Wrocław: XIX-wieczne szopki bożonarodzeniowe w Pałacu...

  Wrocław: XIX-wieczne szopki bożonarodzeniowe w Pałacu Królewskim obejrzysz za darmo

  WSK

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wrocław: XIX-wieczne szopki bożonarodzeniowe w Pałacu Królewskim obejrzysz za darmo

  ©Muzeum Miejskie Wrocławia

  Za darmo można zwiedzać wystawę szopek bożonarodzeniowych w Pałacu Królewskim. Najstarsze pochodzą z XIX wieku. Tradycja budowania szopek bardzo rozwinęła się już w XVI wieku na Dolnym Śląsku.
  Wrocław: XIX-wieczne szopki bożonarodzeniowe w Pałacu Królewskim obejrzysz za darmo

  ©Muzeum Miejskie Wrocławia

  Ojczyzna szopek to Włochy, ale i na Dolnym Śląsku tworzono piękne szopki, pierwsze już w XVI wieku. Najpierw cieszyły oko elit w rezydencjach magnackich, ustawiano je też w kościołach, niebawem jednak zaczęły pojawiać się także w domach mieszczan.

  – Ukochali oni szczególnie szopki skrzynkowe, których popularność nie może dziwić, bowiem wykonujący je sudeccy rzemieślnicy osiągnęli w tych małych, niemal teatralnych przedstawieniach prawdziwe mistrzostwo.
  Szczególnie piękne szopki powstawały w Kotlinie Kłodzkiej i na przedgórzu Karkonoszy. Wykonywali je zarówno znani artyści jak Michał Klahr z Lądka Zdroju, ale też cała rzesza zdolnych rzeźbiarzy amatorów. Oprócz Świętej Rodziny i orszaku Trzech Króli w szopkach skrzynkowych umieszczano postacie mieszczan, często ubranych w noszone wówczas stroje. Coraz więcej miejsca zajmowały figury przedstawiającej różne grupy społeczne i zawody. Często towarzyszyły im także postaci charakterystyczne dla Śląska, mnisi z zakonu cystersów, a nawet duch Karkonoszy, czyli Liczyrzepa – czytamy na stronie Muzeum Miejskiego.

  Tradycja dolnośląskich szopek zanikła po 1945 roku, a do dzisiejszych czasów ocalała ich znikoma ilość, szczególnie tych skrzynkowych. Jednak kilka z nich możemy zobaczyć dzięki twórcy wrocławskiej pantomimy, Henrykowi Tomaszewskiemu, który zaczął kolekcjonować takie szopki. Życzeniem jego spadkobierców było, by trafiły one do Muzeum Miejskiego Wrocławia i co roku były prezentowane.

  Wystawę szopek można oglądać do 1 lutego. W godzinach otwarcia muzeum (środa - sobota - 10.00 - 17.00, niedziela - 10.00 - 18.00). Wstęp wolny.

  Źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama