Wałbrzych: 16 mln na zakup autobusów

  Wałbrzych: 16 mln na zakup autobusów

  Artur Szałkowski

  Aktualizacja:

  Prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego roku na ulice Wałbrzycha wyjedzie 20 nowych autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
  Miasto wzbogaci się o dwadzieścia nowych autobusów

  Miasto wzbogaci się o dwadzieścia nowych autobusów ©fot. dariusz gdesz

  Zarząd województwa dolnośląskiego pozytywnie rozpatrzył wniosek przewoźnika i przyznał mu dotację z funduszy Unii Europejskiej na zakup pojazdów, modernizację warsztatu i stacji kontroli pojazdów.

  Łączna wartość projektu MPK to ponad 23,6 mln zł, w tym ponad 16,4 mln zł dofinansowania. Różnica to podatek VAT, który zostanie odzyskany przez MPK po zrealizowaniu projektu i wkład własny - około 3,5 mln zł, na który spółka planuje zaciągnąć kredyt. - W kwietniu mamy podpisać umowę dotyczącą dotacji - mówi Ireneusz Zarzecki, prezes MPK w Wałbrzychu. - Potem rozpoczniemy procedurę przetargową na dostawcę autobusów.

  Miejski przewoźnik chce kupić 17 12-metrowych autobusów (7 zasilanych gazem, 10 olejem napędowym, a także 3 autobusy przegubowe na olej napędowy.


  Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i spełnią najwyższe europejskie kryteria dotyczące czystości emisji spalin. Później przewoźnik zamierza pozbyć się 30 autobusów marki Neoplan, kupionych na przełomie lat 1997/98. Każdy z nich przejechał już ponad milion kilometrów.
  - Równie ważna będzie modernizacja warsztatu i stacji diagnostycznej - wyjaśnia Ireneusz Zarzecki. - Po zakończeniu inwestycji będziemy w niej mogli przeprowadzać badania wszystkich rodzajów pojazdów, od motocykli po ciężarówki i autobusy. 23,6 mln zł ma kosztować odmłodzenie taboru MPK i remont stacji diagnostycznej

  Trzeba jednak pamiętać, że przez 5 lat po modernizacji, stacja diagnostyczna nie będzie mogła być wykorzystywana komercyjnie. Zabraniają tego przepisy dotyczące inwestycji dofinansowanych z UE.
  Modernizacja ułatwi MPK oszczędności. Ma to duże znaczenie, miejski przewoźnik dostał z budżetu gminy na 2011 rok zaledwie 29,6 mln zł, o około 2 mln zł mniej niż w 2010 roku. W ramach oszczędności, z MPK zwolniono również około 40 osób.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KONRAD

   KONRAD (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 6

   WABRESZYCH TROLBUSY ATOBUSY DLACZEGIO NIE POLCA TROLBUSY KONRAD MZK DYREKTOR MZK PYTANIE GLUPIE MZK NIE MA TRAMWAI TOROW MPK

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecane

   Wideo