Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak rodzić, to tylko w Wałbrzychu. Szpital okrzyknięto najlepszym w regionie

Sylwia Królikowska
fot. Dariusz Gdesz
Ten szpital chwalą sobie młode mamy. Szpital Ginekologiczno-Położniczy w ramach akcji "Rodzić po ludzku" okazał się najlepszy w regionie. Co szczególnie cenią mamy w wałbrzyskiej porodówce?

- Mamy jeden profil. Dlatego nie traktujemy przyszłych mam jak chorych pacjentów. Przecież właśnie w naszym szpitalu spotyka je ogromne szczęście - przychodzi na świat dziecko. Chcemy, żeby czuły się wyjątkowo - mówi Alicja Daleczko, dyrektorka Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

I mamy takie podejście doceniają. Placówka została wyróżniona w ramach akcji "Rodzić po ludzku". Szpital dostał najwyższe noty ze wszystkich "porodówek" na Dolnym Śląsku. To ważne, bo oceny wystawiają same matki. Jak wyjaśnia Monika Piekarek z Fundacji, na stronie gdzierodzic.info mamy, które już urodziły, mogą wystawić szpitalowi ocenę, opisać swój poród, związane z nim emocje oraz skomentować pracę personelu. Jest więc pewność, że to szczere opinie. Złych ocen szpital w Wałbrzychu nie ma.
- To bardzo cieszy, tym bardziej, że to właśnie mamy postanowiły nas docenić - mówi Alicja Daleczko, szefowa szpitala. Zapowiada, że nie zamierzają spoczywać na laurach. Choć już dziś szpital prezentuje się wyjątkowo. Wszędzie jasne kolory, ładna recepcja, nowoczesne sale. Jest czysto i porządnie.

Co najbardziej przyciąga mamy? Przede wszystkim znieczulenie, które jest dostępne bezpłatnie. Można korzystać z zewnątrzoponowego, a także z gazu rozweselającego. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Oczywiście, przy porodzie może być tata dziecka bądź inna bliska osoba. Mamy przebywają z dziećmi całą dobę. Personel uczy je karmić, przewijać. A jeśli po powrocie do domu mają problemy z karmieniem, całodobowo działa pogotowie laktacyjne. Zanim pacjentki trafią na porodówkę, mogą korzystać z darmowej szkoły rodzenia. W szpitalu działa też Oddział Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka. To ważne w sytuacji, gdyby noworodek potrzebował natychmiastowej pomocy lekarza. W Wałbrzychu taką uzyska, nie trzeba go transportować do innego szpitala.

Jest też fachowe wsparcie - w razie potrzeby pacjentki odwiedza psycholog. - Przede wszystkim jednak mamy naprawdę wyjątkową kadrę. Świetne położne, które są bardzo pomocne - mówi Alicja Daleczko.
Pacjentki byłe i przyszłe przyznają, że poziom szpitala jest europejski. Choć nie zawsze tak było. - Pamiętam, jak wyglądał jeszcze kilkanaście lat temu. Po prostu nie ma porównania - mówi pani Aneta, która 15 lat temu rodziła tu córkę, a teraz odwiedza przyszpitalną poradnię.

Za niespełna miesiąc będzie rodzić w wałbrzyskim szpitalu Renata Trager z... Wrocławia. - Placówkę poleciła mi moja koleżanka, wychwalała położne. Dlatego chcę rodzić w Wałbrzychu - mówi pani Renata.

Gdyby wszystkie dzieci urodzone w tym szpitalu były wałbrzyszanami, to miasto byłoby najbardziej ludnym w kraju. Każdego roku rodzi się tu blisko dwa tysiące maluchów. Ponad połowa pochodzi spoza Wałbrzycha. Przyjeżdżają panie z Wrocławia, Opola i jeszcze odleglejszych miast.

Szpital cały czas się rozwija. Trwa budowa centrum diagnostyki kobiet i noworodków. Dzięki temu inaczej będzie wyglądać opieka nad wcześniakami. Będą pozostawały pod opieką tego samego zespołu lekarskiego do ukończenia trzeciego roku życia.

ZOBACZ:

Znieczulenia na porodówkach za drogie dla szpitali
Ranking porodówek. Sprawdź, gdzie najlepiej rodzić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak rodzić, to tylko w Wałbrzychu. Szpital okrzyknięto najlepszym w regionie - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska