresztą jest stadion lekkoatletyczny, lecz nie ma środków na jego przebudowę. Obok mogłaby powstać hala - tak to widzi szef DZLA. A jak widzi najbardziej optymistyczny, lecz jednocześnie realny termin wykonania całego przedsięwzięcia?
  - 2014 rok. Pod warunkiem, że najpóźniej na początku 2013 powstanie cała koncepcja. Mam kilka swoich uwag. To musi być ergonomiczna i ekonomiczna hala, w nowej technologii, na 1200 m kwadratowych. Długa na około 130 metrów, by były tzw. proste rozgrzewkowe, szeroka na 70-80 metrów. Do tego parking na 250-300 samochodów. Całość na obszarze dwóch i pół hektara - szkicuje Rysiukiewicz.

  Pytanie, co na to wysocy urzędnicy (prezydent Dutkiewicz jest np. wysoki), bo to oni są przecież decyzyjni. A znamy długą listę krajowych projektów, które na wieczne czasy zostały projektami. Stadion przy Oporowskiej też miał być swego czasu przebudowany na styl brytyjski z czterema samodzielnymi trybunami zbiegającymi się pod kątem prostym. I do dzisiaj mamy za bramką trawiasty pagórek. 15 grudnia 2012 r. to termin oddania lekkoatletycznej hali w Toruniu na 6000 widzów

  - Najważniejsze, by powstał zespół urzędników miejskich odpowiedzialnych za całość. Wstępny kosztorys to nie jest trudna sprawa, oceniam ją na kwartał. Koncepcja winna być punktem wyjścia do realizacji planu. Mamy dwie drogi. Wedle pierwszej miasto wykona projekt funkcjonalno-użyteczny, co będzie podstawą do przetargu w systemie zaprojektuj-wybuduj. Czyli na projekt z budową włącznie. Druga droga - miasto po określeniu kosztów stworzy projekt budowlany z pozwoleniem i przetarg na budowę. Podkreślam: najważniejsze, by ten zespół powołano i przejść wszelkie procedury - tłumaczy olimpijczyk Rysiukiewicz.
  To jak, pomożecie? Czy dopiero, być może, po Euro?

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala powstanie jak w Polsce w tym

   W-w (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 25

   we Wrocławiu będą rozgrywane Mistrzostwa Świara w tej dyscyplinie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wrocławskie dyrdymały

   Muminek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 27

   skończy się pewnie jak z boiskiem do hokeja na trawie na Zakrzowie. Wrocławscy magicy od Rafika nie mają "weny" do sportu, tylko piłki nożnej się uparli - ale każdy rozsądny wie jak ten projekt...rozwiń całość

   skończy się pewnie jak z boiskiem do hokeja na trawie na Zakrzowie. Wrocławscy magicy od Rafika nie mają "weny" do sportu, tylko piłki nożnej się uparli - ale każdy rozsądny wie jak ten projekt się skończy - ale wtedy tych Panów od Rafika nie będzie - więc to nie ich broszka będzie ....... ot cała historia. No tak czy nie ? Powodzenia Panie Piotrze, może Panu uda się skruszyć tą niemoc w tym mieście.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hala LA.

   waldy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 43 / 35

   Pomysł z okolicami Lotniczej i Metalowców jest całkiem dobry. Jeśli dobrze pomyśleć to moze tam być hala LA z widownią na ~3-5 tyś. ludzi, a obecny stadion dostosować dla LA. Miejsca dla obiektów...rozwiń całość

   Pomysł z okolicami Lotniczej i Metalowców jest całkiem dobry. Jeśli dobrze pomyśleć to moze tam być hala LA z widownią na ~3-5 tyś. ludzi, a obecny stadion dostosować dla LA. Miejsca dla obiektów towarzyszących też jest sporo. Powstałby kompleks LA z dobrą komunikacja do AOW. Gdyby tak jeszcze w ramach tego kompleksu powstał basen 50-cio metrowy z trybunami to mielibyśmy ładny kompleks sportowy. A zaznaczam, że całość terenu to własność miasta.
   Chyba coś mi się sni i zaraz się obudzę! :)
   Jeśli chcemy zrobić to szybko i dobrze to metodą "two in one". Ja nawet wiem kto mógłby to wybudować za własną kasę. TYLKO SCANSKA!!! Chyba najlepsza firma na rynku budowlanym i dość mocno związana z Wrocławiem. Do tej pory nie zawiodła.
   Wciągnijmy ją do tego pomysłu!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A Unia da ?

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   Bo na PO, nie ma co liczyc.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   2014?

   Sceptyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 22

   Dajesz, Piotrek! Ale przed euro to Ci pewnie nie pomoga

   Sport z kraju i ze świata

   Zobacz więcej na Sportowy24.pl

   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Eliminacje Ligi Mistrzów
   Eliminacje Ligi Europy
   1 Legia Warszawa Live 37 44 21 10 6 70-31
   2 Jagiellonia Białystok Live 37 42 21 8 8 64-39
   3 Lech Poznań Live 37 42 20 9 8 62-29
   4 Lechia Gdańsk Live 37 42 20 8 9 57-37
   5 Korona Kielce Live 37 28 14 5 18 47-65
   6 Wisła Kraków Live 37 26 14 6 17 54-57
   7 Pogoń Szczecin Live 37 25 11 13 13 51-54
   8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 25 13 7 17 35-55
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Spadek do 1. ligi
   1 Zagłębie Lubin Live 37 34 14 11 12 51-45
   2 Piast Gliwice Live 37 31 12 10 15 45-54
   3 Śląsk Wrocław Live 37 29 12 10 15 49-52
   4 Wisła Płock Live 37 28 12 11 14 49-57
   5 Arka Gdynia Live 37 24 10 9 18 44-60
   6 Cracovia Live 37 24 8 15 14 45-52
   7 Górnik Łęczna Live 37 22 9 10 18 47-63
   8 Ruch Chorzów Live 37 19 10 8 19 42-62
   Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
   Awans do grupy mistrzowskiej
   Miejsce w grupie spadkowej
   Ruch Chorzów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe
   1 Legia Warszawa Live 37 73 21 10 6 70-31
   2 Jagiellonia Białystok Live 37 71 21 8 8 64-39
   3 Lech Poznań Live 37 69 20 9 8 62-29
   4 Lechia Gdańsk Live 37 68 20 8 9 57-37
   5 Zagłębie Lubin Live 37 53 14 11 12 51-45
   6 Wisła Kraków Live 37 48 14 6 17 54-57
   7 Korona Kielce Live 37 47 14 5 18 47-65
   8 Wisła Płock Live 37 47 12 11 14 49-57
   9 Pogoń Szczecin Live 37 46 11 13 13 51-54
   10 Śląsk Wrocław Live 37 46 12 10 15 49-52
   11 Piast Gliwice Live 37 46 12 10 15 45-54
   12 Bruk-Bet Termalica Nieciecza Live 37 46 13 7 17 35-55
   13 Cracovia Live 37 39 8 15 14 45-52
   14 Arka Gdynia Live 37 39 10 9 18 44-60
   15 Ruch Chorzów Live 37 38 10 8 19 42-62
   16 Górnik Łęczna Live 37 37 9 10 18 47-63

   Gry On Line - Zagraj Reklama

   Zapowiedzi meczów - gdzie oglądać