Oko w oko z katem

  Oko w oko z katem

  Sylwia Królikowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Wałbrzych przoduje w domowej przemocy. Pracownicy wałbrzyskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie powiedzieli: dosyć. Ostro wzięli się za dręczycieli rodzin.
  Trzyletni Bartuś z Kamiennej Góry został zakatowany na śmierć przez matkę i jej konkubenta. Nikt nie wiedział, że chłopczyk jest maltretowany. Głośna tragedia wstrząsnęła opinią publiczną. Podobnych przypadków są na Dolnym Śląsku tysiące. W 2007 roku policja zatrzymała blisko 7 tysięcy katów, w tym ponad 400 kobiet. Najczęściej powodem przemocy był alkohol.

  W niechlubnej czołówce znajduje się region wałbrzyski.
  Tylko w tym roku miejscowa policja wypełniła 400 Niebieskich Kart. Zakłada się je w sytuacji, kiedy dojdzie do fizycznej albo psychicznej przemocy w rodzinie. Pracownicy wałbrzyskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie powiedzieli: dosyć. Ostro wzięli się za dręczycieli rodzin.

  Nie czekają, aż dojdzie do tragedii ani na to, że sprawca sam się do nich zgłosi. Specjaliści odwiedzają katów w domu. Spotykają się z nimi twarzą w twarz i przekonują do terapii. Ci reagują bardzo różnie. Zdarza się, że nie potrafią spojrzeć w oczy terapeucie i ten przez półtorej godziny mówi do ściany.
  - Ale najczęściej coś w nich pęka i zaczynają rozmawiać. Zwykle bardzo żałują i najważniejsze, że chcą się leczyć - przyznaje Małgorzata Jankowska z Działu Interwencji Kryzysowej i Wsparcia PCPR w Wałbrzychu.

  Najczęściej informacje o dręczycielach terapeuci dostają od policji. Wojciech Wybraniec z komendy wojewódzkiej wyjaśnia, że ma obowiązek informować o przypadkach przemocy w rodzinie odpowiednie instytucje.
  - Problem jest naprawdę potężny. Dlatego postanowiliśmy działać radykalnie - dodaje Jankowska.

  Program okazuje się skuteczny. Na spotkania do PCPR przychodzi coraz więcej osób. Dlatego wprowadza go również PCPR w Legnicy. Tam skala jest dużo mniejsza. Od początku roku było nieco ponad 30 przypadków znęcania się nad rodzinami.
  - Jesteśmy w trakcie przygotowywania się do spotkań. Mamy nadzieję, że pomożemy wielu rodzinom - mówi Joanna Rak z legnickiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

  Program finansuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Wałbrzyski PCPR dostał kolejną transzę na jego realizację.
  - Mamy 35 tys. zł, które pozwalają nam kontynuować spotkania - wyjaśnia Małgorzata Jankowska.
  W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku w wyniku przemocy domowej ucierpiało około 10,5 tysiąca osób, w tym prawie siedem tysięcy kobiet i ponad dwa tysiące dzieci do 13. roku życia.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama