Wspólnota mieszkaniowa za nadpłaty zrobi remont

  Wspólnota mieszkaniowa za nadpłaty zrobi remont

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Zapadł precedensowy wyrok Sądu Najwyższego, który ułatwi wspólnotom mieszkaniowym walkę o dodatkowe pieniądze na remonty. Sąd stwierdził, że mieszkańcy nie muszą dzielić między siebie nadpłat, a mogą jedną decyzją przekazać je na fundusz remontowy.
  Pieniądze z nadpłat można przekazać na fundusz remontowy

  Pieniądze z nadpłat można przekazać na fundusz remontowy ©Fot. Tomasz Hołod

  O co chodzi konkretnie? Co roku mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych składają się na bieżące utrzymanie budynku (w tym gmina za swoich lokatorów). Mowa o drobnych naprawach, wymianach żarówki czy opłatach za prąd na klatce schodowej. W mniejszych wspólnotach jest to kilkaset złotych rocznie, w większych - kilka tysięcy.

  Często po roku okazuje się, że zostają spore oszczędności. Co z nimi robić? Mieszkańcy, którym zależy na tym, by utrzymywać budynek w dobrym stanie, mogą te pieniądze uchwałą przekazać na fundusz remontowy. Jednak w wielu miastach - w tym we Wrocławiu - na takie wykorzystanie nadpłat nie zgadzała się gmina. Urzędnicy o zwrot gotówki walczyli też w sądach.

  - Wyrok Sądu Najwyższego rozstrzygnął jeden z podstawowych sporów, jakie wspólnoty mieszkaniowe toczyły z gminami od lat - twierdzi Seweryn Chwałek z wrocławskiej firmy zarządzającej Expert Dom.

  - Wygrali mieszkańcy. Żądanie od wspólnoty wypłat każdej złotówki, niewydanej na bieżąco, nie jest rozsądne.

  Jego zdaniem to zrozumiałe, że gmina walczy o każdą złotówkę, by łatać budżet. Jednak zarządca zachęca prezydenta Wrocławia do refleksji, że bogatsze wspólnoty mieszkaniowe to piękniejsze miasto. Z takim postawieniem sprawy nie zgadza się Zarząd Zasobu Komunalnego. - Nadal będziemy walczyć o zwrot nadpłat na nasze konta - mówi Agnieszka Korzeniowska, rzeczniczka ZZK.

  - Pieniądze zostaną przeznaczone na pilne inwestycje i remonty. Jeśli trafią na konta wspólnot, mogą tam latami leżeć bezproduktywnie - dodaje. I tłumaczy, że gmina nie godzi się na takie zamrażanie gotówki i ma wyroki sądu przyznające jej rację. - Jesteśmy odpowiedzialni za te pieniądze i będziemy nimi zarządzać w interesie wszystkich mieszkańców, a nie wybranych wspólnot - wyjaśnia Korzeniowska.

  Jednak po wyroku Sądu Najwyższego, który w tym wypadku zdecydował, że rację mają mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej w Szczecinie, a nie gmina, może być łatwiej.

  We wspólnotach właśnie trwają roczne zebrania, warto o tym pamiętać. - Jeśli taka będzie wola większości mieszkańców, przekażemy oszczędności na fundusz remontowy - twierdzi Łukasz Gawroński ze wspólnoty przy ul. Skwierzyńskiej.

  - Wspólnymi siłami wyremontowaliśmy okna i drzwi. W kolejce czeka klatka schodowa i elewacja. Teraz każda złotówka jest na wagę złota - przyznaje. Wylicza, że roczne oszczędności rzędu 200-300 złotych warto odłożyć na przyszłe remonty.

  Dla gminy Wrocław w skali miasta jest to walka o około 150 tysięcy zł, które mogłyby trafić na fundusze remontowe wspólnot.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wyrok nic nie znaczy

   właściciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 64

   ciekawe, że jest wyrok SN a Gmina Wrocław swoje, nadal będziemy walczyć o zabranie wspólnoto każdej złotówki by zarządzać nią w interesie wszystkich mieszkańców a nie jednej wspólnoty. Czyli...rozwiń całość

   ciekawe, że jest wyrok SN a Gmina Wrocław swoje, nadal będziemy walczyć o zabranie wspólnoto każdej złotówki by zarządzać nią w interesie wszystkich mieszkańców a nie jednej wspólnoty. Czyli zabierzemy wspólnotom i damy na stadion bo akurat brakuje. Zasób mieszkaniowy i dobra jakość zasobu to ostatnia rzecz jaką interesuje się miasto. Tak jest od lat. ZZK ma na celu utrzymanie tego stanu. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama