Muzeum Teatru zostanie zorganizowane obok Narodowego Forum...

  Muzeum Teatru zostanie zorganizowane obok Narodowego Forum Muzyki i Opery Wrocławskiej

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Swój gabinet będzie tu miał prof. Janusz Degler, znakomity teatrolog. W budynku znajdzie się też atelier Stefana Arczyńskiego, mistrza fotografii i zaaranżowane mieszkanie Henryka Tomaszewskiego.
  Autorem głowy "Orfeusza z ptakami we włosach" jest Theodor von Gosen, twórca m.in. Amora na Pegazie w parku Staromiejskim

  Autorem głowy "Orfeusza z ptakami we włosach" jest Theodor von Gosen, twórca m.in. Amora na Pegazie w parku Staromiejskim

  Przy pl. Wolności 7a, w budynku będącym fragmentem nieistniejącego już, najmłodszego skrzydła Pałacu Królewskiego, powstaje Muzeum Teatru - oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia. Przed wojną było tu muzeum, w którym prezentowano m.in. instrumenty muzyczne, wyroby złotnicze i cynowe, pamiątki po znanych wrocławskich poetach (Eichendorffie, Holtei'u, Freytagu), sztukę secesyjną, pracownie archeologiczne. Po wojnie w budynku były m.in. magazyny muzeum archeologicznego.
  - Przed wejściem (zostanie ono umieszczone od strony Opery Wrocławskiej) stanie odlew z brązu głowy Orfeusza - "Orfeusza z ptakami we włosach" autorstwa Theodora von Gosena - tłumaczy Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.
  Teraz budynek jest remontowany, przebudowa ma się skończyć w III kwartale przyszłego roku, a Muzeum zostanie otwarte w I kwartale 2016 roku. Atelier Stefana Arczyńskiego, który dokumentował pracę Henryka Tomaszewskiego, twórcy Pantomimy Wrocławskiej, znajdzie się na parterze. Na pierwszym piętrze będą m.in.: mieszkanie Henryka Tomaszewskiego z osobistymi rzeczami należącymi do nieżyjącego mistrza wielkiego mima i reżysera, gabinet prof. Janusza Delgera.
  - Będzie można posłuchać rozmowy panów Tomaszewskiego i Różewicza o lalkach, zabawkach o sztuce - uśmiecha się Maciej Łagiewski. Na drugim piętrze zostaną zorganizowane sale wystaw czasowych.

  W Muzeum będzie można oglądać przedstawienia Tomaszewskiego z telewizyjnych archiwów. - Spod ręki Henryka Tomaszewskiego wyszło ich aż 24 - mówi prof. Janusz Degler.
  Prof. Degler, który podaruje Muzeum swoje bogate teatralia: ok. 3,5 tys. tomów (to m.in. programy przedstawień, druki ulotne, prace magisterskie) kolekcję 80 oper śpiewanych przez sławnych artystów, zachęca Dolnoślązaków do przekazywania teatralnych pamiątek na ekspozycję. - Nie mogę zdradzić szczegółów, podczas otwarcia Muzeum na pewno zostaną pokazane cymelia - uśmiecha się prof. Janusz Degler.
  - Tomy pana profesora, razem ze zbiorami biblioteki Muzeum Miejskiego dotyczącymi teatru i zbiorem Henryka Tomaszewskiego, stworzą największy księgozbiór teatralny na Dolnym Śląsku - mówi Małgorzata Bruder, kustosz, która zostanie kierownikiem Muzeum Teatru. I co, ważne, książki będzie można czytać - tylko na miejscu, nie będą wypożyczane.
  Oczywiście, mnóstwo przedmiotów to pamiątki poświęcone Pantomimie Wrocławskiej i jej twórcy - Henrykowi Tomaszewskiemu, ale nie tylko. - Nie jest łatwo pokazać dzieje teatru na Dolnym Śląsku - zauważa prof. Janusz Degler i dodaje, że przecież pierwszym powojennym przedstawieniem była fredrowska "Zemsta", którą Teatr Miejski w Jeleniej Górze wystawił już 23 lipca 1945, inaugurując swoją działalność. Warto też przypomnieć "Halkę" Stanisława Moniuszki, którą Wrocław inaugurował działalność polskiej sceny operowej 8 września 1945 roku.
  - Marzą nam się cykliczne spotkania poświęcone operze w gabinecie pana profesora Deglera - dodaje Małgorzata Bruder. Ciekawi, jak się pracuje w teatrze, będą mogli odwiedzić pracownię dykcji. Mirosław Oczkoś, kiedyś aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego, obiecał, że poprowadzi dla chętnych warsztaty z dykcji. Katarzyna Krajewit, inspicjentka we Współczesnym, zaprezentuje pulpit inspicjenta.

  Inwestycja ma kosztować 4 mln 85 tys. zł - za przebudowę i modernizację budynku zapłaci Wrocław. Autorem koncepcji przebudowy jest Pracownia Projektowa Myczkowski. Wyposażenie Muzeum Teatru to kolejny wydatek, szacowany na ok. 2 mln zł - Muzeum Miejskie będzie starać się o pieniądze z funduszy europejskich.

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanie

   ?????????????? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   Kto to jest Henryk Tomaszewski

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   reszta pałacu

   WuWu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A ktoś ma wiarygodne informacje, co z planami odbudowy pozostałej części południowego skrzydła pałacu?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co kolejne muzeum?

   Nar71 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Pytam się, po co?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejne suto opłacane, ciepłe posadki za nasze pieniądze

   vb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   Dla znajomków i pociotków królika.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ile będzie zarabiał Dyrektor Muzeum

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

   i ile będzie ono kosztowało i ile za to można stworzyć miejsc w przedszkolach?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury do kwadratu

   podatnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 14

   Pomysł g*****. Kto to będzie oglądać? Muzeum poświęcone pederascię.....Może jakiś dział zadedykowac Biedroniowi....


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "podatnik"????????

   pazza.eu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Oj, cos chyba nie za bardzo jestes w stanie zarobic, aby odprowadzic podatek, skoro myslisz .... rozporkiem!
   Sam sobie wystawiles opinie i g n o r a n t a, ktory nie wie nawet o kim pisze.
   PS....rozwiń całość

   Oj, cos chyba nie za bardzo jestes w stanie zarobic, aby odprowadzic podatek, skoro myslisz .... rozporkiem!
   Sam sobie wystawiles opinie i g n o r a n t a, ktory nie wie nawet o kim pisze.
   PS. Sadzac po uzytym epitecie jestes starym czlowiekiem o bardzo ograniczonej percepcji. :( zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gustav Freytag (1816 - 1895) nie był poetą.

   errata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Był powieściopisarzem i dramaturgiem.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama