Borowski: Senatowi nie grozi opanowanie przez celebrytów....

  Borowski: Senatowi nie grozi opanowanie przez celebrytów. Gwiazdy wolą zachować apolityczność

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  - Czynni artyści czy sportowcy chcą zachować apolityczność. W momencie, gdy wejdą do Senatu, musieliby głosować w sprawach, które ulokowałyby ich po określonej stronie sceny politycznej, a po co to na przykład Adamowi Małyszowi - bez względu na to, za którą opcją się opowie, może utracić część kibiców. O tym, co zmieni wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Senatu, w rozmowie z Agatonem Kozińskim, opowiada Marek Borowski.
  Marek Borowski

  Marek Borowski ©Julia Sheveloff/Polskapresse

  Wystartuje Pan w tym roku w wyborach do Sejmu, czy Senatu?
  Wygląda na to, że do Senatu - w jednym z czterech okręgów w Warszawie.

  Czyli nie boi się Pan wprowadzonej niedawno zmiany w ordynacji, która wprowadza w wyborach do Senatu jednomandatowe okręgi? Teraz zwycięzca bierze wszystko.
  Trudno, takie będą reguły gry, choć rzeczywiście bardziej mi odpowiadały dotychczasowe zasady wyłaniania senatorów, których przecież i tak się wybierało w wyborach personalnych. Wprawdzie przynależność partyjna miała znaczenie, ale jednak były sytuacje, w których przebijały się osoby ze znanymi nazwiskami.

  Użył Pan liczby mnogiej, co jest chyba przesadą - ta zasada dotyczy tylko Włodzimierza Cimoszewicza.

  Nie tylko - także np. Zbigniewa Romaszewskiego.

  Przecież był kandydatem PiS-u.
  Ale w Warszawie PiS nie zdobyłby mandatu senatorskiego, gdyby startował ktoś inny niż Romaszewski. Wprowadzenie jednomandatowych okręgów raczej niewiele zmieni. Osoby, które przy wyborach kierują się partyjną rekomendacją i tak będą to robić. Choć rozumiem, że Platformie Obywatelskiej zależało na tej ordynacji, bowiem chciała w ten sposób wywiązać się z obietnicy przedwyborczej. Nie udało jej się przeforsować tej zmiany przy wyborach do Sejmu - byłoby to zresztą złe rozwiązanie (mniejsze partie nie miałyby szans na zaistnienie, co zmniejszałoby reprezentatywność Sejmu). Senat pod tym względem jest "niegroźny".

  Półtora roku temu opublikował Pan u nas tekst, w którym określił Senat "izbą czwartego czytania", zajmującą się tylko poprawianiem błędów posłów. Teraz nazywa Pan go "niegroźnym". Po co więc chce się Pan ubiegać o mandat senatora?
  Po pierwsze napisałem wówczas także, że dopóki Sejm nie poprawi jakości legislacji, Senat jest potrzebny. A po drugie , Senat daje możliwość brania udziału w debacie publicznej - oczywiście, jeśli ma się coś do powiedzenia. Zdarza się także, że Senat wnosi wlasne inicjatywy ustawodawcze. Mimo wszystko to coś więcej niż tylko "izba czwartego czytania".

  Ale cały czas mało. Jednomandatowe okręgi pozwolą podnieść jego jakość?
  Byłoby lepiej, gdyby obowiązywały dwie tury głosowania. Taki system wymusiłby tworzenie koalicji po pierwszej turze, przez co sprzyjałby cywilizowaniu naszego życia politycznego. Natomiast jedna tura może dać przypadkowy wynik. Można będzie zostać senatorem z poparciem rzędu 22-23 proc. Natomiast w przypadku drugiej tury zwycięzca mógłby mieć poparcie rzędu nawet 80 proc. W takiej sytuacji jego mandat miałby całkowicie inną wagę. Niewykluczone, że PO zdecydowała się tak, a nie inaczej ułożyć ordynację wyborczą, wychodząc z założenia, że jako partia przewodząca sondażom w ten sposób zdobędzie najwięcej mandatów. Dopuszczając natomiast do drugiej tury ryzykowałaby tym, że będą się zawiązywać doraźne koalicje przeciw niej. Będą więc powstawać koalicje przedwyborcze, choć będą one trudniejsze, niż te po pierwszej turze w głosowaniu dwuturowym. Pojawi się więcej kandydatów niezależnych, choć liczyć się będą tylko ci najbardziej znani i poważani, a i to nie będzie im łatwo.

  * Sejm wprowadza okręgi jednomandatowe. Na razie w wyborach do Senatu
  * Polityczni bossowie nie chcą zmieniać ordynacji wyborczej
  * Kto trafi do Senatu? Partie poszukują kandydatów na listy wyborcze
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rodzinny interes

   GAMA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

   Takie pokrętne wypowiedzi, jak działanie jego słynnego wuja.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama