Pożar zamku Książ w Wałbrzychu. Potężne straty. Zawinili...

  Pożar zamku Książ w Wałbrzychu. Potężne straty. Zawinili robotnicy? (FILMY I ZDJĘCIA)

  Artur Szałkowski

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pożar zamku Książ, płonie dach, 10.12.2014
  1/57
  przejdź do galerii

  Pożar zamku Książ, płonie dach, 10.12.2014 ©Dariusz Gdesz

  To robotnicy pracujący na poddaszu zamku Książ w Wałbrzychu mogli zaprószyć ogień i doprowadzić do potężnego pożaru, który wybuchł w środę. Tak wynika ze wstępnych ustaleń straży pożarnej. Pożar zamku Książ wybuchł przed godz. 14 na piątym piętrze obiektu, które nie jest użytkowane od czasu wojny i czeka na remont kapitalny. Spłonęło aż 600 mkw dachu, ale strażakom udało się zapobiec przedostaniu się ognia na wieżę oraz niższe kondygnacje zamku. W akcji gaśniczej brało udział 180 strażaków z Wałbrzycha, Wrocławia, Jeleniej Góry, Ząbkowic, Dzierżoniowa i powiatu świdnickiego.
  - Ze wstępnych ustaleń wynika, że do wybuchu pożaru przyczyniły się prace budowlane prowadzone na poddaszu. Robotnicy kładli papę termozgrzewalną i mogli zaprószyć ogień - poinformował w czwartek rano Andrzej Abulewicz, zastępca komendanta Wojewódzkiej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Dokładne przyczyny pożaru mają być ustalone w śledztwie prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu.


  W czwartek na terenie zamku wciąż pracują biegli z zakresu pożarnictwa. Wiadomo już, że spłonęło aż 600 - a nie jak informowano wcześniej - 200 metrów kwadratowych dachu. Zamek Książ jest ubezpieczony i przez spółkę, i gminę Wałbrzych. Jeszcze w czwartek na miejscu mają się pojawić przedstawiciele firm ubezpieczeniowych, żeby oszacować straty. Jest szansa, że odszkodowanie wystarczy na pokrycie kosztów remontów.

  Pożar zamku Książ
  Informację o pożarze w zamku Książ strażacy uzyskali w środę o godz. 13.48, bezpośrednio z systemu alarmowego zabytku, który jest połączony z ich stanowiskiem. Natychmiast na miejsce wysłano dwa strażackie zastępy. - Kiedy przed 14 włączył się alarm, oprowadzałem po zamku małżeństwo z dzieckiem. Natychmiast udaliśmy się do wyjścia - mówi przewodnik Jacek Pielich. - W obiekcie była jeszcze około 15-osobowa grupa turystów niepełnosprawnych na wózkach. Ewakuowani byli po schodach, bo stanęły windy. Znieśli ich strażacy, przewodnicy i pracownicy zamku.
  Pożar rozprzestrzeniał się z pomieszczeń w części barokowej na piątym piętrze zamku, na dach oraz czwartą kondygnację. Siły, którymi dysponowali wałbrzyscy strażacy, były zbyt małe, by wygrać walkę z szalejącym żywiołem. Na miejsce wezwano posiłki. - Łącznie w akcji gaśniczej brało udział 30 zastępów, czyli 180 strażaków - wyjaśnia Paweł Kaliński z PSP w Wałbrzychu. - Otrzymaliśmy wsparcie jednostek z powiatów wałbrzyskiego i świdnickiego oraz Wrocławia, Dzierżoniowa, Ząbkowic i Jeleniej Góry.

  Walka z pożarem trwała ponad dwie godziny. Później strażacy dogaszali zgliszcza, wietrzyli spalone pomieszczenia oraz zabezpieczali spaloną powierzchnię dachu przed działaniem warunków atmosferycznych.

  POŻAR ZAMKU KSIĄŻ - CZYTAJ I ZOBACZ ZDJĘCIA NA WALBRZYCH.NASZEMIASTO.PL

  Rozmiary zniszczeń mogły być większe, gdyby nie kosztowne inwestycje, które zrealizowano w ostatnich latach w zamku Książ. W 2011 roku zamontowano w obiekcie instalacje: hydrantową oraz alarmu i ostrzegania przeciwpożarowego, których w zamku nigdy wcześniej nie było. Inwestycja pochłonęła prawie 4,5 mln zł.

  System czujników zamontowano także na IV i V piętrze, które nie były remontowane od zakończenia wojny. To właśnie tam wybuchł pożar. Dach, który spłonął nad barokową częścią zamku, był remontowany w 2013 r. Inwestycja kosztowała 774 tys. zł, z tego 400 tys. zł stanowiło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  - W trakcie remontu zostały zaimpregnowane drewniane elementy dachu, co ograniczyło skutki pożaru - mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ w Wałbrzychu. - Zaraz po akcji gaśniczej przystąpiliśmy do zbierania użytej w jej trakcie wody, by nie doszło do zalania niższych pięter.  Pożar zamku Książ - przyczyny dopiero ustalą

  Na razie nie są znane przyczyny pojawienia się ognia. Nie można wykluczyć, że ma to związek z trwającym remontem dachu zamku Książ.

  Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej wystąpi do minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej o przekazanie funduszy na jak najszybsze zabezpieczenie i remont spalonej części. – Kilka dni temu składałem w ministerstwie wniosek o dotację na kontynuowanie remontu dachu. Nie przypuszczałem wówczas, że w tak krótkim czasie będę musiał składać kolejny – mówi prezydent Wałbrzycha.. - Zrobimy wszystko, by jak najszybciej odnowić zamek po pożarze, by był jeszcze piękniejszy - dodaje Szełemej.

  W najbliższych dniach do zamku miała trafić z Muzeum Narodowego we Wrocławiu kolekcja obrazów i rzeźb, które wywieziono z Książa po wojnie. W grudniu planowano też uruchomienie nowej iluminacji. Plany pokrzyżował pożar.

  - Chcemy jak najszybciej udostępnić zamek Książ turystom. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek będzie można posprzątać. Część udostępniana zwiedzającym, na szczęście, nie ucierpiała. Myślę, że doprowadzenie obiektu do porządku może potrwać kilka dni - zapowiada Krzysztof Urbański, prezes zamku Książ.

  W niewielkim stopniu ucierpiało trzecie piętro zamku. Częściowo zalana jest sala z malunkami zamku Grodziec. Szkody są, na szczęście, niewielkie.

  To już drugi w grudniu pożar ważnego dolnośląskiego zabytku. 6 grudnia spłonął dach i poddasze odnowionego zamku Kliczków. Konieczna była ewakuacja 75 osób z zamkowego hotelu.
  Zobacz też:
  - Zamek Kliczków w ogniu. Ewakuowano 75 osób (ZDJĘCIA)

  - Dąb Chrobry - pożar wynikiem podpalenia. Straż: Ktoś go oblał łatwopalną substancją (ZDJĘCIA Z AKCJI)

  Czytaj także

   Komentarze (146)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spłonęło w ostatnim czasie wiele dachów na obiektach zabytkowych, kościołach, itp.

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   a wszystko przez ekipy "remontujące". Ogłasza się pseudo przetarg, szwagier na szybko zakłada firmę, wygrywa przetarg, a potem zbiera ekipę żuli co to odpalają jednego kiepa od drugiego i na efekt...rozwiń całość

   a wszystko przez ekipy "remontujące". Ogłasza się pseudo przetarg, szwagier na szybko zakłada firmę, wygrywa przetarg, a potem zbiera ekipę żuli co to odpalają jednego kiepa od drugiego i na efekt nie trzeba długo czekać.
   No i oczywiście naprawy dachu papa + palnik, czy w XXI wieku nie ma lepszych technologii ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaka firma prowadziła remont

   Magra (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Czy ktoś wie, jaka firma prowadziła remont w momencie wybuchu pożaru??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może wystarczy, jak dostana 30% max szkody, jak to w zwyczaju maja ost. wszystkie "firmy" ubezpiecze

   bolus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   pozniej sprawa do sadu, 4 lata proces, firma w miedzyczasie obroci 100x pieniedzmi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   kera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Na filmach widać wiele nowoczesnego sprzętu straży pożarnej, super, że nic bardzo poważnego się nie stało i że mamy takich strażaków i taki sprzęt, dużo w Polsce się zmieniło.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Palacze.. patrzą najczęściej tylko na własny czubek nosa i papierosa..

   dr Kaftan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 5

   bo to "trza" zapalić w robocie , na plaży i wszędzie gdzie się da.
   Bez względu na to, czy zaprószy ogień czy tylko smrodzi ludziom w otoczeniu..


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Auto nie śmierdzi a papieros tak?

   ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A jeszcze więcej dymu i smrodu robią kierowcy. W wielu miastach z tego powodu zakazują urywania auta. Ty chyba jesteś zagorzałym kierowca egoistą mającym gdzieś ze zatruwasz innym życie hałasem ,...rozwiń całość

   A jeszcze więcej dymu i smrodu robią kierowcy. W wielu miastach z tego powodu zakazują urywania auta. Ty chyba jesteś zagorzałym kierowca egoistą mającym gdzieś ze zatruwasz innym życie hałasem , smrodem, substancjami rakotwórczymi, niszczeniem trawników i utrudnianiem przejścia a często takim ograniczeniem widoczności ze prowadzi to do wypadków często śmiertelnych zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brednie...

   Paula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

   Szukacie teraz winnego w najmniej winnym. Prace remontowe tamtej części dachu zostały już dawno zakończone. Może popatrzcie lepiej prezesom na ręce, a nie obwiniacie budowlańców, którzy byli po...rozwiń całość

   Szukacie teraz winnego w najmniej winnym. Prace remontowe tamtej części dachu zostały już dawno zakończone. Może popatrzcie lepiej prezesom na ręce, a nie obwiniacie budowlańców, którzy byli po drugiej stronie zamku. Najłatwiej platformie obywatelskiej rządzącej zamkiem się oczyścić, a obwiniać firmę budowlaną. Łapuwkarstwo jak nic...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Pauli

   tylko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   jak już, to łapówkarstwo.
   Ono jest wszędzie i każdym miejscu, jakbyś nie wiedziała.Ale żeby kogoś oskarżyć, to trzeba mieć dowody i to niespreparowane tylko twarde.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ministerstwo mówi radźcie sobie sami!

   zed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Na Dolnym Śląsku jest najwięcej tego typu obiektów w Polsce! Płacicie podatki do współnego koryta w Warszawie ale ministerstwo ma tylko środki na zabytki w Krakowie, Gdańsku i Warszawie! To tak...rozwiń całość

   Na Dolnym Śląsku jest najwięcej tego typu obiektów w Polsce! Płacicie podatki do współnego koryta w Warszawie ale ministerstwo ma tylko środki na zabytki w Krakowie, Gdańsku i Warszawie! To tak jakby reszta kraju to nie Polska! Wiec odseparujmy się od tego wspólnego kołchozu!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @zed

   uni... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Święta prawda.
   Całkowicie się z Tobą zgadzam.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zobacz zed

   piszesz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   prawdę, a ktoś Ci stawia minusy.Jak sadzisz komu to nie w smak?
   Prawda jest taka, że Dolny Śląsk jest na szarym końcu. To jest tak nagłaśniane ile to kto dostał, dostanie, to jedynie pod publikę.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hahahah

   M. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18

   "Jest szansa, że odszkodowanie wystarczy na pokrycie kosztów remontów."

   W Polsce to zawsze jest szansa ... Na zachodzie - odszkodowanie zawsze pokrywa koszty remontu/naprawy itd - w Polsce mamy...rozwiń całość

   "Jest szansa, że odszkodowanie wystarczy na pokrycie kosztów remontów."

   W Polsce to zawsze jest szansa ... Na zachodzie - odszkodowanie zawsze pokrywa koszty remontu/naprawy itd - w Polsce mamy szansę, że może się uda. U nas zamiast "Yes I can" możemy krzyczeć "Maybe I can".

   Ciśnie mi się na usta jedno słowo. Niecenzuralne. Jednak jeszcze mam w sobie jakieś złogi samokontroli ...

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No niestety

   hj (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   W Polsce jak się ubezpieczasz, to nie jesteś pewny, że w razie czego dostaniesz odszkodowanie, które starczy na pokrycie strat, tylko MASZ NADZIEJĘ, że w razie czego będziesz miał za co pokryć...rozwiń całość

   W Polsce jak się ubezpieczasz, to nie jesteś pewny, że w razie czego dostaniesz odszkodowanie, które starczy na pokrycie strat, tylko MASZ NADZIEJĘ, że w razie czego będziesz miał za co pokryć szkody. Ubezpieczenia w Polsce, to jeden wielki wałek.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P

   p (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Ciekawe, że oficjalny profil zamku na FB podaje mniej dramatyczne opisy. I podkreśla "Straty są jednak mniejsze niż prezentują to media, a my jesteśmy silni i zorganizowani."

   Może jednak nieco...rozwiń całość

   Ciekawe, że oficjalny profil zamku na FB podaje mniej dramatyczne opisy. I podkreśla "Straty są jednak mniejsze niż prezentują to media, a my jesteśmy silni i zorganizowani."

   Może jednak nieco umiaru ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POZDRAWIM KRETYNÓW W TV REKLAMÓJĄCYCH ZKŁADANIE NA CHOINKĘ SZNURÓW Z ZAPALONYMI LAMPKAMI

   TAKI SOBIE ELEKTRYK - NAWET NIE Z OBSŁUGI BHP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   NA PEWNO O PORAŻENIACH PRĄDEM ALBO JESZCZE GORZEJ TO TA STACJA TV NIE PODA.-


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pozdrawiam kretyna

   redakcja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kretyn to osoba nie rozumiejąca netykiety zakazującej w necie krzyczenia wielkimi literami

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do takiego sobie ...

   sam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   się raeklamÓj przez 'ó" tłuku i nieuku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a po co oglądasz TV?

   lepiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   poczytaj trochę książek. Przynajmniej zobaczysz pisownię niektórych wyrazów :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama