Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na bezsenność

Dorota Domienik
W 2012 roku na łamach czasopisma „Sleep&Breathing" opublikowano wyniki badań naukowców nad przyczynami bezsenności. Obok oczywistych przyczyn, takich jak stres, depresja albo inna choroba, najczęstszym powodem było... złe oddychanie.

Autor badania, Barry Krakow, dyrektor medyczny ośrodka Maimonides Sleep Arts and Sciences w Albu-querque, radził wówczas, by zamiast środków nasennych zająć się… nosem. Pomocne może okazać się leczenie alergiczne, oczyszczanie nosa roztworem z soli morskiej, ewentualnie stosowanie pasków na nos ułatwiających oddychanie.

Przyczyną bezsenności, szczególnie u osób starszych, zwykle jest jednak głównie niedobór melatoniny. Jest to naturalna substancja, która odpowiada za wewnętrzny zegar organizmu.

Melatonina reguluje rytm dobowy, w którym funkcjonuje człowiek. W sytuacji, gdy jest jej zbyt mało, rytm dobowy zostaje naruszony. Skutkuje to zaburzeniami snu, a w konsekwencji - uporczywą bezsennością.

Niestety, produkcja melatoniny spada wraz z wiekiem. Kłopoty z jej niedoborem pojawiają się już po 40. roku życia.

Melatonina nazywana hormonem snu wydzielana jest przez niewielki gruczoł w mózgu o nazwie szyszynka. Im mniejsze natężenie światła, tym wyższa produkcja melatoniny. Najwięcej jest jej w nocy, gdy śpimy. Ponieważ z wiekiem produkcja melatoniny spada, pojawiają się problemy ze snem.

Większość osób radzi sobie z bezsennością, stosując środki nasenne. Nawet, jeśli skutkują, pozbawiają nas one jednak fazy REM - fazy szybkich ruchów gałek ocznych, która odpowiada za regenerację układu nerwowego oraz konsolidację śladów pamięciowych. Sen nie jest przez to w pełni wartościowy, a my nie czujemy się wypoczęci. Przeciwnie - odczuwamy znużenie, poirytowanie, czujemy się ospali, rozbici. W ciągu dnia nasza koncentracja może być osłabiona, podobnie refleks.

Przyjmując leki nasenne przez długi okres czasu, można je przedawkować i uzależnić się od nich. W pewnym momencie wrasta bowiem tolerancja dla danej substancji, co może skutkować potrzebą przyjmowania większych dawek. A w przypadku odstawienia - może pojawić się głód abstynencyjny.

Na całym świecie w celu leczenia bezsenności stosuje się środki zawierające melatoninę. Badania wykazały, że stosowanie melatoniny poprawia jakość snu o 60 procent, a także:

  • – wydłuża czas snu
  • – przywraca marzenia senne
  • – zmniejsza częstość przebudzeń i zwiększa łatwość rannego wybudzania
  • – daje uczucie wyspania.

U większości pacjentów efekt stosowania melatoniny jest widoczny po tygodniu od stosowania, ale zdarza się, że trzeba czekać nawet do 3 tygodni. Melatonina jest dostępna w aptekach, bez recepty.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Nie tylko zaburzenia snu mogą być wskazaniem do stosowania tej substancji. Łagodzi ona także objawy wywołane zmianą stref czasowych, jak zaburzenia snu, zmęczenie, ból głowy oraz złe samopoczucie, dezorientacja, zaburzenia koncentracji czy zmiany nastroju.

Podobne zaburzenia występują u osób pracujących zmianowo lub w trybie nocnym. Melatoniny nie mogą jednak stosować chorzy na nowotwory układu odpornościowego - chłoniaka i białaczkę. Ostrożność powinny zachować także osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne.

Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., przy współpracy z regionalnymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku, prowadzi w wybranych polskich miastach akcję „Seniorze! Zadbaj o swój zdrowy sen". Podczas spotkań eksperci odpowiadają na nurtujące pytania związane z zaburzeniami snu.

W tym roku akcja miała miejsce na: Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz, Mazowieckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Uniwersytecie Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej w Warszawie, Bródnowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Warszawa, Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Siedlcach, Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Garwolinie, Świętokrzyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kielcach, Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa i Nauk Humanistycznych w Poznaniu, Płońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Uniwersytecie Trzeciego Wieku Domu Kultury „Zacisze" w Warszawie.

W spotkaniach wzięło udział ponad 500 seniorów. W przyszłym roku prawdopodobnie odbędzie się kolejna edycja.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki