Łatwo powiedzieć Love, trudniej dopisać Story

  Łatwo powiedzieć Love, trudniej dopisać Story

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  To właśnie M jak miłość w czasach zarazy, która nie przeminęła z wiatrem, a nie w Casablance ani w Notting Hill. O różnych sposobach na miłość, czyli o tym, kto ją pięknie wyśpiewał na scenie, pokazał w kinie i opisał w powieściach, pisze Jacek Antczak
  Rhett Butler i Scarlett O'Hara, czyli bohaterowie najsłynniejszej historii miłosnej - "Przeminęło z wiatrem". Zagrali

  Rhett Butler i Scarlett O'Hara, czyli bohaterowie najsłynniejszej historii miłosnej - "Przeminęło z wiatrem". Zagrali ich Clark Gable i Vivien Leigh ©fot. syrena films

  Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę/ Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę/ Jednakże gdy cię długo nie oglądam/ Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam/ I tęskniąc sobie zadaję pytanie:/ Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

  No, jak się nie traci zmysłów, to raczej nie jest kochanie... Wszak patron miłości, niejaki Walenty, w Stanach jest uosobieniem pluszowych serduszek i listów zwanych walentynkami, ale w kraju wyżej cytowanego Mickiewicza ten sympatyczny biskup i lekarz, który, nie zważając na cesarskie zakazy, udzielał ślubów zakochanym legionistom (co przypłacił głową), pozostaje patronem osób chorych umysłowo, epileptyków i wszelkiej maści szaleńców. Słowem: zakochanych.

  Nic dziwnego, że uczucie miłości jest niespotykanie trudną kwestią do rozgryzienia dla naukowców, a polem do popisu dla artystów, którzy nie potrzebują definicji, lecz wzruszającej story. No bo po co pisać, że "miłość to dowolna ilość emocji i doświadczeń zachodzących z powodu silnej więzi i mogąca odnosić się do wielu różnorodnych uczuć, stanów i postaw, poczynając od ogólnego zadowolenia", jeśli można napisać "Pestkę" jak Anka Kowalska, zaśpiewać "Kochać, jak to łatwo powiedzieć" jak Piotr Szczepanik czy zatrudnić Hugh Granta i nakręcić "To właśnie miłość".

  Rację ma więc Erich Fromm, który uważa, że miłość jest sztuką. Aby nauczyć się kochać, człowiek musi postępować z nią tak, jak z każdym innym rodzajem twórczości artystycznej, malarstwem, muzyką, literaturą czy filmem. Najpierw powinien opanować teorię, a później zająć się częścią praktyczną. By miłość stała się więc dziełem sztuki, powinni zajmować się nią artyści.

  Wszyscy gdzieś tam (najczęściej przed ołtarzem) słyszeli, że miłość cierpliwa jest, łaskawa jest i nie pamięta złego. Może i jest w pewnym sensie niezmienna, ale jednak trochę się zmienia. Bo by stworzyć filmową, powieściową czy muzyczną "Pieśń nad pieśniami" w XX i XXI wieku, miłość poszła na kompromisy i… szuka poklasku, jest bezwstydna, współweseli się (z popkulturą) i cieszy się (z frekwencji).

  Krótki film o miłości
  Gdy z oczu znikniesz, nie mogę ni razu/ W myśli twojego odnowić obrazu/ Jednakże nieraz czuję mimo chęci/ Że on jest zawsze blisko mej pamięci./I znowu sobie powtarzam pytanie:/ Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?

  "Odnowić obraz"? A digitalizacja? A remastering? Miłość w kinie ma się coraz lepiej. To już wręcz miłość w 3, 4 i 5D. Oczywiście, nie chodzi o tę w tylnych rzędach przy pustej sali. Odwrotnie - o tę z ekranu, która do kina ściąga miliony.

  Kiedyś wszystko było jasne, film o miłości to osobny gatunek, który nazywał się "melodramat". Taki film ma swój prosty schemat: wielka miłość + przeszkoda nie do pokonania = cierpienie.

  Melodramat to film o miłości niemożliwej, nieszczęśliwej i niespełnionej. Przy melodramacie się płacze. A publiczność, owszem, lubi się powzruszać, ale także uśmiechnąć do miłości. Dlatego dramaty miłosne zostają wyparte z kin przez komedie romantyczne.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dempvx@bkuxdi.com

   qjanhxvtfiv (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

   PAvmCj idzykiyyrorm, [u**********rlpeqmsaitpz.com/]rlpeqmsaitpz[/url], [link=http://grhsdcvwmkuf.com/]grhsdcvwmkuf[/link], http://cxbbmecutgdv.com/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama